Medimagazin logo

Müezzinoğlu: 184 bin yeni kanser olgusu bekleniyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2011, 2012 ve 2013 yılı kanser istatistiklerinin henüz hiçbir ülkede resmi olarak yayınlanmadığını belirterek, "Değerlendirmeler projeksiyon ile yapılıyor. Geçen yılın projeksiyon değerlerine göre, yaklaşık 184 bin yeni kanser olgusu beklenmektedir" dedi.
Müezzinoğlu: 184 bin yeni kanser olgusu bekleniyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TBMM  - Müezzinoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, kanser hastalarına ve kanser nedeniyle hayatını kaybeden kişilere ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

Müezzinoğlu, kanser verilerinin yayınlanma sürecinin, verilerin kalitesi ve tekrarların kontrolü çalışmalarının uzun sürmesinden kaynaklı olarak 3-4 yıl sonra tamamlanabildiğine dikkati çekerek, 2011, 2012 ve 2013 yılı kanser istatistiklerinin henüz hiçbir ülkede resmi olarak yayınlanmadığını belirtti.

Değerlendirmelerin projeksiyonla yapıldığını ifade eden Müezzinoğlu, geçen yıla ilişkin veri toplama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Müezzinoğlu, "2013 yılı projeksiyon değerlerine göre, yaklaşık 184 bin yeni kanser olgusu beklenmektedir" dedi.

Geçen yıla ait ölüm verileri çalışmasına TÜİK'in devam ettiğini, çalışmanın 2014 yılı ortalarında tamamlanacağının altını çizen Müezzinoğlu, TÜİK'in 2012 istatistiklerine göre, Türkiye'de kanserden ölen kişi sayısının 69 bin 269 olduğunu kaydetti. Müezzinoğlu, bunların 44 bin 924'ünün erkek, 24 bin 345'inin kadın olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, kanser hastalığında görülen artışın, "yaşlı nüfusta meydana gelen artış, tütün kullanımı ve obezite salgını" şeklinde 3 temel sebebi bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, Türkiye'de, bunların yanı sıra, kanser kayıtçılığında yapılan iyileştirmelerle daha önce kaydedilmeyen vakaların kayda alınmasının da kanser istatistiklerindeki artışın bir diğer sebebi olduğuna işaret etti.

müezzinoğlu:
184
bin
yeni
kanser
olgusu
bekleniyor
Yorum (3)
Yaşar
Projeksiyon yapmak güzel de sayın Bakanım, ne olacak bu Emekli hekimlerin maaş durumu? Ve de SB dışındaki kurumlarda çalışan mazlum hekimlerin aldıkları içler acısı maaşlar ? Hiç aklınıza gelmiyorlar bile değil mi?
0
Cevapla
sevimli
Emekli hekim arkadaşlar,maaşlarınız konusunda vurdum duymazlığınız bu evrendeki en sınırsız şey.Çalışan hekim arkadaşlarımızda asla emekli olmayacaklar,yaşlanmayacaklar ve devamlı performans yapacaklar gibi görünüyor.Aydın Abi, emekli Türk hekim maaşları konusunda değerli fikirlerinizi alabilirmiyiz.Gözünü seveyim abi Türkçe olsun,Almanca olmasın.Frankfurta selamlar.
0
Cevapla
Cemalettin Tunçkaya
Emekli meslektaşlarımızın durumu içler acısı denebilir o kadar emek ver karşılığı yok.Ancak bu konuda kendimize bakmalıyız.Çalışırken sesimiz çıkmaz emekli olunca feryat ederiz kimse duymaz.Hekimler birlik olmadığı müddetce hiç bir hakkını alamaz ancak siyasi iradenin verdikleri dışında.Çok performans yapan arkadaşlar yarın sizde bu durma düşeceksiniz.çok kazananlar kulaklarını tıkamasınlar.bugün emeklilere yarın size.Herhalde toplumdaki en tepkisiz meslek gurubu doktorlar.Hiç kimse elini taşın altına koymaz ancak ben önemliiym devlet bunu görmeli benim haklarımı vermeli düşüncesi sonuç vermez.Bağırmazsan sesini kimse duymaz sosyal medya satır aralarında yazdıklarını.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir