Medimagazin logo

Muayenehanesi nedeniyle hukuki işlem başlatılan 35 profesör istifa etti

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ve üniversite hastanelerinde görev yapan hekimlerin muayenehanelerinin kapatılmasını içeren genelgenin ardından istifalar arttı. Ege Üniversitesi’nde muayenehanesi nedeniyle hukuki işlem başlatılan 35 profesör istifa etti
Kaynak: Cumhuriyet - Merve Kılıç
Muayenehanesi nedeniyle hukuki işlem başlatılan 35 profesör istifa etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doktorların çalışma şartları ve sağlık emekçilerine yönelik şiddet nedeniyle yurtdışına göçü sürerken Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelge, üniversite hastanelerinde görev yapan hekimlerin üzerindeki baskıyı artırdı.

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre Anayasa Mahkemesi, 2014’te verdiği kararla tıp fakültelerinde öğretim üyesi olarak çalışan hekimlerin, 2014’ten sonra özel muayenehane açamayacağına karar verdi. Hekimler, muayenehanesini 2014’ten önce açtıysa bu haklarına dokunulmuyordu. Bu gelişmenin ardından karara karşı anayasanın “eşitlik” ilkesine aykırı olması nedeniyle hekimler tarafından davalar açıldı. Danıştay ise daha sonra tüm öğretim üyesi hekimlerin muayenehane açabileceğine hükmetti.

Muayenehanesi olan akademisyenler için kapatma genelgesi

Üniversitedeki birçok öğretim üyesi istifa etmeyi düşünüyor!

Danıştay’ın bu kararının ardından Türkiye genelinde yaklaşık 1500 öğretim üyesi hekim muayene açtı. Ancak Danıştay, son bir yıldır 2014’ten sonra muayenehane açan öğretim üyesi hekimlerin muayenehanelerinin kapatılması yönünde kararlar vermeye başladı. Öğretim üyelerinin ruhsatları iptal edilirken, muayenehanelerine ciddi yatırımlarda bulunan hekimler ise üniversitelerinden ayrılmak zorunda kaldı. Ege Üniversitesi’nde muayenehanesi nedeniyle hukuki işlemi başlayan 35 profesörün istifa ettiği öğrenildi.

‘Özel hastaneler kazanır’

Cumhuriyet’e konuşan bir profesör, “Danıştay 300’e yakın olumlu karar verdi. İnsanlar masraf edip muayenehane açtı. Yeni çıkan bir kanun, yönetmelik yok. Dolayısıyla bu 180 derecelik dönüşü mantıklı bir şekilde açıklamak mümkün değil. Üniversitelerin içi boşaltılmak isteniyor. Bu karar yalnızca özel hastanelere kazandırır” dedi.

Akademisyenlerin hastane dışında mesai sonrası çalışma hakkı TBMM gündeminde

ege universitesi
muayenehane
profesor
istifa
Yorum (38)
hekım
hıcbırsey olmaz.mantar gıbı fakultelerde bır suru prof var
18
Cevapla
Doç Dr Kemal Ş.
kardeşim üniversite hocaları ilave işlemler için 20000 tl ye kadar fiş kestirebiliyor hastanede tabi vergisiz elli bin almak varken olmuyor amma üniversitede işlem yap asistan takip etsin sıkıntı çıkarsa başka bölüme gönder hastayı bu rahat ı bırakamazlar istifa edenlerin çoğu zaten emekli olacak ol
20
Cevapla
Kemal dr
çivisi olmayan hukuk ve adalet sistemi
14
Cevapla
yandalcı
gitsinler çoğu torpille gelmiştir zaten yerlerine biz gireriz
25
Cevapla
Hakan Öztürk
kadro açsınlar hemen gidenlerin yerlerini dolduralım
22
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir