Medimagazin logo

MERS test sonuçları haftaya çıkacak

MERS şüphesiyle gözlem altına alınan 3 hastayla ilgili açıklama yapan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Cafer Alhan, "Test sonuçlarının bir hafta içinde çıkmasını bekliyoruz" dedi.
MERS test sonuçları haftaya çıkacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Umre'den döndükleri belirtilen 2'si kadın 3 kişinin MERS hastalığı şüphesiyle gözlem altına alındığını bildiren Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Cafer Alhan, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Remzi Toprak ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Alhan, MERS şüpheli hastalar ile ilgili şunları söyledi:

"Tanı konulmuş herhangi bir MERS virüsü pozitif olan hastalık henüz tespit edilmemiştir ancak hastalarımızın sadece üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları mevcuttur ve yakın zamanda yurtdışından geliş öyküleri nedeniyle gözlem altına aldık. Hastalarımızın tetkikleri yapıldı, tedavilerine başlandı. Şu anda sonuçları bekliyoruz. Sonuçların da yaklaşık bir hafta içerisinde çıkmasını bekliyoruz. Bu süre zarfında hastalarımız gözlem altında tutulacak. Hastalarımızın genel durumları iyi. Yoğun bakım gerektirecek durumları yok."

"EBOLA VİRÜSÜ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Gerekli tüm tedbirlerin alındığını da belirten Alhan, Ebola virüsü iddiasının asılsız olduğunu, bahse konu virüs belirtilerinin hastalarda mevcut olmadığını ve daha önceden de benzer şikayetlerde her iki virüse rastlanmadığını sözlerine ekledi.

Hastaların tedavi ve tetkiklerini yürüten Dr. Toprak ise üç ay önceki bir salgında da yaklaşık 10 kişinin kendilerine başvurduğunu, bugüne kadar tedavi gören 16 hastada da pozitif bulgulara rastlanmadığını kaydetti.

Hastaları olabilecek bir toplumsal salgının önüne geçebilmek için gözlem altına aldıklarını anlatan Toprak, sonuçların ellerine ulaşmasına kadar alınan tedbirlerin sürdürüleceğini bildirdi.

mers
test
sonuçları
haftaya
çıkacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir