Medimagazin logo

Memura yeni yılda geçici zam

Meclis tatile girince memurun yeni yıl zammı netleşmedi. Ara formül bulundu, memura geçici zam verilecek.
Memura yeni yılda geçici zam
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yeni yıl için geri sayım başlarken memurun 15 Ocak'ta alacağı zamlı maaş henüz netleşmedi.

Toplu sözleşme yetişmeyeceği için memura ara formül uygulanacak.

Milliyet'in haberine göre, Bütçe Kanunu'nun Bakanlar Kurulu'na verdiği yetkiye dayanılarak memura geçici bir zam belirlenecek.

Ardından tahminen martta yapılacak toplu sözleşme ile gerçek zam, pazarlık sonucu tespit edilecek. Belirlenecek bu oran, 1 Ocak'tan geçerli olacak.

Bütçe kanunu ile verilen geçici zammın üstüne, masada karara varılan zam miktarı eklenecek. Aradaki fark memura geriye dönük olarak ödenecek.

"Özel emeklilik"

Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürerken dün gece geç saatlerde verilen bir önerge ile milletvekillerine özel emeklilik sağlayan 5. madde değiştirildi.

Yeni madde ile emeklilik prim gününü doldurmuş ve emeklilik koşullarını taşıyan 2 yıl milletvekilliği yapanlar, emekli sandığı üzerinden emeklilik hakkını elde edecekler.

İşsiz vekile prim

Genel Kurul'da verilen bir başka önerge ise işsiz milletvekillerine yönelik oldu. Dışarıdan bakan olarak atanan ya da milletvekilliği yapmış ancak çalışmayan kişilerin, işsiz kalmalarının ardından 30 gün içinde başvurmaları halinde sigorta primleri TBMM Bütçesi'nden ödenecek. Bu ödeme 4 yıl boyunca devam ettirilecek.

Bu süre içinde işsiz vekil bir işe girip çalışmaya başlarsa prim ödeme farklı hale gelecek. Yine bu 4 yıl içinde emekli olmaya hak kazanırsa ödeme durdurulacak. Meclis'te grubu bulanan bütün partiler oy birliği ile madde haline getirilen önergelere destek verdi.

memura
yeni
yılda
geçici
zam
Yorum (8)
Frankie Bellevan
tam bir ali cengiz oyunu.al takke ver külah.danışıklı döğüş.maaşlara değil,talep edilen mallara zam yapsınlar.devamında da zulüm.ve son olarak işkence.
0
Cevapla
ALİ
Durmak yok, yolmaya devam hamdolsun...
0
Cevapla
OSMAN
Yeyin efendiler yeyin! Aksırıncaya kadar, tıksırıncaya kadar yeyin, millet aç imiş, yoksulmuş, işsizmiş, zordaymış size ne? Sizi oraya niçin getirdiler, bunları yapmak için. Bunu defalarca kanıtladınız, aferin size !!
0
Cevapla
Giray
Haram zıkkım olsun, milletin parasını yemeye doyamadınız hala.. Memura üç kuruş zam ama kendinize geceyarısı kıyağı, yazıklar olsun hepinize.. Bu mudur milli irade Allah aşkına?
0
Cevapla
Haydar
Allah doyursun gözünüzü !
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir