Medimagazin logo

Meme kanserinde yaş düşüyor, sayı artıyor

Türkiye Meme Vakfı Başkanı Can Gürbüz, Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu, bu durumun farkındalığı artırmasına rağmen bilinçlenmenin yeterli olmadığını söyledi.
 Meme kanserinde yaş düşüyor, sayı artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada meme kanseri görülme sıklığının  her yıl yüzde 1-5 oranında artış gösterdiğini ve her yıl 1 milyon kadına meme kanseri teşhisi konduğunu,  3 dakikada bir kadının bu hastalığa yakalandığını ve 11 dakikada bir kadının meme kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Türkiye' de meme kanseri konusunda sağlıklı bir istatistiksel çalışma olmadığını ifade eden Gürbüz, "gerek beslenme gerekse iklim şartları açısından Türkiye'ye benzerlik gösteren bir Akdeniz ülkesi olan İtalya'nın istatistikleri ile karşılaştırıldığında Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadının meme kanserine yakalandığını varsayıyoruz" dedi.

Meme kanserini tam olarak önleyebilen veya tedavi edebilen bir tekniğin günümüzde henüz bulunmadığını anlatan Gürbüz, buna karşın erken teşhisin hastalığı tamamen yenebilme olanağının kazanılması açısından bir silah olduğunu dile getirdi.

-Farkındalık arttı ama hala yetersiz

Türkiye'de meme sağlığı konusunda kadınlarda farkındalık anlamında çok büyük gelişme sağlandığını aktaran Gürbüz, şöyle konuştu:

"Kadınlarımızdaki farkındalığın artışında en büyük pay, yine meme kanserinin kendisine ait. Son yıllarda Türkiye'de meme kanseri görülme sıklığında çok büyük bir artış oldu. Neredeyse herkesin bir yakını, bir tanıdığı, ailesinde bir kişi meme kanserine yakalanıyor. Türkiyede tüm kadınlarda en sık görülen kanser türünü meme kanseri oluşturuyor. Bu nedenle artık toplumdaki kadınlarımızın büyük bir kısmı meme kanseri ile ilgili bir farkındalığa sahip. 'Yeterli mi?' derseniz maalesef hala yetersiz. Ülkenin kadın nüfusu ile yıllık çekilen mamografi oranı olması gerekenin  çok altında"

-"Sosyoekonomik düzeyi yüksek kadınlarda daha fazla görülüyor"

 Meme kanserinin sosyoekonomik düzeyi yüksek olan kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkati çeken Gürbüz, bu nedenle bilinçlendirme çalışmalarında esas hedef kitleyi de bu grup kadınların oluşturduğunu ve bu kesime ulaşmanın daha kolay olduğunu söyledi.

-"Artık 20'li yaşlarda bile meme kanserini görebiliyoruz"

Meme kanserinde ileri yaşın önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayan Gürbüz, yeni meme kanseri tanısı konan kadınların yüzde 70'inin, 50 yaş üzerinde olduğunu bildirdi.

Ancak son yıllarda meme kanseri görülme sıklığının daha genç yaşlara kaydığına dikkati çeken Gürbüz, "Artık yirmili yaşlarda bile görebiliyoruz. Bu nedenle 20 yaşını geçen her kadının adetinin bittiği dönemde kendisini muayene etmesini ve 40 yaşına kadar 3 yılda bir kez uzman bir hekime muayene olmasını öneriyoruz. 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çektirmesini ve uzman bir hekime muayene olmasını öneriyoruz" dedi.

-Kanser riskini azaltmak için

Meme kanseri ile beslenmenin önemli ilişkisi bulunduğuna işaret eden Gürbüz, bol sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin, riski azalttığını, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulmasının  önerildiğini aktardı.

Günlük gıda alımına C vitamini, betakaroten gibi antioksidanların eklenmesinin koruyucu etkisi olduğu ileri sürüldüğünün altını çizen Gürbüz, şu tavsiyelerde bulundu:

"Öncelikle besinlerimize dikkat etmeliyiz. Tüm meyve ve sebzeleri çok iyi yıkamalıyız. Yemeklerin pişirilme şekli de önemli. Izgara ve kızartma gibi yüksek ısıda pişirilme bazı kimyasal maddelerin ortaya çıkmasına neden olmakta ve kanser gelişme riskini artırmaktadır. Bu nedenle haşlama besinler tercih edilmeli. Yapılan çalışmalarda yemeklerde zeytinyağının kullanılmasının meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Alkol alınıyorsa bırakılması önemli. Yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı gözlenmiştir. Tüm bu önlemlerle meme kanseri riski yüzde 40-50 oranında azaltılabilmektedir"

-Bilinçlendirme kampanyası

Türkiye Meme Vakfı olarak gençleri, meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında bilinçlendirmek, böylelikle meme kanseri görülme sıklığını azaltmak amacıyla, "Farkındayım Korkmuyorum" Meme Sağlığı Bilinçlendirme Kampanyası düzenlediklerini belirten Gürbüz, projenin bilgilendirdiği kişi sayısının 13 bini geçtiğini, 2014'ün sonunda 50 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

meme
kanserinde
yaş
düşüyor
sayı
artıyor
Yorum (1)
Vatandaş BEKİR
-Yıllar önceden konu hakkında yaptığım araştırma sonucu, mamografiye gönderilen her Yüz kadından 90 ının çocuğunu emziremediği, sütünün kesildiği ya da çalıştığı için emziremediği geri kalan 10 kadının ise bekar olduğunu gözlemledim. Hastaneye getirilen çocukların da büyük oranda Emzirme süresinin eksik olduğunu tesbit ettim. Meme Kanserinden korunmanın en önemli Yolu ÇOCUKLARI EN AZ İKİ YIL EMZİRMEKTEN GEÇMEKTEDİR. -İki yıl emzirilen çocuklar ise çok nadir hasta olmaktadır. Çünkü bağışıklık sistemi çok güçlü olduğundan hasta olmamaktadırlar.??? Ayrıca bir önemli tesbitte Diyaliz hastaları ile ilgilidir. En çok diyaliz hastaları -BURSA Gemlik ile YALOVA arasındaki Orhangazi ilçesi bölgesi ile Bandırma -Çanakkale arsındaki bölgeden gelmektedir. Nedeni araştırılmalıdır. Çünkü o bölgelerde yaşayan insanlar Diyaliz Hastalarının en yüksek oranını oluşturmaktadır?????
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir