Medimagazin logo

Meme kanseri yapan kimyasallar belirlendi

ABD'de yapılan bir araştırmayla meme kanserine yol açan kimyasallar belirlendi. İşte o kimyasallar ve korunma yolları...
Kaynak: RADİKAL
Meme kanseri yapan kimyasallar belirlendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD 'deki Silent Spring Enstitüsü'nün fareler üzerinde yaptığı bir araştırmada meme kanserine neden olan kimyasal maddeler ortaya çıktı. Araştırmaya başkanlık eden Dr. Ruthann Rudel, meme kanserine yakalanan kadınların en çok maruz kaldığı zararlı kimyasal maddelerin tespit edildiğini ve bu maddelerden nasıl uzak kalınacacağına dair bir yol haritası çizildiğini açıkladı.

Enstitünün Genel Müdürü Julia Brody ise kadınların günlük hayatta sıklıkla iç içe olduğu kimyasal maddelerin kanser riskini artırdığını ancak bu maddelerle kanser arasındaki ilişkinin çoğunlukla gözardı edildiğini belirtti.


Araştırmadan çıkan sağlık tavsiyelerinin ABD Ulusal Çevre ve Sağlık Enstitüsü tarafından günlük hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların yapılacağı kaydedildi. Öte yandan Ulusal Çevre ve Sağlık Enstitüsü'nün de içinde olduğu birçok sağlık kuruluşu ev yapımı sağlıklı temizlik maddeleri üretimini teşvik etmek için çalışmalar yapıyor.

İşte o öneriler…

- Petrol türevi benzin, dizel ve fuel yakıtlarla çalışan araçlardan uzak durun. Çim biçme makinesi gibi bahçede kullanılan makinelerin bile elektrikle çalışanını tercih edin.

- Yemek pişirirken havalandırma cihazı kullanın. Yağda kızartılmış yiyecekleri azaltın.

- Poliüretan köpüklü mobilya tercih etmeyin ve yanmaya karşı dayanıklı köpük malzemeyle yapılmış eşyadan kaçının.

- Leke tutmaz halı, mobilya ve kumaşları tercih etmeyin.

- Leke çözücü perc ya da diğer çözücüleri kullanmayan bir kuru temizlemecide kıyafetlerinizi temizletin.

- İçme suyu fîltrenizin tek parça karbondan yapılmış olmasına dikkat edin.

- Evinizi temizlerken petrokimyasallar içeren temizlik maddelerinden kaçının.

- Deterjan, bulaşık sabunu ve çamaşır suyu gibi temizleyiciler ağır kimyasallar içerdiğinden evinizi ve doğayı kimyasallarla kirletiyor. Deterjanlarla yıkanan giysilerdeki ya da bulaşık deterjanlarının tabaklarda bıraktığı kimyasal kalıntılar ter ve ağız yoluyla vücuda girerek kanserojen etki gösteriyor.

- Doğa dostu ve bitkisel kaynaklı temizlik malzemelerini tercih edin.

- Ayakkabılarınızı evin dışında çıkarın. Ayakkabılarmızın altını Hepa fîltreli bir elektrikli süpürgeyle temizleyin, ardından nemli bir bezle iyice silin.

meme
kanseri
yapan
kimyasallar
belirlendi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir