Medimagazin logo

Meme kanseri teşhisinde yeni dönem

Türkiye’de kadınlarda sık rastlanan meme kanseri, her 8 kadından 1’ini tehdit ediyor. Erken teşhiste konforlu ve güvenilir bir yöntem olan TomoSonografi ile meme kanseri tedavisinde yeni dönem başlıyor.
Kaynak: AKŞAM - BERDA ÖZDİKTAŞ
Meme kanseri teşhisinde yeni dönem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası olmasına rağmen gelişmiş görüntüleme teknikleri sayesinde erken teşhis edildiğinde hastaların %98'i başarıyla tedavi edilebildiği gibi, memelerinin bile alınmasına gerek kalmayabiliyor. Bununla birlikte geçmişte meme kanseri menopoz sonrası kadınların hastalığı gibi algılanırken, artık 20'li yaşlarda teşhis konan kişilerin sayısının artmasıyla bu algı da değişmeye başlıyor. Bu yüzden her yaşta, herkes için erken teşhis hayat kurtarıyor. Özel Avrupa Şafak Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ali Yurtlak ile yaptığımız röportaj da meme kanseri ve erken teşhisi için kullandıkları yeni teknoloji TomoSonografi yöntemi hakkında konuştuk.

Erken teşhis için ergenlikten itibaren her ay elle kontrol ve yılda bir doktor kontrolü öneriliyor. 40 yaş sonrası kadınlar için mamografi ve ultrason ile bu kontroller yapılıyor.

HASTALIĞIN YAŞI ÖNEMLİ

40 yaş altında ise sadece elle kontrol önerilir ve eline şüpheli bir oluşum gelen kişinin doktoruna başvurup ultrason ile kontrolünü yaptırması isteniyor. Elle uygulanan klasik ultrason meme kontrolünde uzun ve zahmetli bir yöntem olduğundan, bir tarama sistemi olarak genç yaşlardan itibaren düzenli olarak önerilemiyordu, ancak gerek duyuldukça uygulanabiliyordu. Bu da geç kalınmış kanser teşhisleriyle karşılaşma sıklığını artırıyor.

GENÇ YAŞLI HERKESE UYGUN

Yeni teknoloji 3 Boyutlu Otomatik Meme TomoSonografi sistemi sayesinde her yaşta hızlı, konforlu ve güvenilir bir şekilde herkes meme kontrollerini yaptırabiliyor. Sistem ultrasonun kullandığı ses dalgası yöntemiyle çalıştığından hiçbir zararı olmuyor. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkese uygun. Kalp pili, implant, hamilelik vs gibi hiçbir durum engel oluşturmuyor. Her memeden 240 adet görüntü alarak tüm memeyi detaylı inceleme, raporlama imkanı sağladığından erken teşhisde hem hastalar için hem de uzmanlar için büyük bir avantaj sağlıyor.

NEFES DARLIĞINDA 'PULMONER' DEVRİM!

Pulmoner rehabilitasyon nefes darlığıyla başa çıkabilmeyi, aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlıyor. Bu rehabilitasyon programını Türk Toraks Derneği ve Sağlık Bakanlığı birlikte yürütüyor. Pulmoner rehabilitasyon kronik solunumun bir bileşeni olarak kabul edilerek uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanıyor. Program 8 haftada tamamlanıyor.

meme
kanseri
teşhisinde
yeni
dönem
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir