Medimagazin logo

Maymun çiçeği krizi büyüyor: Dünya Sağlık Örgütü acil toplandı

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'da birçok ülkede 100'den fazla maymun çiçeği virüsü vakasının görülmesinin ardından harekete geçti. Örgüt, yaklaşan yaz ayında festivaller ve partilerin artmasıyla Avrupa'ya daha fazla yayılması konusunda uyarıda bulundu.
Maymun çiçeği krizi büyüyor: Dünya Sağlık Örgütü acil toplandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa'da bir çok ülkede 100'den fazla Afrika kökenli olan maymun çiçeği virüsü vakasının doğrulanmasının ardından acil toplanma kararı aldı. Örgüt, yaz ayında havaların ısınmasıyla birlikte festivaller ve partiler arttıkça virüsün Avrupa'da yayılmasının hızlanabileceği konusunda endişe duyuyor. Bilim adamları ise, maymun çiçeğinin koronavirüs gibi bir salgına dönüşmesini beklemiyor.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SALGIN

Euronews'in haberine göre Almanya, maymun çiçeği virüsünü Avrupa'da şimdiye kadarki en büyük salgın olarak tanımladı.

Vakalar, İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya ve İtalya'nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Belçika, İsrail ve Avustralya'da doğrulandı.

HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

Tarihte ilk olarak 1958'de maymunda bulunan virüs, insanlar arasında ilk defa 1970'te Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kayıtlara geçti.

Kısa zamanda 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika'nın dışında ilk olarak 2003'te ABD'de yayıldı. Daha sonra 2018'de İngiltere ve İsrail, 2019'da Singapur ve 2021'de ABD'de, Afrika'ya seyahat eden bazı kişilerde maymun çiçeği virüsüne rastlandı. Şimdiye kadar en çok Afrika'da etkili olan virüs, 2017'de Nijerya'da en büyük salgına yol açarken ülkede 200 kişi virüse yakalandı ve vakaların yüzde 3'ü hayatını kaybetti.

ENDEMİK BİR VİRÜS

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

İLK VAKALAR İNGİLTERE'DEN ÇIKTI

En son Kasım 2021'de ABD'de görülmesinin ardından aylar sonra yeniden Afrika dışına çıkan maymun çiçeği virüsü ilk olarak 7 Mayıs'ta İngiltere'de, bundan önce Nijerya'ya seyahat etmiş bir kişide tespit edildi.

İlerleyen günlerde ülkedeki maymun çiçeği vakaları artarken 18 Mayıs itibarıyla toplam vaka sayısı 9'a çıktı. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), yeni vakaların virüsün endemik olduğu bir ülkeyle herhangi bir seyahat bağlantısı olmadığını, bu nedenle bulaşma yoluyla bireylerin enfekte olmasının mümkün olduğunu bildirdi.

UKHSA, yeni vakalardan birinin başkent Londra'da, diğerinin ise ülkenin güney doğusunda tespit edildiğini açıkladı. Ajans, son maymun çiçeği virüsü vakalarının ağırlıklı olarak eşcinsel ve biseksüel bireyler arasında olduğunu ve yeni vakaların daha önce teyit edilmişlerle bağlantısı olmadığı bilgisini paylaştı.

İSPANYA'DA 24 ŞÜPHELİ DE MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI

İngiltere'nin ardından virüsün yayıldığı İspanya'da Sağlık Bakanlığı verilerine göre mevcut durumda 7 kesinleşmiş, 24 de şüpheli maymun çiçeği vakası bulunuyor.

Vakaların hepsi Madrid'de görülürken sağlık durumlarının iyiye doğru gittiği kaydedildi. Uzmanlar, vakaların çoğunluğunun eşcinseller arasında cinsel ilişki yoluyla bulaştığı bilgisini verdi.

Portekiz'de ise Sağlık Bakanlığı 17 Mayıs'ta, 5 kişide maymun çiçeği virüsü görüldüğünü duyurdu.

İTALYA VE İSVEÇ'TE DE GÖRÜLDÜ

Maymun çiçeğinin yayıldığı bir diğer Avrupa ülkesi İtalya’da ilk vakanın İspanya’dan gelen bir kişide tespit edildiği bildirildi. İtalyan basınındaki haberlere göre, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Roma’ya gelen bir kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandı. İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsünün (ISS) maymun çiçeği virüsüyle alakalı İtalya’daki durumu takip maksatlı uzmanlardan oluşan özel bir görev gücü oluşturduğu belirtildi.

Maymun çiçeği virüsünün kıtada en son görüldüğü ülke ise İsveç oldu. Başkent Stokholm'de virüsün bulaştığı bir kişinin hastaneye yatırıldığı ve durumunun iyi olduğu açıklandı. Vakanın hangi nedenle virüs kaptığı ise henüz bilinmiyor.

AMERİKA KITASINDA ABD VE KANADA'DA GÖRÜLDÜ

Avrupa'nın dışında virüs, Amerika kıtasında ABD ve Kanada'da görüldü. Kanada hükümetinden dün yapılan açıklamada, ülkenin Montreal bölgesinde 17 şüpheli vaka olduğu kaydedildi.

Bu ülkede de araştırmacılar, şüpheli vakalardan bazılarına virüsün eşcinsel ilişki yoluyla bulaştığı ihtimali üzerinde durulduğu bilgisini paylaştı. ABD'nin Massachusetts eyaletine bağlı Halk Sağlığı Birimi de 18 Mayıs'ta, Kanada'ya seyahat eden bir kişinin enfekte olduğu açıklamasını yaptı.

ÇİÇEK AŞILARI YÜZDE 85 ETKİLİ

Maymun çiçeği vakalarının başka ülkelere yayılarak küresel salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.

Konuya ilişkin İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, ancak çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, ihtiyaç duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN KORKMALI MIYIZ?

Dünya korona salgınından kurtulmaya çalışırken bir başka virüsün yayılmaya başlaması herkesi doğal olarak endişelendirdi. Çiçek hastalığına sebep olan virüsle aynı aileden gelen ve tuhaf biçimde “maymun virüsü” adı verilen bu virüs ne kadar tehlikeli, ondan ne kadar korkmalıyız?

Bu virüsle ilgili ilk bilinmesi gereken şey, virüsün havadan bulaşmadığı, sadece vücut sıvılarıyla bulaştığı. Hastalık su çiçeğine benziyor, çocukluğunda çiçek aşısı olanlar daha az risk altında. Uzmanlar büyük bir salgın beklemiyor.

maymun cicegi
Yorum (1)
nevzat kulukçu
aşılama başlasın kitle hazır :)
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir