Medimagazin logo

Maraş katliamındaki doktor konuştu

Hürriyet- Sedat Ergin'in köşe yazısı
Maraş katliamındaki doktor konuştu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"3 gece ameliyathanede çalıştım. Bodrum katı ölüm tarlasına dönmüştü." diyen Dr. Yazıcıoğlu 30 yıl önce Maraş'tan kendisini sürdüren bu karenin hikayesini anlattı
Maraş katliamının hastanedeki tanığı anlatıyor.

"Yazınızı okudum. O günleri okumak yüreğimdeki dikeni yerinden oynattı. Rahmetli Esma Suna'yı ameliyat eden cerrah benim" diye söze girmiş Dr. Alaittin Gültekin Yazıcıoğlu. Gönderdiği not, cumartesi günü yayımlanan "Maraş Katliamı Başka Bir Kıtada Yapılmadı" başlıklı yazımda, bir doktoru ameliyat masasında bir kadının rahminden çıkarttığı bebek ölüsünü tutarken gösteren fotoğrafla ilgiliydi.

ECEVİT MECLİS KÜRSÜSÜNDE GÖSTERDİ
Fotoğraf, 1978 Aralık ayındaki kanlı Maraş olayları sırasında kentin devlet hastanesinin ameliyathanesinde çekilmişti. Deklanşöre basan, o tarihte Günaydın gazetesinin Adana Büro Temsilcisi olan Kurtar Çakın adlı gazeteciydi. Günaydın'da manşet olan bu fotoğraf, Kahramanmaraş'taki katliamın Türk kamuoyu tarafından daha çarpıcı bir şekilde anlaşılmasını sağlamış, bu arada dönemin Başbakanı Bülent Ecevit de Meclis kürsüsünden yaşanan vahşeti anlatmak için bu fotoğrafı göstermişti milletvekillerine.

Bir döneme damgasını vuran bu fotoğrafın, geçen cuma günü Radikal'de yeniden yayımlanması beni bu konuda bir yazı yazmaya yöneltti. Bu arada yazımda kullandığım, doktorun bebek ölüsüyle "poz verdiği" ifadesinin maksadını aşan bir Türkçe kullanımı olduğunu Yazıcıoğlu'nun elektronik postasını karşımda bulunca anladım. Alınmıştı.

Dün telefonda yaptığımız sohbette "Ben böyle bir şeyi istismar edecek bir insan değilim" dedi.

BÜTÜN İNSANLARA GÖSTERMEK İSTEDİM
Sohbetimiz sırasında Yazıcıoğlu, 33 yıl önceki katliamın bir hastane ortamında nasıl yaşandığını bir cerrahın gözünden çarpıcı bir şekilde anlattı:

"Tam üç gün üç gece ameliyathanede bütün gücümle çalıştım. Hastanenin bodrum katı ölüm tarlasına dönmüştü. Kurtarabildiğim yaralılar da oldu, kurtaramadıklarım da. Bir hastamı kanımı vererek kurtardım. Bu olayların acısı yıllarca bir zift gibi beynimden çıkmadı, çıkmıyor. Bazıları kurşun yarasıyla gelmişti, bazıları ise keserle, baltayla yaralanmış halde. Gördüğüm vahşet bugün de içimi acıtıyor."

O gün ne olmuştu? Şöyle konuşuyor Yazıcıoğlu: "Esma Suna hastaneye geldiğinde yaralıydı. Hamileydi... Ailesini tanıyordum. Elbistan'dan gelip Maraş'a yerleşmiş Alevi bir çiftçi ailesindendi. Vücudunda üç kurşun vardı. Gelişigüzel ateş etmişlerdi. Bir kurşun arkadan girip karnından çıkmıştı. Bir kurşun yandan girip çıkmıştı. İlk tetkikte bebeğin ölmüş olduğunu anladım. Biz anneyi kurtarmaya çalıştık. Çocuğu aldık. Bir kurşun bebeğin omuriliğinden vurup çıkmıştı. Çok uğraştım ama anneyi kurtaramadım."

Peki fotoğraf nasıl çekilmişti? Burada ilginç bir detay var. Yazıcıoğlu, kapıda bekleyen gazetecilerin içeriden görüntü almak istediğini ve bir gazetecinin ameliyat gömleği giyerek içeri girmesine izin verdiklerini anlatıyor ve şöyle devam ediyor:

"Çocuğu alınca gazeteciye gösterdim. Gözyaşlarımı içime akıtarak bu vahşeti bütün dünyaya, bütün insanlara göstermek istedim. Bunu insafsızlığı göstermek, insanları etkilemek için yaptım."

maraş
katliamındaki
doktor
konuştu
Yorum (2)
Adnan Öbek
Sn. Meslekdaşım, Alçak ruhlu insanlar her zaman kolayına kaçar, masa başında ahkam keser, suçlu ararlar. Esas suçlu , insanları kutuplaştıran,herkesi ayrı ayrı yaftalayan, kışkırtıcı yayın yapan bazı gazeteci ve yazar bozuntularıdır. Bugün bile yarayı kaşıyanlar, bazı hain medya mensuplarıdır.
0
Cevapla
Ali Can
Bu güzel ülkede 90-100 yıldır birlikte yaşamayı başaramadık.Farka saygıyı öğrenemedik.İnsan haklarını oturtamadık.Aynı kentte cami,cemevi,kilise,sinagog,budist tapınağı,bahai tapınağı v.s yi yan yana koyup insanca yaşayamadık.Artık olanaklı da gözükmüyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir