Medimagazin logo

Malatya’daki ASM ‘güçlendirme çalışmaları’ için devre dışı bırakıldı

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgede görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarına her gün yenisi ekleniyor.
Kaynak: Cumhuriyet - Merve Kılıç
Malatya’daki ASM ‘güçlendirme çalışmaları’ için devre dışı bırakıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası afet bölgesinde görev yapan aile hekimlerinin içinde bulunduğu zor durum her geçen gün artmaya devam ediyor. 

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre, AHEF, Malatya'daki Sıtmapınarı ASM’ye ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. Söz konusu ASM’nin 6 Şubat depremleri sonrası güvenli olmadığının raporlandığını, ancak geçen yaz aylarında tekrar kullanıma açıldığını kaydeden AHEF Başkanı Dr. Türkü Yağmur Nehir, şimdi de ASM’nin güçlendirme çalışmaları için bir süre devre dışı bırakılmasına karar verildiğini bildirdi. 

Malatya’nın en fazla kayıtlı nüfus potansiyeline sahip olan ASM’ye en az 15 konteyner gerektiğini ancak tahsis edilebilecek adedin 5 olarak açıklandığını belirten Nehir, “ASM’nin kullanılmaz halde olduğu ve acilen güçlendirilecek ölçüde hasarlı olduğu aşikarsa neden bu ASM kullanıma açıldı? Daha sonra neden tekrar tetkik yapılma gereği görüldü? Yapılan kontrollerde sağlam olmadığı, acilen güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı. Bunu da anlayabiliyoruz. Peki bu ASM’ye bağlı 30 bine yakın nüfus ne yapacak?” dedi.

‘Aile hekimi sorumlu tutulur’

Nehir, ASM’den yurttaşların kısıtlı hizmet alacağını belirterek, bu plansızlığın acilen düzeltilmesini istediklerini ifade etti. 

ASM’nin bahçesine kurulacak 5 konteynerin, bölgenin potansiyelini karşılayamayacağının altıı çizen Nehir, “En az 15 konteyner kurulmalı. Aksi halde ileride doğabilecek bir aksaklıkta da aile hekimi sorumlu tutulur. Bu sorun; ancak alternatif bir binayı, yapıyı yer göstermekle çözülür. 11 doktorun hizmet verdiği bir ASM bir anda 3 doktorun hizmet verebileceği konteynere dönüştürülmemeli” ifadelerini kullandı. 

malatya
asm
kahramanmaras
aile hekimi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir