Medimagazin logo

Küba'dan Türkiye'ye doktor gelecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gezisinin ikinci durağı Küba'da da başta Devlet Başkanı Raul Castro ile görüşmesi olmak üzere, bir dizi önemli temasta bulundu.
Kaynak: SABAH
Küba'dan Türkiye'ye doktor gelecek
Castro, Küba'da bulunan iyi eğitim görmüş doktorları Türkiye'ye gönderebileceklerini söyledi, karşılığında ilaç ve tıbbi malzeme istedi.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Erdoğan, ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosu ve ziyareti için şunları söyledi: "Sayın Başkan ile siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda neler yapabiliriz, bunları görüştük. Aramızda şu anda ekonomik işbirliği 28 milyon dolar civarında. Tabii Küba'ya yönelik yaptırımların da önemli bir sonucu var. Bu konuları da kendisiyle görüştük. Kendilerine yapılan tüm bu yaptırımları doğru bulmuyoruz. İnsani açıdan doğru bulmuyoruz, vicdani açıdan doğru bulmuyoruz."

 

Edinilen bilgiye göre, Castro, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, sağlıkta işbirliği önerdi. Ülkesinde yaşanan ilaç sıkıntısını dile getiren Castro, Küba'da bulunan iyi eğitim görmüş doktorları Türkiye'ye gönderebileceklerini söyledi, karşılığında ilaç ve tıbbi malzeme istedi. Erdoğan'ın bu öneriye sıcak baktığı ve iki ülke arasında işbirliği için çalışma yapılması benimsendi.

küba'dan
türkiye'ye
doktor
gelecek
Yorum (13)
A.K.
Ahha ahha ahha!Sen hangi ilacı üretiyorsun?Senin ilaçların nerden geliyor?Avrupadan ABD'den.Sence ambargo uygulanan bir ülkedeki ambargoyu delmenin sonuçları ne olacaktır? Tekrar ahha ahha ahha diyerek gülüyorum.Doktorları gelsin başımızın üzerinde yerleri var.Bize de bilmediğimiz bir-iki şey öğretirler.Sonra onları Doğu-G.Doğuya gönderiririz; ordaki asli vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verilsin diye.
0
Cevapla
Jane Doe
İspanyolca ağrın nerde ' que te duelle?' kürtçe ağrın nerde ' küde ta deşi' valla bu iki dil çok benziyor (!) hasretle bekliyoz kübalı doktorları; gelsinler güneydoğu'ya da, hizmet versinler oralara, iyi Türk ailelerinin insan evladı gibi yetiştirdiği ama devletin heder ettiği Türk doktorun yerine...
0
Cevapla
Dr Hakan
Küba'yı görünce Türkiye'nin kıymetini anlamışlardır inşallah. Komünizmin olduğu yerde üretimin olmadığını, Küba'da halen yumurta ve muzun karneyle verildiğini biliyorsunuzdur umarım. Küba'ya giden bir arkadaşım anlattı. Restorana gitmişler, yanlarına genç bir çift gelip üç gündür açız bize yemek ısmarla mısınız? diye sormuşlar ve arkadaşım da ısmarlamış, turistlere çok yapılan bir şeymiş. Her şey çok ucuz olduğu halde halk son derece kötü durumdaymış, insanlar yiyecekleri sebzeleri iple asılı saksılarda yetiştiriyor, tavuk ve hayvan besliyorlarmış çünkü hiçbir şey üretip satan yokmuş. Tamamen bitmiş kendisine faydası olmayan bir ülkeden tıbbi yardım mı alacağız? "İyi yetişmiş doktor" kavramını da açmak lazım biraz. Bizim insanlarımız o kadar değersiz değil. Burada herkes Türk doktorlara bakılıyor zaten ama bunların olayı o değil; nasıl daha ucuza doktor buluruz olayları bu. Küba'ya kadar düştüler yani pes... Kolay gele diyorum...
0
Cevapla
aydin sinal
yorumlarda devamli" yabanci doktorlar doguya gitsinler" seklinde vurgulama oluyor,gelen yabanci hekimler doguyada,kuzeye,güneyede giderler cünki insan sagligi icin yetismisler,cografi konum icin degil"human medizin"tahsil etmisler,"finanz medicin"degil.sinir tanimayan doktorlar kendi ceplerinden binlerce euro verip tatillerinde yemene,kongoya,sudana gidiyorlar.herkesin istedigi yerde calismasina can-i gönülden taraftarim,ama artik "doguya" diyerek kücümsemeyin.yakismiyor veya irkci,fasist kafalara yakisiyor
0
Cevapla
MUZAFFER
havana ya cami yapılacak mı ?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir