Medimagazin logo

KTÜ'de açığa alınan profesör: Ötekileştiren bir duruşum olmamıştır

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde, intern doktoru başörtüsü nedeniyle ameliyata almadığı iddiasıyla idari soruşturmada açığa alınan profesör, "Meslek hayatım boyunca dil, din, ırk, mezhep ya da ideoloji farklılıklarıyla ne hastamı ne de meslektaşlarımı ötekileştiren bir duruşum olmamıştır. Ameliyathane kurallarına riayet edilmemesi hususu esas alınarak tarafımca ilgili arkadaşa sözlü olarak uyarıda bulundum" dedi
Kaynak: DHA
KTÜ'de açığa alınan profesör: Ötekileştiren bir duruşum olmamıştır
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Olay, 29 Aralık 2022'de Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde meydana geldi. İntern doktor S.S., başörtüsü gerekçesiyle Prof. Dr. S.T. tarafından ameliyathaneye alınmadığını öne sürerek dekanlığa şikayette bulundu ve arkadaşlarının yanında aşağılayıcı dille azarlandığını iddia etti. 

Şikayet üzerine dekanlığa bilgi veren Prof. Dr. T.  ise iddiayı reddedip, S.S.'yi başörtüsünden değil, sadece ameliyathanenin giyim kurallarına aykırı davrandığı için uyardığını savundu. 

Trabzon'da öğretim üyesi başörtülü hekimi ameliyathaneye almadığı iddiasıyla açığa alındı

Rektörlük tarafından hakkında idari soruşturma başlatılan Prof. Dr. T., açığa alındı.

"Ameliyathane talimatnamesine uygun değildi"

Prof. Dr. S.T., hakkındaki iddialara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yaşananları anlatan ve tanımadığı S.S.'yi ameliyata uygun kıyafetleri bulmadığı için uyardığını belirten Prof. Dr. S.T. , "Kendisini daha önce tanımadığım gibi ismini dahi bilmemekteyim. Ameliyathane talimatnamesine uygun olarak ameliyathane kıyafeti giyinmediği yönündeki görüşümü kendisiyle paylaştım.

Kendisini uyardıktan sonra ameliyata uygun olmayan mevcut kıyafetiyle ameliyat ekibime dahil olamayacağını aktardım. Serviste çalışan başka bir intern doktorla yer değiştirmesini söyledim.

Ameliyat ettiğim hastanın gelişebilecek enfeksiyonlara karşı korunmasında ilgili personelin ameliyathanedeki giyim kuşamı ve davranışları oldukça önem arz etmektedir. Ameliyat odasında da vakalarımın cerrahi sorumlusu olarak bu konu benim gözetimim altındadır. Ameliyat ettiğim hastanın anestezi altında bulunduğu dönemde tüm güvenliği benim sorumluluğum altındadır" dedi.

'Ötekileştiren bir duruşum olmamıştır'

Üniversitede türbanın yasak olmadığını ve kendisinin de S.S.'ye yönelik ötekileştiren davranışta kesinlikle bulunmadığını savunan Prof. Dr. T., "Ameliyathaneye personel girişlerini kontrol etme gibi bir yetkim olmadığı gibi mevzubahis doktor hanımı ameliyathaneden atma gibi bir yetkim de yoktur. Sadece kendi ameliyatımı yaptığım odadan sorumluyum.

Bu odada yapacağım ameliyata stajyer veya intern doktor alıp almama inisiyatifi bana aittir. Ben de takdir hakkımı ameliyat kıyafeti, ameliyat kıyafetinin temizliği ve ameliyat kıyafetinin cerrahi yıkanma şartlarına uygun olmadığını gördüğüm ve yara yeri enfeksiyon riskini arttırabileceğini öngördüğüm için almama yönünde kullandım.

Olay bu şekliyle vuku bulmuştur. Kaldı ki üniversite hastanesi içinde türban takılması yasak değildir. Türbanlı doktor, hemşire ve personelimiz ameliyathane kurallarına uygun olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Önemle belirtmek isterim ki meslek hayatım boyunca kamu hizmetini ifa ederek hastalarımızın iyileştirilmesi amacına hizmet etmiş biri olarak, dil, din, ırk, mezhep ya da ideoloji farklılıklarıyla ne hastamı ne de meslektaşlarımı ötekileştiren bir duruşum olmamıştır. 

Kaldı ki ameliyathane kurallarına riayet edilmemesi hususu esas alınarak tarafımca ilgili arkadaşa sözlü olarak uyarıda bulunduğum gibi, kişinin başörtülü olup olmaması da şahsım adına aldığım kararda hiçbir etki taşımamıştır" diye konuştu.

'Olay bir örtünme meselesi değildir'

Girdiği pek çok ameliyatta başörtülü meslektaşlarının yer aldığını da kaydeden Prof. Dr. T., "Bu zamana kadarki ameliyatlarım sırasında pek çok başörtülü meslektaşımla operasyonda yer aldım.

Kaldı ki ayrımcı bir konuşmanın tarafımca yapılmadığını olay günü ameliyathanede yer alan diğer arkadaşlarımızın da destekleyeceği ortadadır.

Olay bir örtünme meselesi değil, ameliyathane odasına ve özellikle yıkanarak ameliyata katılma koşullarını yerine getirilememesi sorunudur.

Kimsenin sokakta günlük yaşamda kullandığı kıyafetle ameliyata giremeyeceği herkes tarafından bilinmekte, tüm dünya ülkelerinde de titizlikle uygulanmaktadır" diyerek açıklamasını tamamladı.

ktu
profesor
basortusu
ameliyathane
farabi hastanesi
Yorum (15)
Devrimci Derviş
sıkışılan yerde mağduriyet icat edip ardından sipere yatarak karşı tarafı bombardımana tutma standart bir günümüz türk geleneği haline döndü.
18
Cevapla
Uzman doktor
cevir kazı yanmasın.. insana nasıl davranilacagini bilmeyip hata islendiginde neden özür dilemek erdemi yerine yalana sariliyoruz ki ne var bunda hepimiz insanız hata yaparız..mood düşüktür vs..bir akademisyene yakışmayan haller..yazık..
2
Cevapla
4c emekli
devrimci derviş gerçekten devrimcimisiniz yoksa ortalığı bulandıran anti devrimcimi? hoca net olarak açıklamış. saygı lütfen.
2
Cevapla
Cerrah
hoca bir yoklama çekti.eger tepki olmaz ise bildiğini okuyacaktı.simdi tek tük rastladığımız bu tür hukukusuzluklar sterilite, ameliyathane kurallari v.s gibi bahaneler ile yaygınlasacaktı.milletin aklı ile alay etme.yeni kurallar icad ediyorsun binlerce basortulu cerrah,hemşire,anestezi uzmanı var
3
Cevapla
Mert Şahin
bu ne ya şimdi? esas suçlu o kız iken profesör suçlanmış. aciga almalar afişe etmeler yazıklar olsun be. assaydiniz adamı ameliyathane girişinde tam olaydı
14
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir