Medimagazin logo

Koronavirüsü yenen doktor: Nefes alamadım, öleceğim sandım

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kendisini çok iyi korumasına rağmen koronavirüse yakalanan, Acil Tıp Uzmanı Dr. Ayhan Sümer Yaman (48), hastalığı yenerek, görevinin başına döndü.
Kaynak: DHA
Koronavirüsü yenen doktor: Nefes alamadım, öleceğim sandım
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yüksek tansiyon, şeker ve kalp hastalığı bulunan Dr. Ayhan Sümer Yaman, haziran ayının son haftası hastanede koronavirüs hastalarına müdahale ederken, Covid-19'a yakalandı. Virüsü hastane acil servisine gelen pozitif hastalardan kaptığını düşünen Yaman, test yaptırdığı geceye kadar 1 gün evde yüksek ateşli olarak yattı. PCR testi pozitif çıkan Yaman, yine aynı hastanede 1 aya yakın tedavi gördü. Tedavisinin ardından hastalığı yenen Yaman, hastanedeki görevine yeniden başladı. 

'MASKEMİ TAKTIM, MESAFE KURALINA UYDUM'

Uzman Dr. Yaman, kendisini virüse yakalanmadan önce sıkı şekilde koruduğunu fakat yine de virüsü kaptığını söyledi. Yaman, "Covid-19 sürecinde tabi ki birtakım riskler oluyor. Bunlardan bir tanesi de bu hastalığa yakalanabilme riskiydi. Bütün önlemlerimi aldım. N95 maskemi taktım. Önüne siperliğimi kullandım. Kıyafetlerime dikkat ettim. Mesafe kuralına uydum fakat buna rağmen yüzde 1-2’lik ihtimal bana da denk geldi. Sonuç olarak Covid-19 hastalığına ben de yakalandım. Şu anda iyiyim. Çok şükür bir sıkıntım yok" dedi.

'YÜZÜME YASTIKLA BASTIRIYORLARDI'

O dönemin kendisi için çok kötü ve sarsıcı olduğuna dikkat çeken Yaman, şöyle konuştu:

"Hem hastalarımdan uzak kalmıştım hem de ateş ve halsizlik oluyordu. Ateşin en yüksek olduğu ve nefes alamadığım dönemde öleceğimi zannettiğim anlar oldu. Parmağınızı bile kaldıramıyorsunuz. İnsan kendisini çok kötü hissediyor. Su isteyeceksiniz elinizi kaldırıp ‘Lütfen bir su verir misiniz?’ diyemiyorsunuz. O kadar halsiz oluyorsunuz ki görevliler odaya geliyorlar, ilaçlarınızı veriyorlar; o ilaçlar sizi 1-2 saat iyi halde tutuyor. Ondan sonra tekrar kötüleşiyorsunuz. İnsan normal nefes alırken zorlanır mı? Zorlanıyorsunuz. O kadar kötüydü ki o durum sanki yüzünüzün üzerine bir yastık koymuşlar da yastığın üzerinden nefes almaya çalışıyorsunuz. Hatta bir dönem neredeyse yastık yüzüme basılıyor gibi hissediyordum. Derin derin nefes almaya çalıştığım zaman nefes alamadığımı hissediyordum. Bunu inşallah kimse yaşamaz diyorum."

'BENİ MASKESİZ GÖREMEZSİNİZ'

Uzman Dr. Yaman, maskesiz kişileri gördüğünde uyarıda bulunma ihtiyacı hissettiğini belirterek, "Bazen buna karşılık bana ‘Sanane’ diyorlar. Ben de diyorum ki ‘Sanane, diye bir şey yok. Ben bundan hasta oldum. Lütfen maskenizi düzgün takın. Burnunuzun üzerine çıkarın’. Ben şu an açık havada konuştuğum için maske takmıyorum. Onun dışında beni maskesiz görme şansınız yok. Açık havada maske takmayabilirsiniz; ama 2- 3 metre insanlarla uzakta olmalısınız. Bunu sağlamak lazım" dedi.

covid-19
dr. ayhan sumer yaman
koronavirus
pcr testi
pozitif
Yorum (1)
sağlıkta
Öncelikle sayın meslektaşıma geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Gerçekten büyük bir tehlike atlatmış. Asıl tehlikenin daha da büyüğü (felaket-i muazzama !) farkında olmayan, hiçbir şeyi umursamayan, takmayan güruh. Bunların pek okuma alışkanlıkları da olmadığından yukardaki gibi son derece dikkat çekici uyarıcı yazılardan da bihaberdirler Korteksleri de sonuç olarak pek gelişmediğinden, daha agresif, saldırgan alt merkezler hakimdir. Bunu sonucu da hergün görmeye aslında alışamadığımız sahneler, tehdit, hakaret, vurma , kırma, yerine bıçaklama vs... Allah ne verdiyse... İnsandan çok başka tür mahlukatların davranış özeliklerini sergileyen bu tipler, iş kendilerine geldiğine 1 numaralı insan hakları savunucusu olurlar. Karşısındakine her türlü saldırıyı hakareti yapan bu tip , kendisi sözel ve fiziki olarak sükunete davet edildiğinde ortalığı yıkar, dünyayı ayağa kaldırır. Bu mahlukatla uğraşmak gerçekten çok zordur. Altta yatan sosyopatik yapı arlanma, uslanma,ders çıkarma, pişman olmayı da imkansız kılar. Peki ne yapmalı ? Önerim : Acil servis kapısında ve covid servislerinde vatandaş teşrifatçılığı Aslında yasalarımızda bu tür uygulamalar var, kamuda şu kadar gün çalışmak gibi. Acil ve covid servisleri de kamu alanlarıdır. Haa vatandaşı yine üzmeyelim diyorsanız hayvanat bahçesi de olabilir.
42
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir