Medimagazin logo

Kardiyologlar bilgilerini sınadı

Celtis İlaç Kardiyoloji grubu sponsorluğunda yapılan Türkiye Klinikleri 9. Ulusal Kardiyoloji Yarışması’na bu yıl da yoğun ilgi vardı
Kardiyologlar bilgilerini sınadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Klinikleri 9. Ulusal Kardiyoloji Yarışması, Celtis İlaç sponsorluğunda İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Asistan ve uzman hekimlerin bilgilerini ölçme fırsatı bulduğu yarışma, 27. Ulusal Kardiyoloji Kongresi kapsamında düzenlendi.

40 sorunun sorulduğu 9. Ulusal Kardiyoloji Yarışması’nda birinciliği 35 netle Bursa Yüksek İhtisas Hastanesinden Uzm. Dr. Mehmet Demir, ikinciliği 31.5 netle Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Ast. Dr. Fuad Samadov, üçüncülüğü de yine aynı netle Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Uzm. Dr. Tolga Çimen elde etti.

Celtis İlaç sponsorluğunda düzenlenen yarışmanın birincisi olan Uzm. Dr. Mehmet Demir, bu yarışmanın kardiyoloji uzmanlarının kalitesini artıracağını düşündüğünü söyledi. Demir, “Kardiyoloji alanında bilgi yarışması yaptığınız için teşekkür ederim. Bu yarışmanın, ben dâhil meslektaşlarımı teşvik edeceğini düşünüyorum. Bilime verdikleri destekten dolayı Türkiye Klinikleri’ni tebrik ediyorum” dedi.

Yarışmada ikinci olan Dr. Fuad Samadov, Ulusal Kardiyoloji Yarışması’nın bir taraftan bilgilerini kontrol etmelerine olanak sağladığını, diğer taraftan da çalışmaya teşvik ettiğini söyledi. Samadov, “Önümüzdeki yıllarda düzenlenecek yarışmalara katılan doktor sayısının artması ve soruların daha güncel kaynaklardan hazırlanması bu yarışmayı daha mükemmel hale getirecektir. Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Yarışmanın üçüncüsü Uzm. Dr. Tolga Çimen ise “Türkiye’de kardiyoloji de dâhil olmak üzere birçok branşta hekimlere bilimsel destek veren Türkiye Klinikleri’ne teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Birinciye uluslararası kongre ödülü

Yarışma Komisyonu Başkanlığını Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent

Görenek’in yaptığı 9. Ulusal Kardiyoloji Yarışması’nda birinci olan Uzm. Dr. Mehmet Demir, ESH 2012 Kongresi’ne katılmaya hak kazandı.

Yarışma ikincisi Ast. Dr.

Fuad Samadov 28. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’ne katılım hakkı kazanırken, üçüncü olan Uzm. Dr. Tolga Çimen ise 500 TL’lik bilimsel kitap çeki kazandı.

 

Yeni nesil donanımlı yetişiyor

Yarışma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek, Türkiye Klinikleri’nin bu yıl da Kardiyoloji Yarışmasını Ulusal Kardiyoloji Kongresi sırasında başarıyla gerçekleştirdiğini söyledi. Yarışmaya gösterilen yoğun ilginin, gençlerin kendilerine olan güvenlerinin gittikçe arttığını göstermesi bakımından oldukça önemli olduğunu belirten Görenek, “Salonda hiç boş yer kalmaması, Türkiye Klinikleri’nin gençleri cesaretlendirme açısından ne kadar doğru şeyler yaptığını tekrar gösterdi. Çünkü artık şartlar çok değişti ve değişmeye de devam edecek. Bizim uzman olduğumuz yıllarda olduğu gibi artık uzman olunca  her şey bitmiyor. Yeni nesil gerçekten çok donanımlı yetişiyor. İyi yabancı dil biliyorlar, internetten bilgiye ulaşmak için çok iyi yararlanıyorlar” dedi.

 

Çıta yükseliyor

Prof. Dr. Görenek, doçentlik jürilerinde, genç arkadaşların oldukça kaliteli yayınlar yaptığını gördüklerini kaydetti. Böyle olunca bir rekabet ortamı oluştuğunu ve çıtanın yükseldiğini dile getiren Görenek, şunları ifade etti:

“İnanın bu çok güzel bir değişim, ancak bu şekilde hırslı, bilgili ve kendisini iyi yetiştirmiş gençlerle bilimsel açıdan Batı ile rekabet eder hale gelebiliriz. Yoksa kendi kendimize ulusal düzeyde elde ettiğimiz başarılar ile övünmekten başka bir şey yapamayız. Bu açıdan gençleri her fırsatta teşvik etmek, cesaretlendirmek ve tabii ki ödüllendirmek çok önemli.

İnanın, ben arkadaşların sadece ödül kazanmak için bu sınava girdiklerini düşünmüyorum. Bu sınava olan yoğun ilginin nedeninin kendilerini sınama, eksiklerini görme arzusu ve tüm zorluklara rağmen yaptıkları işi sevmeleri olduğunu düşünüyorum. Bu noktada Türkiye Klinikleri’ni gençlerin önünü açtığı, imkânlar sunduğu için gönülden kutluyorum. Düşünün, bu sınavda birinci olup ESH kongresine gidecek arkadaşımız büyük kazanımlar elde etme arzusu ile toplantıya katılacaktır. Böylesi bir gencin kongreye sadece yeni bir yerler görmek düşüncesi ile katılacağını düşünür müsünüz? Ben şahsen hiç düşünmem. Gençlere güvenelim, inanalım, fırsat verelim. Hepsinden önemlisi, kendimize rakip görerek engellemeye çalışmayalım.”

kardiyologlar
bilgilerini
sınadı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir