Medimagazin logo

Kanserde erken tanı için bir araya geldiler

Türkiye Kanserle Savaş Vakfı (TKSV), kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için ücretsiz kanser taramaları gerçekleştiriyor. Kampanya kapsamında mart ayı sonuna kadar meme, prostat, kolon ve rahim ağzı kanserlerinin taramaları yapılıyor.
Kaynak: ntvmsnbc
Kanserde erken tanı için bir araya geldiler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

İSTANBUL - 30’uncu yılını kutlayan Türkiye Kanserle Savaş Vakfı (TKSV), kanserde erken tanının önemi konusunda toplumsal bilinci artırmak amacıyla, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, İnci Türkay, Mehmet Ali Birand, Meral ve Vural Gökçaylı, Meral Tamer, Toprak Sergen, Eda Taşpınar, Bora Kozanoğlu gibi isimlerin destek verdiği “Kanserde Erken Tanı” kampanyasını başlattı.
 
Kampanya kapsamında 14-31 Mart tarihleri arasında meme, prostat, kolon ve rahim ağzı kanserlerinin taramaları yapılıyor. Meme Kanserinde 50 yaş ve üstü kadınları, rahim ağzı kanserinde 30-50 yaş arası kadınları, prostat kanserinde 50 yaş üstü erkekleri, kolon kanserinde 50 yaş üstü kadın ve erkekler i kapsayan ücretsiz taramalarla risk gruplarının erken tanısı ve kontrollerinin gerçekleştirilmesi sağlanacak.
 
KANSERDE ERKEN TANI NEDEN ÖNEMLİ?
TBMM Kanser Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre, Türkiye’de kanser tanısı dördüncü evrede konuluyor. Tanı konulan hastaların ise yüzde 60’ı kaybediliyor. Türkiye’de ikinci ölüm nedeni olan kanser hastalığının tedavisi için yılda yaklaşık 2,4 milyar TL harcanıyor. Erken tanı ile hastalığın bu yıkıcı sonuçlarından korunmak mümkün olabiliyor.
kanserde
erken
tanı
için
bir
araya
geldiler
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir