Medimagazin logo

Kampüs hastaneler, özellerle yarışacak

Devletin sağlık kampüsleri özel hastaneyle yarışacak Türkiye’de kamu-özel sektör işbirliği yatırım modelinin sağlık alanında uygulanmasıyla devlet hastaneleri özel hastanelere rakip olacak. Yeni model, “Yap Kirala Devret” şeklinde özetleniyor.
Kaynak: Habertürk - Deniz BILIROGLU
Kampüs hastaneler, özellerle yarışacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de kamu-özel sektör işbirliği yatırım modelinin sağlık alanında uygulanmasıyla devlet hastaneleri özel hastanelere rakip olacak. Yeni model, “Yap Kirala Devret” şeklinde özetleniyor. Sağlık Yatırımcıları Derneği Başkanı Dr. İhsan Şahin, “Bu hastaneler yine devletin hastaneleri, yani hasta kabul prosedürlerinde ve de ücret politikasında hiçbir değişiklik yok. Bu modelle yapılacak hastaneler özel hastaneler kadar şık ve son teknolojiyle tasarlanmış olacak. Bu da devlet hastaneleriyle özel sektör arasındaki rekabeti artıracak. Bu rekabet ortamı da vatandaşa kaliteli hizmet olarak yansıyacak” dedi.

AKILLI HASTANELER OLACAK
Şahin, “Bu hastaneler yine devletin hastaneleri, yani hasta kabul prosedürlerinde ve de ücret politikasında hiçbir değişiklik yok. Devlet hastanelerinde özel hastane hizmeti alacaklar diyebiliriz” dedi. Türkiye’nin yeni modelle hayata geçirilecek projelerle sağlıkta bir lig daha atlamış olacağını söyleyen Şahin hastanelerin çehresinin nasıl değişeceğini anlattı: “Bu projelerle JCI yani sağlıkta akreditasyon kriterleri olarak tanımlanan uluslararası standartların çok üzerinde hastaneler yapılacak. Kendi altyapısı ve otomasyon sistemi olan akıllı hastanelerden bahsediyoruz.”

TOPLAM 36 BİN YATAKLI HASTANE YAPTIRILACAK
Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklı Daire Başkanı Abdulvahap Yılmaz, bu modelle 36 bin yatak kapasiteli hastane yaptıracaklarını açıkladı. Teklif süreci devam eden 10 proje olduğunu, 5 tanesi için de nihai pazarlık aşamasına geldiklerini söyleyen Yılmaz, “Bilkent Kampusu 3 bin 641, Istanbul-ikitelli ise 2 bin 270 yatak kapasiteli olacak. Bu modelle devlet, otelcilik ve tıbbi destek işlerinden çekilmiş olacak” dedi.

SAĞLIK KAMPUSU YAPILACAK KENTLER
Sağlık kampusu yapılacak kentler şöyle: Adana, Ankara-Bilkent, Bursa, Elazığ, Gaziantep, Istanbul-ikitelli, İstanbul-Bayraklı, Kocaeli, Konya-Karatay, Mersin Entegre Sağlık Kampusu projeleri, İsparta Şehir Hastanesi, Mersin ve Manisa

kampüs
hastaneler
özellerle
yarışacak
Yorum (4)
akademisyen
Peki bu hizmeti üreten drlar da özeldeki gibi maaş alabilecek mi? hayır, o zaman sadece görüntü var, ses yok olacak.
0
Cevapla
bg
10-15 sene sonra o kampüsleri dolduracak kaliteli hekimleri bulamayacaksınız.
0
Cevapla
ali tokmak
sn akademisyen esas mesele 5 10 sene sonra özeldeki hekim maaşları şimdiki gibi olabilecek mi?
0
Cevapla
dralierdal
Adil bir rekebet olmaz, çünkü özeldeki doktorlara tavan ücret sınırlaması yok, devlette çalışana var...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir