Medimagazin logo

Kalp kası bozukluğuna kök hücre tedavisi

Kalp kaslarını besleyen damarların tıkanması sonucu ortaya çıkan oksijensizliğe bağlı olarak gelişen kalp kası bozukluğunda, ortaya çıkan ölü dokunun ortadan kaldırılması veya küçültülmesi için kök hücrelerden yararlanmaya yönelik çalışmalar hız kazanırken Ankara Üniversitesi bu konuda önemli bir adım attı.
Kaynak: HÜRRİYET
Kalp kası bozukluğuna kök hücre tedavisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Alp Can’ın öncülüğünde 13 kişilik bir ekip tarafından, kalp kası bozukluğunu kök hücre yardımıyla tedavi edecek bir çalışma başlatıldı.

 

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın desteklediği iki yıl sürecek araştırmada, elde edilen kök hücreler toplam 79 hastaya nakledilecek ve hastalar çeşitli klinik ve laboratuvar verilerinin ölçümleriyle kök hücre naklinden sonra bir yıl boyunca izlenecek. Prof. Dr. Can, hayvanlar üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını ve infarktüs sonrası hücre verilen gruplarda kalbin pompa gücünün arttığını gözlediklerini söyledi. Bu hücreler üzerinde yaklaşık 12 yıldır çalıştıklarını vurgulayan Can, söz konusu klinik araştırmanın boyutunun güvenilirlik ve etkinlik (Faz 1/2) düzeyinde olduğunu kaydetti.

Alp Can ve yüksek lisans öğrencisi Hakan Coşkun tarafından 2014 yılı içinde BAP Hızlı Destek Projesi (19.900 TL) ile desteklenen bir çalışma, “Placenta” adlı bir derginin Şubat 2015 sayısında kapak konusu oldu (www.journals.elsevier.com/placenta/).

kalp
kası
bozukluğuna
kök
hücre
tedavisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir