Medimagazin logo

İtalya'da hastaneler çöküşün eşiğinde: Binden fazla hasta sıra bekliyor

İtalyan Acil Tıp Derneği'ne göre durumun en vahim olduğu bölge, binden fazla hastanın kabul edilmeyi beklediği Roma ve çevresi
Kaynak: tr.euronews.com
İtalya'da hastaneler çöküşün eşiğinde: Binden fazla hasta sıra bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İtalya'da ambulansların önünde uzun kuyruklar oluşturduğu acil servislerin çöküşün eşiğinde olduğu bildiriliyor. 

İtalyan Acil Tıp Derneği'ne (Simeu) göre, Lombardiya gibi bölgelerde hastalar boş yatak için bekleme odalarında saatler geçiriyor. 

Torino gibi şehirlerde hastanelerdeki aşırı kalabalık, sedye sıkıntısına yol açmış durumda. 

Ancak Simeu'ye göre, durumun en vahim olduğu bölge, binden fazla hastanın hastanelere kabul için sıra beklediği Roma ve çevresi.

Simeu Başkanı Fabio de Laco, "Hizmeti garanti altına almaya çalışıyoruz ancak son derece zor bir durumdayız." şeklinde konuşuyor.

Dernek, Piedmont'ta bekleyen hasta sayısı 500'e ulaşırken, Lombardiya ve başkenti Milano'da acil servislerde bazı yatakları "boşaltmak" amacıyla normal hastane kabullerinin askıya alındığını söylüyor. 

Hastanelerdeki çöküşün arkasında ne var?

Hastane başvurularında yaşanan ve İtalyan sağlık sistemi üzerinde baskı yaratan artış, "özellikle yaşlılar arasında solunum yolu hastalıklarındaki" artışla bağlantılı. 

De Laco salı günü yerel medyaya yaptığı açıklamada, "Covid geçen hafta biraz azaldı, grip yayılıyor ancak diğer virüsler de hastanelerde 'aşırı kalabalığa' ve acil servisler üzerinde çok güçlü bir baskıya neden oldu." ifadelerini kullandı. 

De Laco, "Bazı bölgeler ek yatak bulmak için hastanelerdeki ve sağlık şirketlerindeki aşırı kalabalıkla mücadele planlarını devreye soktu ancak hastane yatakları kronik olarak az olduğundan, pratikte cerrahi gibi diğer uzmanlık alanlarından yatak almaktan başka yapacak bir şey yok. Tabii ki bu da sorunu çözmüyor." şeklinde konuştu. 

Nitekim Yüksek Sağlık Enstitüsü'nün son epidemiyolojik bültenine göre, 18-24 Aralık tarihleri arasında grip salgını eğrisi, "önceki sezonlarda hiç ulaşılmamış bir değer gösterdi".

Enstitü durumun istikrara kavuşmaktan çok uzak olduğunu bildirdi.

İtalya'nın önde gelen ulusal gazetelerinden La Repubblica ise sorunu "Hastaneler uçurumun kenarında" başlığıyla manşetine taşıdı. 

Doktorlara tatil yok

Simeu Başkanı de Laco, İtalya'nın kamu sağlık sistemindeki çoğu doktorun Noel tatili boyunca dinlenemediğine dikkat çekti.

Tatillerin bir "lüks" olduğunu belirten de Laco, Torino'da doktorların çoğunun Noel döneminde kesintisiz çalıştığını söyledi. 

Uzmanlar, tatilin ardından okulların açılacağı önümüzdeki hafta beklenen grip salgınının henüz zirve noktasına ulaşmamış olması nedeniyle İtalyanlara aşı olmaları çağrısında bulundu.

Merkez sol Demokrat Parti'den bölge meclis üyeleri Massimiliano Valeriani ve Emanuela Droghei, salı günü başkentteki iki hastaneyi ziyaret etti. Her ikisi de "çok sayıda hasta" nedeniyle "çok karmaşık" bir durumla karşılaştılarını söyledi.

italya
hastane
roma
hasta
acil servis
Yorum (1)
nevzat kulukçu
avrupa'da hastaneler bitik, sağlık sistemi çökük, doktorlar perişan halde. ama nedense bu kadar harika modern hastanelerde çalışıp çok yüksek ücret alan bizim hekimlerimiz hep şikayetçi.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir