Medimagazin logo

İşte yaşlandıkça öğrenmenin zorlaşmasının nedeni

Yaşlandıkça öğrenmenin zorlaşmasının nedeninin, katlanılan stres olduğu bildirildi.
İşte yaşlandıkça öğrenmenin zorlaşmasının nedeni
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CHICAGO-Amerikalı araştırmacılar, yaşlandıkça beyinde öğrenme için gerekli olan sinir hücrelerinin stres nedeniyle büzüştüğünü ve şekillenme özelliğini yitirdiğini belirtti.


     Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları incelemelerde, beynin orta yaşta, gençlikte olduğu kadar çevik olmadığının görüldüğünü, strese maruz kalan genç hayvanların toparlanabildiğini ancak orta yaşta bu kabiliyetin yitirilmeye başladığını açıkladı.


     Sinai Tıp Fakültesinden John Morrison ve çalışma arkadaşları, araştırmaları çerçevesinde, fareleri birkaç saatliğine hapsederek, böylece prefrontal kortekste sinir hücrelerini değişime uğratan stres hormonlarının salgılanmasına yol açtı.


     Ekip, daha sonra sinapslar oluşturmak için kullanılan sinir hücrelerinin bir bölümündeki değişiklikleri inceledi. Genç farelerde, stresli deneyime adapte olabildiklerinin göstergesi olarak bu hücrelerde değişiklikler görülürken, orta yaşlıların hücrelerinde birkaç değişiklik gözlendi, yaşlı farelerinkinde ise hiç değişiklik görülmedi.


     Sonuçları Journal of Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma, yaşlanma sürecine yeni bir anlayış getirirken, bazı insanların neden diğerlerinden daha çabuk çöktüklerinin açıklanmasına yardım edebileceği düşünülüyor.

i̇şte
yaşlandıkça
öğrenmenin
zorlaşmasının
nedeni
Yorum (1)
geriatrist
Sağlık bakanlığının tüm sağlık camiasını içine soktuğu bu stresli ortam bizleri perişan ediyor. uygulanan başarılı mobbing teknikleri sayesinde hepimiz ruh sağlığımızı kaybetmeye başladık. herkes artık vurdumduymaz bir hale gelmeye başladı. bilimsel olarak da stresin ne kadar zararlı olduğu böylece tespit edilmiş oldu. Bizden sonraki gençlere Allah yardım etsin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir