Medimagazin logo

İstanbul'da ıspanaktan zehirlenme vakaları devam ediyor... İl Sağlık Müdürlüğü süreci takip ediyor

Yediği ıspanaktan zehirlenenlerin sayısı 44'ü buldu. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıspanakların arasına yabancı otların karıştırıldığını tespit etti
Kaynak: DHA
İstanbul'da ıspanaktan zehirlenme vakaları devam ediyor... İl Sağlık Müdürlüğü süreci takip ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yedikleri ıspanaktan zehirlenerek hastaneye kaldırılan kişilerin sayısı 44'e yükseldi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı ve zehirlenen 44 kişide 25'inin taburcu edildiğini belirtti.

ZEHİRLİ OT MU KİMYASAL MI

Zehirlenmelerle ilgili gündemde iki iddia var. Birinci iddia; ıspanaklarda kullanılan tarım ilaçları oldu. İkinci iddia ise; ıspanakların arasına karıştırılan zehirli otlar.

TARIM BAKANLIĞI: ISPANAKLARA KARIŞAN YABANCI OTLAR

Hastaneye kaldırılan kişilerin tedavisi devam ederken konuyla ilgili İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

Açıklamada, "Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu analizlerle ortaya çıkmıştır." ifadelerine yer verildi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Esenyurt'ta ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Medyada yer alan “İstanbul’da Yemek Yiyen Çok Sayıda Kişi Zehirlendi başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25 tanesi taburcu olmuştur.  Geriye kalan 19 tanesinin ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

HASTA YAKINLARI YAŞANANLARI ANLATTI

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Ahmet Gül'ün oğlu Sami Gül, iş yerinde pişirilen ıspanağı yiyen 8 kişinin zehirlendiğini belirterek, "Çok net bilgi sahibi olmamakla birlikte, 3-4 saat önceydi. Telefon alıyoruz kardeşimden, babam ve diğer kardeşim, 4 kardeşiz biz zaten. Zehirlendiklerini, hastaneye geldiklerini söylediler. Ispanak yemişler diye biliyoruz. Ispanağın yanında bir sebze yada ot varmış. Adını da tam telaffuz edemiyorum. Marketten alışveriş yapıyorlar. Ispanak alıyorlar. Getiriyorlar, bir kaç saat sonra pişiriyorlar. 8 kişi yiyorlar. Çapa'da da var şu anda. Sarıgazi diye duydum. Bir kaç hastanede var. Ama ilk gittikleri yer Haseki Hastanesi. Oradan farklı hastanelere göndermişler. İşyerinden 8 kişi, ıspanak zehirlenmesi yaşıyor. Buradakiler, birisi babam birisi kardeşim. Biraz önce kardeşimle konuştum. Normal değil ama normale doğru gidiyor. Babamın durumu ciddi zannediyorum. Çünkü kırmızı bölge dedikleri bir yer var. Yoğun bakım herhalde dereceleri var. Şu an müşahede altında kendinde değil" dedi. 

i̇stanbul i̇l sağlık
Yorum (1)
ahmet keskin
20 gün önce pazardan aldığımız ıspanakta eşim ve ben de zehirlendik.Uyuşukluk ,aşırı yorgunluk hissi ve konuşma bozukluğu yaptı.Ankara'da da ailelerin fark edemediği bu tür vakalar olmuştur.Büyük ihtimal aşırı tarım ilacından kaynaklıdır.İyi günler
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir