Medimagazin logo

İstanbul'da, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerle kutlanacak.

İstanbul Sağlık Müdürlüğünce sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadele etmek için "Bisikletime Yol İstiyorum" başlıklı bisiklet turu yapılacak. Sağlık yöneticilerinin ve çalışanlarının katılacağı etkinlik, 16 Mart Pazar günü Bostancı'da başlayarak, Kızıltoprak'ta sona erecek
İstanbul'da, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerle kutlanacak.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


İSTANBUL- İstanbul Sağlık Müdürü Selami Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, sağlık yöneticileri ve çalışanlarının katılımıyla bisiklet turu gerçekleştireceklerini söyledi.

İstanbul'un bisiklet kullanımı acısından dünya şehirleri arasında iyi seviyede olmadığını ifade eden Albayrak, "Bu çok acı bir şey. Mesela, Boğaz Köprüsü, tanınmış köprüler arasında, üzerinden bisikletle geçilemeyen tek köprü. Dünyada Boğaz Köprüsü muadili bir yığın köprü var. Niye geçilmesin ki? Niye bizim yollarımızda bisikletliler olmasın ki? Halbuki niyenin ötesinde gereklilik de var" diye konuştu.

Albayrak, insanların büyük bir kısmının araçlarını tek kişi için kullandıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Tek sürücüyle koca bir araç trafikte. Bunun ekonomik boyutu, zaman kaybı ve maliyeti ile bunların ötesinde çevreye ve sağlığa verdiği zararlar felakettir. Kilolar, obezite sorunu gibi... Bütün bunlara baktığınız zaman bisiklet kullanımının teşvikiyle bunların en azından yüzde 30'una kadar çözüm bulabiliyorsunuz. Belki böyle bir ilgi uyandırır düşüncesiyle 16 Mart'ta, 09.00-11.00 saatleri arasında Bağdat Caddesi'ni, Bostancı'dan Kızıltoprak'a kadar trafiğe kapatıyoruz. Bisikleti olan herkesi 'Bisikletime Yol İstiyorum' etkinliğine davet ediyoruz. Caddenin herhangi bir yerinden caddeye gelebilirler. Doyasıya bisiklete binsinler."

- "Sağlık Müzesi" karma sergisi 14 Mart'a kadar gezilebilecek

Albayrak, etkinlikler kapsamında müdürlük binasındaki fuaye alanında "Sağlık Müzesi" karma sergisi açtıklarını belirterek, "Orada güzel şeyler var. Geçmişten bugüne kadar elimizde ne varsa koymaya çalıştık. Bir Sağlık Müzesi projemiz var. Lakin bu sergiyle amacımız, sağlıkta bir bakıma nostalji yapmaktır. Sergide sağlıkla ilgili pul koleksiyonu var, bisikletler var. Mesela, 1944 yılından bir tıp diploması var. Sergimiz 14 Mart'a kadar gezilebilecek" diye konuştu.

Bayram kapsamında yapılacak etkinlikler arasında, sempozyumların da olduğunu ifade eden Albayrak, faaliyetlere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Mesela, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanemizde personelimiz öğle yemeğini, hastanenin bahçesinde yapılacak mangal partisinde yiyecek. Bunlar insanları biraz gevşetmek adına yapılan şeyler. 14 Mart Cuma günü de büyük bir program yapacağız. Oraya, Türkiye'deki il sağlık yöneticilerimizin yanı sıra yine o illerden 'Seçilmiş yılın hekimleri' ve 25 sağlık şehidimizin ailesi katılacak."

i̇stanbul'da
14
mart
tıp
bayramı
etkinliklerle
kutlanacak.
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir