Medimagazin logo

İstanbul hastaneye doydu artık ruhsat yok

Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu kentteki hastane sayısı 281’e ulaşınca harekete geçti. Bundan böyle ihtisas hastaneleri dışında kimseye ruhsat verilmeyecek
İstanbul hastaneye doydu artık ruhsat yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş 2004 yılından bu yana yapılan devlet ve özel hastane sayısıyla yeterli seviyeye ulaşıldığını, Sağlık Bakanlığı’nın hastane yatırımları için istenen ön izin belgesini İstanbul için  kaldırdığını açıkladı. Star İstanbul’un sorularını yanıtlayan Kocabaş, bir kaç yıl öncesine kadar  Sağlık Bakanlığı’ndan alınan ön izin belgesiyle hastane ruhsatı alındığını hatırlattı ve “Belediye başkanımız Kadir Topbaş göreve geldiğinden bu yana özellikle hastane yatırımlarının önünü açtı. Bu nedenle özel imar izinleri verdik. Ancak Sağlık Bakanlığı İstanbul’un yeteri kadar hastaneye sahip olduğunu bildirdi ve ön izin belgeleri kaldırıldı. Bundan böyle İstanbul’da ihtisas ve AR-GE çalışmaları yapanların dışında hiç bir hasteneye izin verilmeyecek” dedi.

Hepsinin önü açıldı

Nüfusu gittikçe artan İstanbul’da sağlık yatırımlarına büyük önem verdiklerini anlatan Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, 8 yıldır hastanelere özel imar verildiğini her türlü sağlık ve turizm yatırımının önünün açıldığını söyledi. Kocabaş, “2004-2011 yalları arasında sağlık yatırımlarında yüksek teknolojnin gelişmesi için ayrıcalıklı imar verdik. Bazı ilçelerde hiç hastane yoktu. Şimdi İtanbul’un her ilçesinde en az 3 tane hastane var” diye konuştu.

Adım başı hastane var

İstanbul’da özel, devlet ve üniversite olmak üzere 281 hastane bulunuyor. Bunlardan 112’si Sağlık Bakanlığı’na, 159’u özel işletmelere, 10’u da üniversitelere ait olarak hizmet veriyor. Sadece Bakırköy ve Şişli’de 28 hastane var.  Yeni ilçe olan Ataşehir bile ikisi devlet 4’ü özel olmak üzere 6 hastaneye sahip. Sadece Adalar ile Arnavutköy’de birer devlet hastanesi mevcut. Bağcılar’da 2’si devlet 5’i özel, Bahçelievler’de 3’ü devlet, 12’si özel, Beşiktaş’ta 3’ü devlet, 8’i özel, Beyoğlu’nda 5’i devlet 5’i özel ve Fatih’te 6’sı devlet, 5’i üniversite 10’u da özel olmak üzere 21 hastane vatandaşa sağlık hizmeti veriyor.

i̇stanbul
hastaneye
doydu
artık
ruhsat
yok
Yorum (10)
deli doktor
bu işin aslı şudur: rekabetin önünü kesmektir. açılan hastane zincirlerinin büyük kısmı kadir topbaş yakınlarına ve akepe yakınlarına aittir. dolayısıyla yenilerin önü kesilerek ,rekabet önlenecektir.
0
Cevapla
gölgelice
İstanbul hastaneye doydu da; Taksici Yusuf neden öldü? Riskli bir hastayı bir sevk bakalım, 1 tane yer bulabilecek misin?
0
Cevapla
y.yılmaz
kendi adamlarına ruhsat serbest kendinden olmayanlara yasa ve yönetmelikeri gösterirler
0
Cevapla
Cemal Geçkin
"Sağlıkta Dönüşüm Programı"nın iflasını gösteren sayısız gelişmeden bir daha...
0
Cevapla
metin okucu
İstanbul a herşey serbest,hastane yasak.Hatta yeni iki şehir planı "çılgın" proje serbest,alabildiğine göç serbest,AVM serbest,doktor hastane yasak.Yeni Muhallebici açmayı da yasaklayın.Kendinize iyi bakın, bu nesil Doktorların eline düşmeyin.Benden söylemesi...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir