Medimagazin logo
IMF: Sağlık harcamaları kontrol altına alınmalı
Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel risk algılanmasında geçen Mayıs ve Haziran ayında yaşanan dalgalanmalardan Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran daha fazla etkilendiğini bildirdi
IMF: Sağlık harcamaları kontrol altına alınmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
A.A.-Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel risk algılanmasında geçen Mayıs ve Haziran ayında yaşanan dalgalanmalardan Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran daha fazla etkilendiğini bildirdi.

IMF, Türkiye ile stand-by anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen 4. ve 5. gözden geçirmeye ilişkin raporu yayımlandı.


Raporda, programda ertelemenin piyasanın güvenini azalttığı, siyasi gelişmelerin piyasanın endişesini katkı yaptığı belirtilerek, Türkiye'nin ekonomik performansının güçlü olduğu ifade edildi.


Rapora göre, Türkiye'de geçen yıllarda ekonomik alanda yapılan reformlar, ülkeye yüksek düzeyde sermaye akmasına ve bu durumunda YTL'de istikrar sağlamasına yol açtı.


Güçlü büyüme ve yüksek petrol fiyatlarının cari işlemleri açığının hızla büyümesine yol açtığına işaret edilen raporda, son zamanlarda yaşanan arz şokunun enflasyonun artmasında katkıda bulunduğu ifade edildi.


Piyasalarda yaşanan son çalkantılar karşısında yetkililerin güçlü politikalar ve programın yürütülmesi hızının artırılacağı yolunda taahhütlerde bulunduğu hatırlatılan raporda, son niyet mektubunda Türk ekonomi yetkililerinin, IMF destekli programın öngördüklerinin gerçekleştirileceğini teyit ettikleri ve daha önce ertelenen yapısal reformların üstesinden gelinmesi için politika eylemleri önerdikleri bildirildi.


Para politikalarda son sıkılaştırmanın piyasaların istikrara kavuşmasına yardım ettiği, enflasyonun rayına geri döndüğü, endişeleri bastırdığı ifade edilen raporda, bu çerçevede Merkez Bankası tarafından atılan adımlara yer verildi.


Para politikasının amacının enflasyonun düşürülmesi trendinin yeniden oturtulması ve orta vadeli hedefe yönelik güvenliğin sağlanması olarak gösterildiği raporda, yetkililerin sıkı mali politikasına ilişkin taahhütlerin piyasanın güvenini korumaya ve yeniden enflasyonun düşürülmesine yönelik olduğu belirtildi.


Alınan önlemlerin; harcamaların dizginlenmesi, gelirlerin korunmasına yönelik olduğu bildirilen raporda, sağlık harcamaların kontrol altına alınmasının öncelik teşkil ettiği kaydedildi.


Raporda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun organizasyon yapısında yapılan son değişiklik ve bankacılık kanunu çerçevesinde yapılan düzenlemelere erken uyumun da IMF tarafından memnunlukla karşılandığı belirtildi.


Raporda, program politikalarına yakın durmanın piyasanın güveninin sürdürülmesi ve son ekonomik gelişmelerin desteklenmesi için en iyi yol olduğu vurgulandı.


Hürriyet
imf:
sağlık
harcamaları
kontrol
altına
alınmalı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300