Medimagazin logo

Her gün sadece iki dakika yoğun egzersiz ölüm riskini önemli ölçüde azaltıyor

Yeni araştırmalar, genç yaşta ölme riskinizi azaltmak için her gün sadece iki dakikalığına yoğun egzersiz yapmanın yeterli olabileceğini gösteriyor
Kaynak: tr.euronews.com
Her gün sadece iki dakika yoğun egzersiz ölüm riskini önemli ölçüde azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sydney Üniversitesi'ndeki bilim insanları, 70 binden fazla İngiliz'den gelen verileri analiz etti. Araştırma için bu kişilerin bir hafta boyunca egzersiz seviyeleri ve sonraki yedi yıl boyunca sağlıkları takip edildi.

Sonuçlar, haftada sadece 15 dakika, yani günde iki dakika dokuz saniye boyunca şiddetli egzersiz yapan kişilerin, haftada sadece toplam iki dakika yapanlara kıyasla, araştırma süresi içinde ölme olasılığının yüzde 18 daha az olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın baş yazarı Dr.Matthew Ahmadi şunları söyledi: "Sonuçlar, hafta boyunca kısa sürelerde kalp ritmini yükselten yoğun aktivite yapmış olmanın daha uzun yaşamamıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Düzenli fiziksel aktivitenin önündeki en yaygın engel zaman eksikliği olduğu düşünüldüğünde, gün içinde ara sıra küçük miktarlarda egzersiz yapmak, meşgul insanlar için özellikle çekici bir seçenek olabilir."

Genel tavsiye ne?

Doktorlar genel olarak yetişkinlere haftada 150 dakika orta düzeyde egzersiz veya 75 dakika şiddetli egzersiz (yüzme, koşma, merdiven çıkma, atlama...vs) tavsiye ediyor. Bunlar haftada dört ila beş güne yayılıyor.

Yüzde 36 daha düşük ölüm riski

Araştırmaya katılanlar arasında eşit sayıda kadın ve erkek bulunuyor ve grubun ortalaması 60'lı yaşlarında. Yoğun aktivite yapmak için harcanan toplam süreyi izlemek adına bir hafta boyunca bileklerine aktivite izleyicileri takıldı.

Toplanan veriler daha sonra kanser veya kalp hastalığı ve ölüm gibi durumların oranlarıyla karşılaştırıldı.

European Heart Journal'da yayınlanan rakamlar, şiddetli aktivite yapmayan kişilerin beş yıl içinde toplam ölüm riskinin yüzde 4 olduğunu, ancak haftada 10 dakika ve aşağısında egzersiz yapan insanlar için bu riskin yüzde 2 ile yarı yarıya azaldığını ortaya koydu. Haftada bir saat çalışanlar içinse risk sadece yüzde 1 düzeyinde. 

Daha fazla egzersiz daha iyi olmasına rağmen, en ilginç keşif, günde en küçük şiddetli aktivitelerin de benzer faydaları olduğunun tespit edilmiş olması. 

Örnek olarak, günde yaklaşık yedi buçuk dakikaya denk gelen haftada 53 dakika yoğun egzersiz yapan katılımcılar, iki dakika yapanlara kıyasla beş yıl içinde yüzde 36 daha düşük bir ölüm şansına sahip oluyor. 

Aktif kalmak fiziksel ve zihinsel sağlık için önemli, siz de sağlığınız için düzenli egzersiz yapmayı unutmayın.


 

yogun egzersiz
olum riski
spor
egzersiz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir