Medimagazin logo

Hekimler eylemde: 'Yüz Bin Hekim İş Bırakıyor'

11 sağlık meslek örgütü bugün, 100 bin hekim katılımı hedefiyle iş bırakıyor.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Hekimler eylemde: 'Yüz Bin Hekim İş Bırakıyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Hekimler bugün, TBMM Genel Kurul’da görüşülecek olan 'Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne' karşı çıkarak iş bırakıyor. 11 sağlık meslek kuruluşunun destek verdiği iş bırakma eylemi kapsamında acil vaka, yoğun bakım ve onkoloji vakaları dışında hizmet verilmeyecek.

Hekimler iş bırakıyor: 1 Gün, 100 Bin Hekim

100 bin hekimin katılımının hedeflendiği eylem için sosyal medyada #YüzbinHekimİşBırakiyor etiketi açıldı. Etiket Türkiye gündeminde 1. Sırada yerini alırken eyleme katılım gösteren hekimler sosyal medya aracılığıyla da desteklerini gösterdi.  

İşte #YüzbinHekimİşBırakiyor etiketi üzerinden yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

 

 

 

Adana

Adana'da hekimler, taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla iş bırakma eylemi yaptı. Adana Tabip Odası öncülüğünde Adana Şehir Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde toplanan hekimlere, sağlık sendikaları başta olmak üzere çeşitli sendika üyeleri de destek verdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, daha önce de iş bırakma eylemleri yaptıklarını hatırlatarak, talepleri karşılanıncaya kadar yapacakları eylemlerinin de son olmayacağını anlattı.

Meslek onuru için taleplerini sıralayan Menteş, "Emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ediyoruz. Nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar istiyoruz. Sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları istiyoruz. Emekli büyüklerimizin insanca yaşayacağı bir emekli maaşı istiyoruz. Toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini istiyoruz. Bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. Bu ülkenin hekimleri, tüm sağlık emekçileri haftalık ve süresiz iş bırakmalara hazırdır. Bizi buna mecbur bırakmayın" dedi. 

 

Aydın

İş bırakma eylemine ilişkin bir basın açıklaması yapan Aydın Tabip Odası basın açıklamasında yeni yasa teklifiyle Meclis’te, ekranlarda yürütülen senaryoların hükümsüz olduğunu ifade etti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz." 

İş bırakma eylemine katılan kuruluşlar ise şu şekilde:

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Genel Sağlık İşçileri Sendikası (Genel Sağlık-İş), Hekim Birliği Sendikası, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekim Sen), Kamu Diş Hekimleri Derneği (KADHED), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (Tabip Sen), Türk Diş hekimleri Birliği (TDB), Türk Tabipleri Birliği (TTB)

hekim
eylem
100 bin hekim
Yorum (3)
Hakan öztürk
hala iş bırakmayan meslektaşlarımızı görmek insanı üzüyor… toplum çıkarı yerine kendi şahsi çıkarlarını düşünen insanlar her meslek grubunda var olmuştur ..olacaktır da ..önemli olan onurlu başı dik gezmekte .. onun bunun önünde küçülenlere yazıklar olsun
18
Cevapla
Sefa
hekimleri sonuna kadar destekliyorum.
11
Cevapla
doktor mu dr.
iş bırakmayanlar...paracıkları için eğilen.celladına aşık stockholm sendromu' nun yerli malıdır!...ve bu bozuk düzenin asıl nedenidir onlar.....yazıklar olsun demek bile fazladır, onlara...gargaradan dışarı fırlayan fazlalık misalimi desek....hayır hayır demeyelim yinede...!
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir