Medimagazin logo

Hastanelere din psikologları şart

ABD'de Emmy ödüllü beslenme programı sunan Türk kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Amerika'da din konusunda uzman kişilerin hastanelerde çalıştığını söylüyor. Bunun Türkiye'de de uygulanması gerektiğini düşünen Öz'e göre, hastalara manevî destek vermek çok önemli.
Kaynak: ZAMAN
Hastanelere din psikologları şart
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, artık sadece doktor değil, ünlü bir şovmen. Bu yıl üçüncü kez Emmy ödülü kazanan "The Doctor Oz Show"u Amerika'da beğenilerek izlenmeye devam ediyor. Mehmet Öz, her yıl yaptığı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye tatile geldi. Gelmişken de önceki akşam basın yemeği düzenledi. 'Sağlıkla ilgili 7 ölümcül hata, kilo aldıran 5 büyük hata, kilo problemini çözecek 3 mucize öneri' gibi her eve, her bünyeye lazım bilgiler verdi. Doktor Öz, özellikle kanser hastalarına manevi destek vermek için hastanelerde görev yapan din psikologlarıyla ilgili görüşlerini de açıkladı: "Amerika'da da var bu istek. Hastanelerde din konusunda uzman isimler çalışıyor. Ben de hastanelerde din uzmanlarının olmasının mantıklı ve şart olduğunu düşünüyorum. Ancak o desteği veren kişilerin din konusunda uzman olması gerekiyor. Yoksa bazen tam tersi oluyor. Doktorlar hastanın çok üzerine gittiği için hasta çekiniyor."

Toplantının en ilgi çeken yanı son yıllarda çok moda olan genetik testle ilgili yaptığı açıklamalardı. Doktor Öz, bu testi kendisinin de yaptırdığını ve ünlü Hollywood yıldızı Meryl Streep'le akraba çıktıklarını söyledi. Teste göre oyuncuyla akrabalıkları 200 yıl öncesine dayanıyormuş. "Annem Çerkez'di. Yani Kafkas kökenli. Meryl Streep'in de Rus kökenli olduğu biliniyor. Karşılaştığımızda bana 'kuzen nasılsın' diye takılıyor artık." diyor. Genetik testler ülkemizde de bazı kurumlar aracılığıyla yurtdışında yaptırılabiliyor. Ancak fiyatları oldukça pahalı. 2 bin Euro civarında.

Öz'ün sağlıkla ilgili anlattığı yeni gelişmeler kısaca şöyle: İstatistiklere göre işyerinde her oturduğumuz saat, ölüm oranını yüzde 11 artırıyor. Sabah yapılan esneme hareketleri kalp krizi riskini azaltıyor. Aile ve arkadaşlardan kopuk yaşamak ciddi bir stres kaynağı. Stresle ve sağlıkla yapıcı bir şekilde baş etmenizi engelliyor. Bilinenin aksine, beslenirken fazla kalori azaltmak aslında kilo aldırıyor. Güneş kremleri D vitamini alımını engelliyor. Yapılan araştırmalara göre Amerika'nın güney kesimlerindeki insanlarda D vitamini oldukça düşük. Öz, kendisi de sadece yüzüne ve ellerine güneş kremi sürdüğünü söylüyor. Güneş yanığından korunmak için uzun kollu spor gömleği giyiyormuş. Siyasette geçen her yıl, ömürden 2 yıl götürüyor. Balık yağları doğar doğmaz şart. IQ'yu artırıyor. Sabah kahvaltısında yenilen yeşil acı biber, bilinenin aksine iştah açmıyor. Bir sonraki öğünde daha az yemenize sebep oluyor. Öz, her röportajda merak konusu olan kendisinin nasıl beslendiğinin tekrar sorulması üzerine anlatıyor: "Eskiden haftada 3 kez kırmızı et yerdim. Artık 1 kez yiyorum. İhtiyaç hissetmiyorum çünkü. New York'ta çok güzel vejetaryen menüler hazırlıyorlar. Onları seviyorum. Mutfağa da eşimin zoruyla giriyorum."

hastanelere
din
psikologları
şart
Yorum (1)
Frankie Bellevan
din psikologlarını geç,meryl streep'e bak.böyle kuzen dostlar başına.acaba imkan olsa araştırsak biz kimlerle akraba çıkarız.herhalde sayın sağlık bakanımız recep akdağ ile akraba çıkarız. kara bahtım kem talihim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir