Medimagazin logo

Hastaneler, hijyen eğitimi ile daha da sağlıklı olacak

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, devlet hastanesinde çalışan temizlik personeline daha iyi hijyen için temizlik eğitimi veriyor. Personele verilen eğitimle hastanedeki enfeksiyon oranı azaltılacak.
Hastaneler, hijyen eğitimi ile daha da sağlıklı olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Burdur Devlet Hastanesi Konferans Salonu'nda 'Temizlik Ehil Ellerde Projesi'nin tanıtımını yapan İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, hastanedeki enfeksiyon oranlarını için böyle bir proje başlattıklarını söyledi. Projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu anlatan Şenbayram, Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti. Proje kapsamında ilk olarak 22 temizlik görevlisine, iki haftalık bir eğitim programı uygulanacak. Temizlik görevlilerine etkili temizlik yöntemlerinin anlatılacağını belirten Müdür Şenbayram, ''Bu eğitimlerde, sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların önemi, sterilizasyon, dezenfeksiyon, temizlik malzemeleri maddelerin doğru kullanımı, risk alanların temizlik kuralları, hastane temizliği, temel mikrobiyoloji konularında, temizlik personellerine eğitim verilmiştir.'' dedi.

        Hastanelerde çalışan temizlik personelinin işe alım sürecinde herhangi bir sertifika istenmediğini vurgulayan Şenbayram, personelin niteliğine bakılmadığını anlattı. Projeyle alakalı Şenbayram şöyle konuştu: ''Temizlik görevlileri maalesef böyle bir sertifikaya sahip olmadan hastanenin en önemli yerlerinde çalışabiliyorlar. Bir yoğun bakım, ameliyathane ve servis bölümünde temizlik yapıyorlar. Oysa bu işi yapan kişilerin, bu konuda eğitim alması gerekiyor. Biz bu fikirden yola çıkarak temizlik görevlilerine eğitim vermeyi düşündük. Bu eğitim sonunda da sertifika vereceğiz. Türkiye'de bununla ilgili bir sertifikasyon programının başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı bu konuda birtakım çalışmalar yürütmektedir. Sadece hastanelerde değil tüm sağlık kurumlarında bu projenin yaygınlaştırılması en büyük amacımız.''

        Hastaneler için en büyük sorunun enfeksiyon olduğunu aktaran Şenbayram, ''Hastane enfeksiyonları bütün dünya için büyük bir sorundur. Siz ne kadar iyi bir cerrah olursanız olun, eğer çeşitli hijyen ve dezenfeksiyon kurallarını tam olarak uygulamazsanız hastalardan tam olarak sonuç alamazsınız.'' şeklinde konuştu. Proje kapsamında 116 temizlik personeline eğitim verilecek. Eğitimlerin periyotlar halinde devam edeceği belirtildi.

hastaneler
hijyen
eğitimi
ile
daha
da
sağlıklı
olacak
Yorum (1)
Pelin Demir
Bu işler sadece eğitimle çözülmüyor maalesef. Biz hekimler hijyen konusunda yeterince "eğitimli"yiz ama hastanemde lavabolarda sıvı sabun-kağıt peçete bulamazken hijyen kurallarına nasıl uyabilirim ki? Çoğu zaman elimi kurulayacak peçete bulamadığım için elimi yıkamıyorum, itiraf edeyim. Başhekimlerimiz ve hastane yöneticilerimiz keçke göz boyamak yerine hastaneye gerekli temel temizlik malzemelerinin teminine önem verseler...Ama burası Türkiye, her şeyin göstermelik olduğu bir ülke...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir