Medimagazin logo

Hastanedeki yanlış kan iddiasına soruşturma

Mersin'de kalp krizi geçiren 63 yaşındaki kadına özel bir hastanede farklı gruptan kan verildiği iddiaları hakkında Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Yanlış kan verildiği ileri sürülen hastanın kızları, olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söylediler.
Kaynak: İHA
Hastanedeki yanlış kan iddiasına soruşturma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İddiaya göre, 30 Eylül 2010 tarihinde 63 yaşındaki Saniye Özkan, kalp krizi şüphesiyle kızı ve yakınları tarafından özel bir hastaneye kaldırıldı. Doktorlar O Rh + kan grubu taşıyan kadına bypass yapılmasına karar verdi. Ancak ameliyata alınan Özkan'a O Rh + kan grubu taşımasına rağmen 5 ünite AB Rh + kan grubu verildi. İki damarı değişen kadın her geçen gün kötüleşti. Saniye Özkan'ın durumunun kötüye gitmesi üzerine damadı Kadir Sarıkaya ve kızı Gülin Sarıkaya annelerini uçakla Bursa'ya götürdü. Özkan,

burada Onkoloji Hastanesi Hemotoloji Bölümü'nde 4 gün boyunca tedavi görerek, vücudundaki yanlış kan temizlendi. Yanlış kana bağlı yürüme problemi çeken kadın, daha sonra Kalp Arıtma Hastanesi'ne sevk edilerek 8 gün de burada tedavi altında kaldıktan sonra taburcu edildi.

Annesinin sağlık durumunun genel anlamda iyi olduğunu söyleyen Gülin Sarıkaya, ancak zaman zaman ağrıları olduğunu belirtti. Annesine Mersin'deki özel hastanede yanlış kan verildiği iddialarını yineleyen Sarıkaya, 2 ünite ameliyat sırasında, 3 ünite de ameliyat sonrası AB Rh+ kan verildiğini ileri sürdü. Bu konuyla ilgili olarak yaptıkları şikayet üzerine Cumhuriyet Savcılığı'nca sorumlular hakkında soruşturma açıldığını kaydeden Sarıkaya, bugün ablası Tülin Ağırtaş ile birlikte savcıya ifade verdiklerini ve sorumlular hakkında davacı olduklarını söylediklerini kaydetti. Sağlıkta böyle bir skandalın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Sarıkaya, "Anneme yanlış kan verildiğini biz kendi çabalarımızla fark ettik ve hemen duruma müdahale ederek başka bir hastaneye götürdük. Annem ölümden döndü. Ancak hastane hala hatasını kabul etmiyor. Bize gelen bilgilere göre sadece barkot hatası olduğunu söylüyorlarmış. Eğer ortada bir barkot hatası var ise, o zaman bu olayın başka bir mağduru daha var demektir. Anneme başkasının barkodu yapıştırıldı ise, annemin barkodu kime yapıştırıldı? Bu da araştırılması gereken bir konu" dedi.

Olayın sonuna kadar takipçi olacaklarını ve haklarını adalet önünde arayacaklarını belirten Sarıkaya, bu olayın başkalarının da başına gelmemesi için sorumluların cezalandırılmasını istediklerini söyledi. Abla Tülin Ağırtaş da, bu olayın kabul edilemez olduğunu ve annesinin ölümden döndüğünü söyleyerek, olayın takipçisi olacaklarını kaydetti.

hastanedeki
yanlış
kan
iddiasına
soruşturma
Yorum (7)
Yok Daha Neler
toplam 5 ünite kan verildikten sonra fark edilmiş! Çok erken olmuş. 0 Rh kan grubu olana AB RH grubu verilecek ve doktorları şüpheye düşürecek veya anaflaksiye yol açacak derecede şiddetli transfüzyon reasksiyonlar ı görülmeycek mi? Bu iddia bana şizofren bir kişilik ürünü gibi geldi? Bu haberde dava edilen doktorların ve hastanenin tıbi açıklmasına yer verilmemiş. Hadi diyelim davalılar açıklma yapmadı peki bu konuda açıklama yapabilcek başka meslektaşlardan niye görüş alınmadı? İşte beceriksiz ve basit bir haberi bile verecek kapasitesi olmayan gazetecilerin bir klasiği daha. Son ve kesin yorum dava süreci tamamlandıktan sonra elbette yapılacaktır. Ve elbette böyle iddia için dava açılmalıdır. Ancak doktor ve hastaneden para kopartmak için tıbi süreci anlamaya çalışmadan veya çoğu zaman da başka bir taraftan anlayarak yaygara koparan tipler hiç de az değildir. Haastane ve doktorlar suçsuz çıkmaları durumunda iftira nedeniyle tazminat davası açmalıdır.
0
Cevapla
Salih Hekim
"Anneme yanlış kan verildiğini biz kendi çabalarımızla fark ettik ve hemen duruma müdahale ederek başka bir hastaneye götürdük." 1- Kendi çabaları ile nasıl yanlış kan verildiğini farketmiş vatandaş? 2- Duruma müdahale ederken ne yapmış acaba, nasıl bir tedavi protokolü uygulamış vatandaş? 3- Bu bir şaka mı?
0
Cevapla
bedrettin alyamaç
yalnış kan trnsfüzyonlarında reaksiyon son derece dramatik ve ciddidir.ve reaksiyon hemen farkedilir transfüzyon durdurulur 5 ünitede neyin nesi oluyor....ortada bir bit yeniği var amma göreceğiz......
0
Cevapla
uzm.dr.Sema
İş yapılan yerde komplikasyon da olur,sıfır hata ile kimse çalışamaz,millet patır patır trafik kazasında ölüyor kimsenin sesi çıkmıyor,iş özel hastane ve doktor ile ilgili ise herkes tazminat peşinde,yakında kimse hastaya ellemeyecek,hastalarımız badem gözlü yaaa.
0
Cevapla
Dr. Jane Doe
O kan gruplu birine AB antijeni içeren kan vermek katastrof sonuçlar doğurur. 5 üniteyi göremez hasta. Daha ilk mililitrelerde intravasküler hemoliz olur.Ben bu duruma inanmadım. Hasta yakınlarını bir avukat fena halde kafakola almış anlaşılan, bu şekilde tazminat alacaklarını sanıyor olabilirler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir