Medimagazin logo

Hastane ilaç her şeyde hile!

Bugüne kadar da yapanlar çıkmıştı ama bu kadar pervasızca hükümet üyelerinin aile efradına devlet gücüyle sınırsız imkân sağlayan görülmemişti
Hastane ilaç her şeyde hile!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Ruhat Mengi-Vatan Gazetesi

Bugüne kadar da yapanlar çıkmıştı ama bu kadar pervasızca hükümet üyelerinin aile efradına devlet gücüyle sınırsız imkân sağlayan görülmemişti.

İktidar sahiplerinin çocukları, eşleri, kendileri siyasi gücü öyle korkusuzca paraya çevirip gemicikler, fabrikacıklar, altın mağazacıkları, muhallebicikler, bilgisayar şirketçikleri kuruyor, eşleriyle bayilikler alıp mağaza açıyor ve hatta sıraya “termik santral işi”ni bile sokmaktan çekinmiyorlar, iktidarın istediği kişilere öyle sınırsız imkânlar sağlanıyor ki insanın ağzı hayretten bir karış açık kalıyor.

Her konuda olduğu gibi hastanelerle ilgili olarak da iktidara yakın hastanelere özel imkânlar sağlandığı şikayetleri geliyor.

“For U” isimli yüzlerce eczanelik zincirle normal eczaneleri kapattıracak bir sistem kurduğu ve diğerlerinin kapanması için de kendisine özel destekler verildiği söylenen Cüneyt Zapsu’nun girişiminden sonra hastaneler konusunda da önemli bir gelişmenin yaşandığını anlatıyor doktorlar.

Sosyal Güvenlik Sistemi (SGK) diye bir sistem çıkarılmış ve özel hastanelerden hasta muayene ve ameliyat ücreti olarak çok düşük rakamlar almaları istenmiş.

Örneğin; muayene ücreti olarak 10 TL, ameliyatlarda da 15 bin TL’lik ameliyat için 4 bin TL gibi rakamlar.. Bunların yüzde 30’unun da fark olarak hastadan alınabileceği söylenmiş. Yani 10’un veya 5 bin’in yüzde 30’unu hastane hastadan isteyebiliyor. Birçok güçlü hastane bu sistemle zarar ederek SGK’dan ayrılmış.

Çok sayıda doktordan dinlediğim bilgilere göre ayrılmayanların çoğu iktidara yakın, aynı siyasi görüşe sahip kişilerin hastaneleriymiş. Ve şimdi onlar yüzde 30’u filan bırakıp farkı olduğu gibi hastadan almaya başlamışlar.

Tabii enteresan olan şey, bu kanunsuzluğun denetlenmemesi, diğer hastaneler bu nedenle hasta kaybederken yandaş hastanelerin kazançlarının tavan yapması.

Hangi alana baksanız öyle organize götürülüyor ki planlar, sınırsız kadrolaşmadan özel imkânlara, her tür hileye kadar ne ararsanız var.

Bu arada Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan gelen bilgilere göre merkezi Ankara’da bulunan ŞAVK adlı enerji şirketi şu anda Almanya’da bir başka enerji şirketi ile ortak olma hazırlığındaymış.

Bu vatandaşlarımız, ŞAVK’ın kurucularından olan ve sonradan ayrılan Atagold’un sahibi Cihan Kamer ’in halen gizli ortaklığının sürdüğünü öne sürüyorlar. “Görünürde bir tarikatın üst düzey isimleri var ama gerçek ortaklar arasında Cihan Kamer ve iktidara çok yakın bazı isimler bulunuyor” diyorlar. Elin ağzı torba değil ki büzesiniz, konuşuyorlar işte... Bunları hep açıklamak lazım.

Başbakan “halka hizmet için gece gündüz çalışıyoruz” diyor. Tabloya bakınca bu “halka hizmet” lafının “yakınlarımıza hizmet”e dönüştüğü gibi bir görüntü var ortada. Halka poşet, yakına fabrika, halka buzdolabı, yakına hastane, halka kömür, yakına şömineli villa veya kuyumcu, gemi... İktidarları boyunca bu bolluk (!) sürecek, Türkiye yerine hükümetin aileleri mi kalkınacak, öğrenmek milletin hakkıdır.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan en önemli özel hastanelerin devre dışı bırakılması sağlandıktan sonra “yakın gelecekte ‘yüzde 30 denetimi’nin kalkacağını bilen” bazı hastanelerin kalkındırılmasının kazançlarının istedikleri ölçüde artmasına izin verilmesinin açıklamasını bekliyoruz. Neden yüzde 30 denetimi yapılmıyor?

Ortada ciddi bir yanlış, bir eşitsizlik, haksızlık var. Yoksa “sağlık reformu” dedikleri bu muydu?
hastane
ilaç
her
şeyde
hile!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir