Medimagazin logo

Hastane 'Dava açmazsanız para veririm' dedi iddiası

3 yaşındaki Buğra’nın bademcik ameliyatında şahdamarı kesildi. 18 gün sonra kalbi durdu. 13 aydır yoğun bakımdaki Buğra için kök hücreyle kalkma ihtimali doğdu. Uygulama için Sağlık Bakanlığı onay verdi. İlk seans gerçekleşti, hastanenin ‘Bana dava açmazsanız para veririm’ dediği iddia edildi.
Kaynak: Vatan
Hastane 'Dava açmazsanız para veririm' dedi iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Buğra Çapanoğlu 2,5 yaşındayken bademcikleri sebebiyle sık sık ateşleniyordu. Ailesi, tedavi için Pendik’te bulunan özel bir hastaneye gitti. Buğra 29 Aralık 2016 tarihinde bademcik ameliyatı oldu. Ameliyattan 4 gün sonra ateş, boğaz ağrısı ve beslenememe şikayetleri üzerine tekrar hastaneye yatırıldı. Pıhtı oluştuğu için damar yolu açılan Buğra tekrar taburcu edildi. 16 Ocak’ta ağız ve burnundan şiddetli kan geldi. Nabzı duran Buğra 3’üncü kez ameliyata alındı. Doktor damar çatlaması olduğunu söyledi. Ameliyatın ardından beyin ve zihinsel fonksiyonları kaybeden Buğra 13 aydır yoğun bakımda yatıyor. 

Bakanlık onayladı

Yatalak durumda olduğu için fiziksel destek verilen Buğra’nın fizik tedavi sırasında bacağı kırıldı. Aspire edilirken dişleri söküldü. Ağız yoluyla beslenemeyen ve hızla kilo kaybeden Buğra 10 aydır midesine bağlanan hortumla besleniyor. Buğra için tüm umutlar tükendi derken Çapanoğlu ailesi kök hücreyle çocuklarının tekrar ayağa kalkma ihtimali olduğunu öğrendi. Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvurudan 4 ay sonra olumlu cevap geldi. 
 
İmza yoksa para yok
 

Seansı 30 bin lira olan uygulamada Çapanoğlu ailesinin iddiasına göre ihmali olan hastane, onay alındıktan sonra maliyetin bir kısmını karşılayacağını söylemişti. Ancak hastane tedaviye 1 gün kala protokol imzalanmadığı takdirde ödeme yapmayacaklarını belirtti. Hastane yönetimi VATAN’a yaptığı açıklamada, “Ailenin bize ilerde dava açmasını engelleyecek bir protokol imzalayarak kendimizi güvence altına almak istedik ama kabul etmediler. Protokol imzalanmadığı takdirde ödeme yapılmayacak’ dedi. 
 
‘Tedavi yarım kalacak’
 

Çapanoğlu ailesi ise yakınlardan topladıkları parayla ilk seans ücretini karşıladı. Bundan sonraki seansları karşılayacak güçleri olmayan aile şunları söyledi: Bizden şikayetlerimizi geri çekmemiz yönünde bir imza vermemizi istediler. İhmalleri var. Yapılan soruşturmalarda yetkililer bir kez bile Buğra’yı görmeden hastanenin hazırladığı raporlarla karar verdi. Bunun üstünü örtmek için bizi tedaviye destek vermemekle korkutuyorlar. Basit bir bademcik ameliyatında ihmal yüzünden Buğra’nın hayatı karardı. Şimdi son umudumuzu da para yüzünden kaybediyoruz. Yetkililer sesimizi duysun.

bademcik ameliyatı
hastane
malpraktis
Yorum (3)
Veysel
İnşallah bu işte parmağı olan herkesin çocukları, ailesi, sevdikleri kim varsa onlarında başına aynısı gelir..
9
Cevapla
DR
ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM AİLEYE. HER CERRAHİ MÜDAHALENİN( EN BASİTİ DAHİ) ÇOK CİDDİ KOMPLİKASYONLARI VARDIR,ÖNCELİKLİ OLARAK BUNU BİLMEK VE KABUL ETMEK LAZIM. BASİT BİR BADEMCİK AMELİYATINDAN BASİT BİR APANDEKTOMİDEN SONRA BİLE ÖLÜME VARAN SONUCLAR DOĞABİLİR. BASİT ! NEYE GÖRE BASİT ? 30 DAKİKADA YAPILMASINA GÖRE Mİ? SUTA GÖRE 300 -500 TL PAKET ÜCRETİ OLMASINA GÖRE Mİ? SOKAKTAN GECEN VATANDASIN BİLE YAPABİLECEĞİ KADAR BASİT OLMASINA MI?(O İŞİ YAPMAK İÇİN VERİLEN SÜRE YAKLAŞIK 6+5 YILDIR) YOO...YOOO. .... HİÇ BASİT DEĞİL HEM DE HİÇ.... HER CERRAHİ (İNSAN VÜCUDUNA YAPILAN HER GİRİŞİMSEL İŞLEM )MÜDAHALE ÖNEMLİDİR İNSANLAR HAYATINI KAYBEDEBİLİR... ACI AMA GERCEK BU MALESEF..... HİÇ KİMSE CIKIP TV YE GAZETEYE BASİT BİR .... AMELİYATINDA SU OLDU BU OLDU DEMESİN. YOK ÖYLE BİRŞEY.. HAA KOMPLİKASYON OLDU FARK EDİLMEDİ VEYA ÖNEMSENMEDİYSE O BAŞKA.... ORADA SUÇ VE SUÇLU ARANIR ..... ALLAH'TAN ACİL ŞİFALAR DİLERİM AİLEYE...
4
Cevapla
pers pektif
Haberi okurken bile gözlerim doldu Allah hepimizin çocuklarına sağlık versin ve de İYİ İNSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN inşallah !!
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir