Medimagazin logo

'Hamile kadın taburcu olduğu gün bebeği ile öldü' iddialarına karşı soruşturma başlatıldı

Karaman'da trafik kazasında yaralanıp, tedavisinin ardından taburcu edildiği gün evde fenalaşınca hastaneye götürülürken karnındaki 8 aylık bebeğiyle yaşamını yitiren Tuğba Özköylü'nün (25) eşi Bünyamin Özköylü konuştu.
Kaynak: DHA
'Hamile kadın taburcu olduğu gün bebeği ile öldü' iddialarına karşı soruşturma başlatıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hastanede yattığı sürede eşine hiç bakılmadığını öne süren Özköylü, "Eşim doktorlara, 'Ağrılarım var, beni taburcu etmeyin' demiş. Buna rağmen eşim taburcu edildi" dedi. Sağlık Bakanlığı ise olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.
Karaman-Mersin karayolunun 12'nci kilometresinde Kurban Bayramı'nın ikinci günü olan 22 Ağustos tarihinde, Bünyamin Özköylü (34) yönetimindeki 42 J 2513 plakalı otomobil, şarampole devrildi. Özköylü ile yanındaki 8 aylık hamile eşi Tuğba Özköylü'nün de aralarında bulunduğu 6 kişi yaralandı. Yaralılar, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tuğba Özköylü dışındaki yaralılar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Yapılan kontrollerde, akciğerlerinin su topladığı ve kaburgalarında çatlak olduğu tespit edilen Tuğba Özköylü, göğüs cerrahisi servisine alındı. Kadın doğum uzmanı tarafından da kontrol edilen Özköylü'nün hamileliğinde sorun olmadığı belirlendi. 28 Ağustos Salı günü sabah saatlerinde yeniden kontrolleri yapılan Tuğba Özköylü, herhangi bir probleminin olmadığı belirtilerek taburcu edildi.

AYNI GÜN FENALAŞTI

Çumra ilçesindeki evine giden 4,5 yaşında bir erkek çocuk annesi olan hamile Tuğba Özköylü, aynı gün akşam fenalaştı. Çağrılan ambulansla aynı hastaneye kaldırılmak istenen Tuğba Özköylü, yolda yaşamını yitirdi. Hastanede sezaryenle alınan Özköylü'nün karnındaki 8 aylık kız bebeği de kurtarılamadı.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Acı haberle yasa boğulan Tuğba Özköylü'nün ailesi, ihmal olduğunu ileri sürerek hastaneden şikayetçi oldu. Hastane yönetiminin de bir ihmal olup olmadığı yönünde idari soruşturma başlattığı belirtildi. 

Özköylü ve bebeğinin cenazesi, önceki gün yapılan otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Tuğba Özköylü ve bebeği, Çumra ilçesinde aynı mezara defnedildi. 

Cumhuriyet Savcılığının anne ve bebeğinin kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için yürüttüğü soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Tuğba Özköylü'nün ölüm nedenin bilerlenebilmesi için alınan parçanın Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği kaydedildi.

ACILI EŞ, İHMAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Eşi Tuğba Özköylü'nün ölümünde hastanenin ihmali olduğunu öne süren Bünyamin Özköylü, "Kazadan sonra Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Eşim bir hafta hastanede yattı, ancak doğru düzgün bakılmadı. Sürekli iyi, hiçbir şeyi yok dendi. Bir seferinde çocuğu alacaklarını söylediler. Biz de alınması yönünde karar verdik. Ancak daha sonra bebeğin alınmasına gerek yok dendi. Taburcu olacağı gün doktorlar tekrar bir şeyinin olmadığını söyledi. Ancak eşim doktorlara, 'Ağrılarım ver, beni taburcu etmeyin' demiş. Buna rağmen eşim taburcu edildi. Çumra'ya geldikten yaklaşık 40 dakika sonra eşimde nefes darlığı oldu. Ambulansla yeniden aynı hastaneye giderken eşim ve bebeğim yolda öldü. Hastaneden şikayetçi oldum. Eşimin ölümünde kesinlikle ihmal var. Eşime hiç bakmadılar. Eşimin ölüm sebebinin ilk bulgulara göre iç kanama olduğu söylendi. Ancak kesin sonuç yakında açıklanacak. Kazadan 3 gün sonra Karaman'da doktor kontrolümüz vardı. Erken doğum olabilirdi, ancak nasip olmadı" dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Tuğba Özköylü ve bebeğinin ölümünün ardından Sağlık Bakanlığı da yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Haberde adı geçen hasta 22 Ağustos 2018 tarihinde akşam saatlerinde trafik kazası sonucu Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilmiştir. Acil serviste yapılan değerlendirmelerin ardından, pnömotoraks (Akciğerde hava kaçağı) ve kaburga kırığı teşhisi ile aynı hastanenin göğüs cerrahisi servisine yatırılarak tedavi altına alınmıştır. Aynı zamanda 35 haftalık gebe olan hasta yatış süresince her gün kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayene edilmiş gebelik yönünden hiçbir sorun saptanmamıştır. 28 Ağustos 2018 sabah saatlerinde şifa ile taburcu edilen hasta, aynı gün akşam saatlerinde tekrar rahatsızlanarak 112 ambulansı ile Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilmiş, yapılan ilk müdahalede hastanın ve bebeğin ex olduğu görülmüştür. Bebeğin yeniden canlandırma işlemine cevap verebilme ihtimali göz önünde bulundurularak sezaryen ile doğumu gerçekleştirilmiş, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen bebek kaybedilmiştir. Olayla ilgili herhangi bir ihmalin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla hastane yönetimi tarafından idari inceleme başlatılmış olup, Cumhuriyet Savcılığınca da adli soruşturma devam etmektedir" denildi.

saglik bakanligi
konya egitim ve arastirma hastanesi
anne bebek
Yorum (3)
Drr
Allah kimseye ne dr. Nede hastaya bu durumu yaşatmasın.adalet sistemi bu hastaya bakan dr arkadaşlardan hesabını en ağır şekilde soracaktir. Ulkemizde Yıllık 1 milyon 300 bin doğumda 242 anne ölüyor bu oran 14/100000. Avrupaya eşit . Yılda yaklaşık 450 kadin ise .cinayete kurban gidiyor bunların birkısımi gebe .şikayet ve korunma istemi varken adalet ve emniyet korumadigi için cinayetle öldürülüyorlarr. Bu oran ugandadan fazla . Bize hesap soran adalet ve emniyet bunların hesabını veriyormu. Bilmek için soruyorum. Hukuk devleti sadece bizemi isliyor
82
Cevapla
Atilla
Hamilelik başlı başına fizyolojik olmayan bir olaydır ve bir de thoraks yaralanması işin içine girince sorunlar artmaktadır.. Yatakda hareket kısıtlılğı ve yukarıda bahsolan problemler ve ani ölüm akla ağır bir “Pul oner thrombo-emboli”yi vakası gibi duruyor. Bu da hekimin ne zaman olabileceğini öngöremiyeceği, olabilecek ağır bir komplikasyondur. Otopsi de her şey ortaya çıkar. Akla başka bir şey gelmiyor.... Şanssızlık....
4
Cevapla
drmir
Pulmoner emboli.
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir