Medimagazin logo

Hakkari'de KETEM başarısı

Hakkari'de 2015 yılında kanser türlerinin erken teşhis edilerek tedavi edilmesi amacıyla yürütülen faaliyetlerde büyük başarı elde edildi.
Hakkari'de KETEM başarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hakkari Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı verilerine göre hedef nüfus oranı bakımından ülke genelinde en çok kanser taramasının yapıldığı kurum olmayı başardı.

Bölgede yaşanan sorunlara rağmen atandıkları Hakkari'de büyük fedakarlıklarla görev yapan doktor ve sağlık personelleri, önemli başarılara imza atmaya başladı.

KETEM görevlileri, kentte 2015 yılında 4 bin 62 vatandaşa ulaşarak yapılan kanser taramasında, hastalıkları tespit edilen vatandaşların ilgili birimlere yönlendirilerek müdahale edilmesi sağlandı.

Hakkari'de kanser erken teşhis ve tedavi hizmetleri konusunda elde ettikleri başarının birincilikle tescillendiğini belirten KETEM Sorumlu Doktoru Gülden Uylaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010'dan bu yana "erken teşhis hayat kurtarır" prensibiyle kentteki vatandaşlara hizmet verdiklerini bildirdi.

-"Kentteki vatandaşlar da yardımcı oluyor"

Vatandaşların da bu konuda kendilerine yardımcı olduğunu söyleyen Uylaş, şunları söyledi:

"2015 yılında Müdürlüğümüz ve Genel Sekreterliğimizin ciddi destekleriyle tarama faaliyetlerimiz istenilen ve hedeflenen düzeyin üstünde gerçekleşmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından da bu konuda merkezimize 'başarı belgesi' göndermiştir. Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir. Erken evrede saptanan kanserlerde ileri evreye göre tedavisi daha kısa süreli, daha basit ve etkin olabilmektedir. Kanserin erken teşhisi için tetkik, tahlil ve muayenelerle tarama, yüz yüze eğitim ile korunma hakkında bilgilendirme, afiş, broşür ve seminerlerden faydalanarak, psikolog, diyetisyen ve doktorlarımız tarafından eğitimler düzenlenmektedir."

Kadın doğum ve genel cerrahi klinikleriyle ortak çalışma yürüttüklerini dile getiren Uylaş, sadece il merkezinde değil ilçe, belde ve köylere de giderek insanlara ulaşmaya çalıştıklarını bildirdi.

Uylaş, 2015 yılı içinde 4 bin 62 vatandaşı kontrolden geçirdiklerini belirterek, "Bağırsak kanseri açısından bin 762 kişide yapılan taramada 61 kişinin dışkısında gizli kan pozitifliği saptandı. Rahim ağzı kanseri açısından da bin 384 vatandaşımız taranmış olup 4 kişiye rahim ağzı kanseri teşhisi konulmuş ve hastaların ilgili servislere yönlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca hastalarımızın düzenli takipleri de yapılmaktadır" diye konuştu.

ketem
hakkari
kanser erken teşhis ve tarama merkezi
Yorum (1)
ömer lütfi akgül
23 aydır Hakkari Yüksekova Devlet Hastanesinde gönüllü hizmet Japan genel cerrahi uzmanıyım. Karenina başarısı ve halkimizin remember uyum sağlaması mutluluk verici. Endoskopi ünitemizle birlikte 5 kolonoskopi kanseri tanisi koyup 2 sini opere erring,3 ü kendine istekleriyle başka merkezde ameliyat oldu.5 meme kanseri tanısı koydum.1 hastaya meme koruyucu cerrahi, 1 hastamin iki taraflı meme kanseri nedeniyle iki taraflı MRM yaptım.3 ü başka merkezde ameliyat oldu. 2 safes kesesi kanseri, 1 safes yolu kanseri tanısı koydum.Başarılarimizin devamını diler, Dr. Gülden hanımı tebrik ederim. ÇÖMEZ UZMAN...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir