Medimagazin logo

Grip şikayetiyle gelen 7 yaşındaki Yüsra öldü, soruşturma başlatıldı

Bursa'da ailesi tarafından, grip şikayetiyle getirildiği hastanede yaşamını yitiren Yüsra Türkoğlu'nun (7) ailesi kızlarının yanlış tedavi sonucu öldüğünü ileri sürüp suç duyurusunda bulundu. Sağlık Müdürlüğü iddialarla ilgili soruşturma başlatırken, yetkililer, hastanedeki muayenede, çocuğun kalp hastası olduğu anlaşılınca yoğun bakıma alındığı, burada da yaşamını yitirdiğini söyledi.
Kaynak: DHA
Grip şikayetiyle gelen 7 yaşındaki Yüsra öldü, soruşturma başlatıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kentte yaşayan Azime Buse ve Cemil Türkoğlu'nun 4 çocuğundan 1'i olan Hürriyet Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu 1'inci sınıf öğrencisi Yüsra, 19 Mayıs akşamı rahatsızlandı. Aile, grip şüphesiyle kızlarını Şehir Hastanesi'ne getirdi. Burada muayene edilip tedaviye alınan Yüsra'ya, ailesinin iddiası üzerine yanlış serum takıldı. 

Serum takıldıktan yarım saat sonra Yüsra, fenalaşmaya başladı. Daha sonra gelen başka bir doktor, aileye bir şeylerin ters gittiğini bildirdi. 

Türkoğlu ailesinin iddiasına göre, 10 saat boyunca çocuğun rahatsızlığı artınca, gözleri şişmeye, karnı ağrımaya, tansiyonu da düşmeye başladı. Sabah mesaiye gelen kardiyoloji doktoru, hastanın durumunun kritik olduğunu söyleyince Yüsra, yoğun bakıma alındı. Burada, duran kalbi çalıştırıldıktan sonra entübe edilen Yüsra, hayatını kaybetti. 

Kızlarının, yanlış serum takılması sonucu öldüğünü söyleyen Cemil Türkoğlu, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

"Yanlış bir müdahale olduğunu düşünüyoruz"

Kızlarını, yapılan otopsinin ardından toprağa verdiklerini söyleyen Cemil Türkoğlu, "Bizim acımız çok büyük ama bir daha başka çocukların canı yanmasın. Çocuğumuzu yoğun bakımda bize göstermediler. Biz, hangi cihaz alınması gerekiyorsa, neresi aranması gerekiyorsa arayacaktık. Onu morgda bulduğumda buz gibiydi. Bugün benim çocuğumu toprağa vereli 10'uncu günüm. Biz kadere inanan insanlarız. Ama biliyoruz ki bu bir cinayettir'' diye konuştu.

Kızlarının ihmal sonucu hayatını kaybettiğini söyleyen Azime Buse Türkoğlu ise, "Biz, çocuğumuzu öldükten 5 saat sonra morgda bulduk. Gerekli bütün adli tedbirlerin alınmasını, bunların kaçma ihtimalinin ve delil karartma şüphelerinin çok aşırı olduğuna kanaatimiz kesindir ve başımızdan geçen şeyin sadece çocuğa yapılan yanlış bir müdahale olduğunu düşünüyoruz. Kendi ellerimle yıkadığım yavrumu kendi kazdığım mezara koydum" dedi.

Sağlık Bakanlığı müfettiş görevlendirdi

Yüsra Türkoğlu'nun ölümüyle ilgili, Sağlık Bakanlığı idari soruşturma başlatıp müfettiş görevlendirdi. Hastanede incelemelerde bulunan müfettiş, Yüsra'nın ölüm nedenini araştırıyor.

Yetkililer ise "Hasta geldiği zaman kendisiyle ilgilenildi. Yapılan muayenesinde 'kalp hastası' olduğu ortaya çıktı. Bu aileye söylendi. Aile, kızlarını hastaneden çıkarmak istediler. Hastanın durumu kritik olduğu için yoğun bakıma alındı. Sonrada yaşamını yitirdi" diye konuştu. 

sorusturma
yusra
grip
bursa
Yorum (4)
Yorumsuz
pediatri hastaları mayın gibidir. ayaktan oynayarak gelen bir çok hastanın klinik oturduğunda, patladığını görürsünüz. aman dikkat.
11
Cevapla
Deli Dumrul
umarım "bemix cocktail" yani halk arasında "sari seron" anaflaksisi değildir. yavrumuza allah ramet eylesin, yakınlarınsa sabır versin
2
Cevapla
drwho
ayy artık midemiz bulandı bu haberlerden. çocuk ameliyatı yapmaz olduk sayenizde.
7
Cevapla
Ömer Hayyam
ölüm üzeri hastaneye getirmişler sonrada vayyyy bizbiz yandık biz biz yandık biz yandık başkası yanmasın
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir