Medimagazin logo

Godot’yu bekleyen doktorlar

Dr. Ö.Yılmaz "Godot’yu bekleyen doktorlar" isimli yazısında 14 Mart'ta hayal kırıklığına uğrayan doktorların işinin artık "Godot'ya kaldığını" belirterek bu durumun nedenlerini açıkladı.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Godot’yu bekleyen doktorlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Bir 14 Mart’ta daha hüsrana uğrayan doktor camiası umutlarını ne yazık ki Godot’ya bağlamış durumdadır. Ne yapsalar olmuyor. Peki neden acaba işimiz Godot’ya kaldı? Nedenlerini aşağıda kısaca belirteceğim;


Godot'yu Beklerken, eylemsizliklerine yenilmiş insanların, Godot adında ne olduğu bilinmeyen bir kimse veya "şeyi" beklemelerini konu alan en önemli absürt tiyatro eserlerinden biridir.


  1 - Meslek örgütü olan TTB’nin önderlik görevini  hakkınca yapamaması. Doktorlar zaten meslek örgütünden umutlarını yıllardır kesmişlerdi. Mecburi üyelik olmasa  bağlasan kimse durmaz. Bir avuç ‘’muhafazakâr, dar görüşlü ve elitist ‘’ marjinal bir grubun elinde oyuncak olan TTB  muhalefet partilerini aratmayacak ölçüde gündemden kopuktur. Bu günlerde kelimenin tam anlamıyla kitlesiz eylemlere komuta etmektedir. Kötünün az kötüsü mantığı ile oy devşirmekte temsil ettiği doktor kitlesi ile  hiçbir konuda örtüşmeyen görüşlerini  yıllardır  katı bir şekilde savunmaya devam etmektedirler. Birebir sorsan ‘’değişmeyen tek şey değişimdir’’ prensibini savunurlar ama yıllardır eski Sovyetler Birliği’nin polit bürosu kadar değişmezdirler. İçlerindeki TTB aktivistliğini iyi niyetle yapan onurlu meslektaşlarım sonunda ya vaz geçiyor ya da değişmez yapı tarafından pasifize ediliyorlar. Muhalif görüşe kapalı bu yapı her seçimde  Anadolu’daki çalışkan ve dürüst üyelerinin kişiliklerini siper etmesi sayesinde varlığını sürdürmektedir. Birde karşı grupta yer alan sistem yanlısı bölük pörçük hareketlerin seçimden seçime ve de iktidarı arkalarına alarak yaptıkları göstermelik mücadelenin organize  ve inandırıcı  olmayışı TTB yönetimindeki bu dar görüşlü yapıyı alt etmeye yetmemektedir .Kısaca buradan doktorlara umut yok.

   2 - Yeni ve garip bir şekilde ortaya çıkan doktor sendikaları müthiş bir rüzgar yakaladı ama sanal alemde örgütlenince aynı hızla sessizliğe gömüldü. Varlık nedenini yardımcı sağlık personellerine düşmanlığa bağlamaları biraz hoş olmadı. Kurucuları ile ilgili yayılan söylentiler ve eylem acemilikleri  karizmalarını sarstı. Ama TTB’de olmayan üye aidatlarının devlet tarafından direk kesilmesi avantajı, bu sendikalarda da sabit ve değişmez yöneticileri  kısa bir sürede oluşturacaktır. Ayrıca tek istekleri ekonomik olan bu sendikalar başka talep bulamazlarsa muhtemelen yan dal doktorları veya cerrahi branş doktorları gibi yeni kesitler oluşturmak durumunda kalacaktırlar. Yani doktorların umudu burada da kırıldı.

   3 - Siyasilere gelince inanın umurlarında değil. İktidarında muhalefetinde. Sağlıkta Şiddet ve Malpraktis Yasası çıkartacaklar sorunun kaynağını bilmiyorlar. Anlatmaya çalışıyoruz. dinlemiyorlar. Çıkan yasa bu haliyle hiçbir sorunu çözmeyecek. Bu kıvama gelmiş düzeyi bir daha ne zaman yakalarız? Bu kanalda da hiç umut yok.

   Gel de GODOT’YU bekleme..

Saygı hepinize...

 Dr. Ö.Yılmaz

godot’yu bekleyen doktorlar
doktor
hekim
14 mart
ttb
Yorum (19)
ERDOĞAN SÜ
Godot kapı arkalarında sızlanan ama grev, hak arama denince korkan hatta performans için fırsat bilen hekim kitlesi olmasın !
0
Cevapla
Yaşar Bülent
Yine neredeyse tüm suçu TTB'ye yükleyen sığ,hiçbir iyi analiz ortaya koymayan, çözüm önerisi içermeyen klasik bir yazı.Efendim TTB önderlik yapmıyormuş,daha ne yapmasını istiyorsunuz.Bu düşüncede olanlar hiçbir mücadeleye omuz vermeyen ,uzaktan seyredip suçlu arayanlar niyetleri nedir bilmiyorum.Ama bu düşüncenin kimseye yararı yok, Seçimle gelen TTB yönetimini neredeyse ülkenin tüm kötü gidişinden sorumlu tutmaktan bir grup bundan vazgeçmiyor.Artık bıktıran bu TTB hiçbirsey yapmıyor edebiyatını yapanlar zannedersiniz ki TTB yönetimine gelseler ertesi gün hiçbir sorunumuz kalmayacak.Çözecekseniz şimdi çözün sizi tutan mı var?.Hekim sendikaları ne yapacak göreceğiz hep beraber. Godot yanı başınızdan geçip gidiyor ama siz görmemek için başınızı başka yöne çeviriyorsunuz.. Not: inşallah moderasyon bu yorumumu yayınlar..
4
Cevapla
Yorumsuz
TTB ni begenmiyorsanız, gidersiniz, üye olursunuz ,aktif olarak odalarda çalışırsınız,seçimlerde aday olursunuz,değiştirmek için çaba sarfedersiniz. Sendikaya üye olmakla iş bitmiyor. Sanal ortamda aslan kesilenler, iş eylemlere,meydanlara gelince tık yok. Bu gün aktif katılanların çoğunun maalesef, yardımcı sağlık personeli olduğunu göz ardı edemeyiz. Doktor konformistliği sendikayla örtüşmüyor. Her eylemde sen, ben, bizim oğlan manzarası. Siyasiler ise onları boşver.
4
Cevapla
Surgeon
Sayın Ö.Yılmaz..TTB yi elestirmissin, sendikaları elestirmissin, siyasileri de elestirmissin..ancak hiçbir çözüm önerisi sunmamissin..biraz da çözümlerden bahsetseydin!!!
7
Cevapla
Cemil Galioğlu
Sadece karamsarlık ve kötümserlik içeren, yol yön göstermeyen olumsuz bir yazı. Mücadele edenler ve kenardan izleyenler var. Bir de sözde eleştiren, özde de iktidarın değirmenine su taşıyanlar!
15
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir