Medimagazin logo

Filistin Kızılayı: İsrail, Han Yunus'taki merkezimize ve Emel Hastanesine baskın düzenledi

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan merkezleri ile Emel Hastanesine baskın düzenlediğini duyurdu.
Kaynak: AA
Filistin Kızılayı: İsrail, Han Yunus'taki merkezimize ve Emel Hastanesine baskın düzenledi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kızılaydan konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

İsrail güçlerinin, Han Yunus'taki Kızılay binasının avlusu ile Emel Hastanesine baskın düzenlediği ve ateş açtığı belirtilen açıklamada, her iki yerdeki çalışanlar ile buralara sığınan insanlardan mekanları boşaltmalarının istendiği aktarıldı.

İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Hamas: İsrail'in Han Yunus'taki Kızılay binasını basması savaş suçudur

Hamas'tan konuya ilişkin yazılı açıklama geldi.

İsrail askerlerinin ağır silahlarla Han Yunus'taki Filistin Kızılayı binasına ve Emel Hastanesi'ne baskın yapmasının ardından yeni bir katliam gerçekleştireceği konusunda uyarıda bulunulan açıklamada, "baskının Gazze Şeridi'nde Filistinlilere İsrail tarafından gerçekleştirilen katliam ve ihlallere eklenen bir savaş suçu" olduğu belirtildi.

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan merkezleri ile Emel Hastanesine baskın düzenlediğini ve her iki yerdeki çalışanlar ile buralara sığınan insanlardan mekanları boşaltmalarının istendiğini bildirmişti.

Filistin Kızılayı, daha sonra İsrail askerlerinin düzenlediği baskının ardından Gazze Şeridi'nin Han Yunus kentindeki merkezinde bulunan sığınmacı çadırlarının ateşe verildiğini duyurmuştu.

Filistin Kızılayı İsrail güçlerinin hedef aldığı kız çocuğunun öldürülmeden önceki yardım çığlığını duyurdu

Filistin Kızılayı, İsrail güçleri Gazze Şeridi'nde ailesinin bulunduğu aracı hedef alınca telefonla arayarak yardım isteyen 15 yaşındaki Filistinli Leyan Hamade'nin öldürülmeden önceki ses kaydını paylaştı.

Kızılaydan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'de ailesinin bulunduğu aracın İsrail güçlerince hedef alınması ve yakınlarının ölmesinin ardından araçta mahsur kalan Leyan'ın Filistin Kızılayını telefonla arayarak yardım istediği belirtildi.

Ses kaydında Filistinli kızın öldürülmeden önce, "Amca bize ateş açıyorlar, yanımızda tank var, araçta mahsur kaldık." dediği duyuluyor. Hemen ardından kayıtta silah sesleri ve çığlıklar duyuluyor ve hat kesiliyor.

Leyan'ın telefon görüşmesinin ardından hayatını kaybettiği, aynı araçta bulunan 6 yaşındaki kız çocuğu Hind Receb'in de araçta mahsur kaldığı ifade edildi.

Hind'i kurtarmak için giden ambulans ve sağlık ekibine İsrail güçleri tarafından izin verilmediği, 18 saatten uzun süredir Hind ve onu kurtarmaya giden ekibe ulaşılamadığı, akıbetlerinin bilinmediği aktarıldı.

 

filistin kizilayi
gazze
han yunus
emel hastanes
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir