Medimagazin logo

Felçlilere beyin dalgalarıyla umut olacaklar

Yaşar Üniversitesi öğrencisi üç gencin GPSyer bildirimi yapan tekerlekli sandalye projesi, TÜBİTAK'tan destek aldı.
Kaynak: Yaşar Üniversitesi , felç,
Felçlilere beyin dalgalarıyla umut olacaklar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yaşar Üniversitesi öğrencisi üç gencin geliştirdiği beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen ve GPS ile yer bildirimi yapan tekerlekli sandalye projesi, TÜBİTAK'tan destek aldı.

Tekerlekli sandalye projesi uygulama aşamasına geçti
 
Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ali Selek, İlker Işık ve Mert Erbaş'ın elini ve ayağını kullanamayan felçli hastalar için beyin dalgalarını algılayan, sensörlü kontrol sistemiyle çalışan tekerlekli sandalye projesi uygulama aşamasına geçti.
 
Projeye ilişkin bilgi veren İlker Işık, insanlara katkıda bulunabilecek bir proje yapma hedefiyle başlattıkları araştırmanın umut veren bir hızla ilerlediğini, projenin elektronik ve yazılımsal anlamda belli bir aşamaya geldiğini ifade etti.

Elektrik sinyallerini çevirerek işlemciye yollayacak

Felçli hastaların beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen tekerlekli sandalye sayesinde bir nebze de olsa hareket kabiliyeti kazanmasını amaçlayan projenin en kritik aşaması olan beyin sinyallerini işleyecek cihazı geliştirmeyi başardıklarını belirten Işık, sistemin çalışma sistemini, "Kafaya takılan cihazın ucundaki proplar, elektrik sinyallerini çevirerek işlemciye yollayacak. İşlemci elektrikli sandalyedeki motorları harekete geçirecek ve kişinin odaklandığı şekilde sağa, sola, ileri, geri hareket edecek" şeklinde anlattı. 
 
Proje danışmanlarından Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Özkurt, öğrencilerin motivasyonunun çok yüksek olduğunu, TÜBİTAK'ın da destek vermesiyle kısa sürede sonuç almayı planladıklarını ifade etti.

tubitak
gps
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir