Medimagazin logo

Felçli hastayı beyin dalgalarını okuyarak yürüttüler

ABD'de geçirdiği bir kaza sonucu beş yıldır felçli olan bir hasta, beyin dalgalarını okuyan bir cihaz sayesinde kısa mesafe yürümeyi başardı.
Felçli hastayı beyin dalgalarını okuyarak yürüttüler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

California Üniversitesi'ndeki doktorlar ve araştırmacılar tarafından geliştirilen beyin sinyallerini okuyan ve bu sinyalleri bacaktaki elektrotlara gönderen cihaz sayesinde, omuriliği zedelenen ve beş yıldır bacaklarını kullanamayan 26 yaşındaki hasta yaklaşık 4 metre yürümeyi başardı.

Araştırma ekibinin başında yer alan Dr. An Do, yaptığı açıklamada, "Bu araştırma uzun yıllar felçli kalan hastanın beyninin yine de yürüme eylemi için sağlam sinyaller gönderme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor" dedi.

Bir çok hasta için umut ışığı olacağı belirtilen araştırmanın detayları "NeuroEngineering and Rehabilitation" dergisinde yayımlandı.

felçli
hastayı
beyin
dalgalarını
okuyarat
yürüttüler
Yorum (1)
Kelaynak
Resmen beyinden vücuda wi-fi yapmışlar. Çirkef politikacnın, daha cibiliyetsiz yalakaların, çamur çomarın olmadığı, kaynakların doğru yönlendirildiği ülkelerde bunlar tartışılıyor. Bizim gibi ülkelerde ise bu sistemden nasıl sağ selamet kurtulacağımız...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir