Medimagazin logo

FDA, sağlık riskleriyle bağlantılı saç düzleştirici kimyasal ürünlerin yasaklanmasını teklif etmeyi planlıyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kimyasal gevşeticiler ve presleme ürünleri de dahil olmak üzere belirli saç düzleştirme ürünlerinin, sağlık riskleriyle ilişkilendirilmeleri nedeniyle yasaklanmasını önermeye hazırlanıyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
FDA, sağlık riskleriyle bağlantılı saç düzleştirici kimyasal ürünlerin yasaklanmasını teklif etmeyi planlıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sağlık riskleriyle ilişkilendirilen kimyasal gevşeticiler ve presleme ürünleri gibi bazı saç düzleştirme ürünlerinin yasaklanmasını teklif etmeyi planlıyor.

Bu öneri, idari kurumların gerçekleştirmeyi planladıkları eylemleri detaylandıran bir liste olan Birleşik Gündem'de kaydedildi.

FDA'nın önerdiği kural, formaldehit ve metilen veya glikol gibi diğer formaldehit salan kimyasalları içeren saç düzleştirici ürünleri özellikle yasaklamayı amaçlıyor. Önerilen kural yayınlandıktan sonra, FDA bunu kamu yorumlarına açacak. Geri bildirimlere dayanarak, FDA kural koyma sürecini sonlandırmaya, yeni bir önerilen kural yayınlamaya veya kuralı nihai hale getirmeye karar verebilir.

CNN'de yayımlanan habere göre; Uzun süredir devam eden araştırmalar, saç düzleştirici kimyasal ürünler ile özellikle Siyah ve Latin kadınlar arasında hormona bağlı bazı kanser risklerinin artması arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi. FDA'nın ayrıca bu ürünlerin duyarlılık reaksiyonları ve nefes alma sorunları gibi kısa vadeli olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceğini vurgulaması bekleniyor.

Milletvekillerinden soruşturma çağrısı

Mart ayının başlarında Temsilciler Ayanna Pressley ve Shontel Brown, FDA'yı piyasadaki saç düzleştirici kimyasal ürünlerin rahim kanseri riskini arttıran kanserojen maddeler içerip içermediği konusunda kapsamlı bir araştırma yapmaya çağırdı. Her iki milletvekili de o zamandan beri FDA'nın eylemlerini övüyor ve böyle bir yasağın uygulanmasını savunuyorlar.

Rahim kanseri ile bağlantılı

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, düzleştirici ürünlerin kullanımı ile rahim kanseri arasında bir bağlantı buldu. Çalışma, bu ürünleri sıklıkla kullanan kadınların, kullanmayanlara kıyasla 70 yaşına kadar rahim kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Saç düzleştiriciler rahim kanseri riskini artırıyor

sac duzlestirici
fda
saglik
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir