Medimagazin logo

Fatih Altaylı'ya doktordan mesaj: Ankara Şehir hastanesinde cerrahlar da Covid takip edecek

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artışa dikkat çekerek, "Sağlık sistemi çökmek üzere; kimse devleti, bakanlığı falan da suçlamasın Maskesiz gezenler 'sağlık teröristi' ve 'toplum' düşmanı" düşüncesini dile getirdi.
Fatih Altaylı'ya doktordan mesaj: Ankara Şehir hastanesinde cerrahlar da Covid takip edecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Altaylı, "Haftalardır bu köşede 'Covid-19 sayılarında inanılmaz bir artış var. Bakanlık artık ipin ucunu kaçırdı' dedim dedim umurunuzda olmadı. Bu köşenin okurlarını kast etmiyorum elbette. Suçlamam genele de yönelik. Koronavirüs'ün çene altından, koldan, dirsekten bulaştığını zannederek maskesi olsa bile bu bölgeleri örtmekte kullanan ya da hiç kullanmayan 'aptallardan' söz ediyorum." görüşünü savundu. 

Altaylı, "Hepimizi ve tüm sağlık sistemini tehlikeye atan sorumsuzlardan. Bakın hangi noktaya geldiğimizi Ankara’dan bir hekim tanıdığım bana yolladığı mesajda nasıl anlatıyor: 'Biliyorsunuz Ankara Şehir Hastanesi, Ankara'daki 5 büyük hastanenin tamamının taşınması ile oluşturulan ve 5 kule+ 6 ayrı binayı kapsayan 4000 civarında yatak kapasitesi olan bir kompleks. Bu dönemde odalardaki yatak sayıları artırıldı, sanırım 6000 civarına getirildi. Sadece çocuk, kadın-doğum ve kalp-damar kuleleri temiz, diğer tüm kulelerde Covid hastaları yatıyor. Dahili branşlardaki tüm hekimler Covid hastası bakıyor ve takip ediyorlardı, ancak dün gelen yazı ile artık bizler de, göz dahil tüm cerrahi branşlar da Covid hastası bakıp, yatırıp takip edecekmişiz, bu konuda yaş sınırlaması da yok dediler. Sadece immunosupressif tedavi almakta olan hekimler muaf olacakmış. Covid konusundaki durumumuzun vahameti hakkında bunlar bilgi verir sanırım.'Diğer illerde de durum farklı değil." ifadesini kullandı. 

Altaylı, "Yani sağlık sistemi çökmek üzere. Kimse devleti, bakanlığı falan da suçlamasın. Bunca uyarıya rağmen üzerimize düşeni yapmamakta ısrar edersek, devlet ne yapsın! Yeniden sokağa çıkma yasakları mı ilan etsin, yine herkesi yokluğa mı mahkum etsin! Devletin yapması gereken tek şey, maske takmayanlara yönelik çok sert yaptırımlar olabilir belki! Ama ortada öyle bir devlet de yok. Oysa maskesiz gezenler 'sağlık teröristi' ve 'toplum düşmanı.' Yani her türlü ağır yaptırımı hak eden bir güruh." yorumunu yaptı. 

 

Yazının devamı için tıklayın

covid-19
ankara sehir hastanesi
fatih altaylı
Yorum (4)
Dr.Cevdett
Bu durum yeni değil. 2008'den itibaren plansız bir şekilde aile hekimliğine geçildiğinden pratisyen hekimler aile hekimi olmuş, acil servisler bir anda boşalmış, acillerde nöbet tutacak pratisyen hekim kalmamıştı. O zaman da tüm uzman doktorlar branşına ve yaşına bakılmadan acil servislere nöbete yazılmıştı. Halen bazı ilçelerde o sıkıntı devam etmektedir. Şimdi de branş,yaş ve ek hastalığa bakmadan covid nöbetine girmekteyiz. Kim bilir, belki de kaderimiz bizi çekiyordur.
55
Cevapla
Ali rıza ulutaş
Konya beyhekim devlet hastanesinde tüm branşlar 5 aydır covid servis polk yoğun bakım bakıyoruz. Buna rağmen kimseye yaranamıyoruz .aynı sayıda hekimle sürekli iş yükünü artıracak düzenleme yapılıyor. Karşılığı yok tabiki .Bakan bir görse burayı. Öyle telekonferansla olmaz bu işler .
36
Cevapla
Maskesiz
Fatih Altaylı, "Maskesiz gezenler 'sağlık teröristi' ve 'toplum düşmanıdır.' Yani her türlü ağır yaptırımı hak eden bir güruh." yorumunu yaptı. Bu alıntı üstteki yazıdan. Katılıyorum, % 100 haklı. Kim bu maskesiz gezenler, ne yapmalı ? İŞTE YORUMUM. Genelde hiçbir şeyi umursamayan, takmayan, dert tasa etmeyen, kendini dünyanın merkezinde gören, bırakın başkasına kendisine bile saygısı olmayan, narsistik bir güruh. Bunların pek okuma alışkanlıkları da olmadığından (çünkü herşeyi bilirler) covid 19 gibi yaşamsal önemi haiz bir konuda bile yeterli ve güncel bilgileri yoktur. Prime time da yayınlanan bu konu ile ilgili yetkili kişi ve biliminsanlarının konuşmalarını ve Fatih Altaylını yaptığı programlar gibi yapımları izlemezler. Vurdulu kırdılı, küfür hakaret tehdit dolu ,feodal içerikli film ve diziler, maçlar, magazin haberleri bu tiplerin ana menüsüdür. Korteksleri de sonuç olarak pek gelişmediğinden, beyinlerinin daha agresif, saldırgan alt merkezleri hakimdir. Bu yapı bütün davranışlarına yansır. Maske takmaz, sosyal mesafeye uymaz. Hele bir uyar da gör. Malum film ve dizilerde gördüklerini anında uygulamaya koyarlar. Hakaret, tehdit, tekme tokat, Allah ne verdiyse... İnsandan çok başka tür mahlukatların davranış özeliklerini sergileyen bu tipler, iş kendilerine geldiğine 1 numaralı insan hakları savunucusu olurlar. Karşısındakine her türlü saldırıyı hakareti yapan bu tip , kendisi sözel ve fiziki olarak sükunete davet edildiğinde ortalığı yıkar, dünyayı ayağa kaldırır. Bu mahlukatla uğraşmak gerçekten çok zordur. Altta yatan sosyopatik yapı, arlanma, uslanma,ders çıkarma, pişman olmayı da imkansız kılar. Peki ne yapmalı ? Önerim : Acil servis kapısında ve covid servislerinde vatandaş teşrifatçılığı, düzeni sağlama. Maraza çıkarırsa ceza katlanarak artıcak tabii, kurtuluş yok. Aslında yasalarımızda bu tür uygulamalar var, kamuda şu kadar gün çalışmak gibi. Acil ve covid servisleri de kamu alanlarıdır. Haa vatandaşı yine üzmeyelim diyorsanız bu kamu alanı hayvanat bahçesi de olabilir.
34
Cevapla
Ali kaya
ASM ler hastaneye gitmek istemeyenlerle doluyor. Hastanelerden covit pozitif cikip asmlere rapor almak icin gelenler oluyor.. millet ASM covit olmaz zannediyor... asmlere aki ediyor gunluk 50 hastayi gecmezken 100 e sukreder olduk... Abuk subuk sikayetler yuzunden corona kapip gidiyorlar maske takmiyorlar hep ondan sikayet edenler maskelerini asm ye gelince cikariyorlar ASM coronadan arindirilmis bolge sanki... acilen randevu sistemine gecilmeli..
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir