Medimagazin logo

Erzincan'da "uyku laboratuvarı" kuruldu

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Dr. Fatih Özçiçek ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Edhem Ünver, hastane bünyesinde bir süre önce kurulan "uyku laboratuvarı" hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.
Erzincan'da "uyku laboratuvarı" kuruldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özçiçek, hastanede düzenlenen basın toplantısında, Yrd. Doç. Ünver gözetiminde bir süre önce hizmete başlayan laboratuvarın önemine dikkati çekti.

Uyku bozukluğu olan çok sayıda insan olduğunu dile getiren Özçiçek, "Onların tespiti ilimizde yapılamamaktaydı ayrıca hastalara gönderdiğimiz şehirlerde de çok uzun süreli randevular verilmekteydi. Biz bu cihazı hastanemize kazandırdık, hastaların kullanımına sunduk. Uyku bozuklukları tespit edildiğinde ne yapıyoruz? Bunların cerrahi tedavi şekli varsa tedavisini yapıyoruz, yoksa pozitif basınçlı hava veren cihazları hastaların kullanıma sunup, gece daha rahat uyumalarını sağlıyoruz ve uyku kalitelerini arttırıyoruz" diye konuştu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ünver ise laboratuvarda "polisommografi" adlı cihazla hastanın beyin dalgalarını, göz ve solumun hareketlerini, uyku sırasında oksijenin değişip değişmediğini ölçtüklerini söyledi.

Ünver, laboratuvar hakkında şu bilgileri verdi:

"Bir gece süresince biz hastayı yatırıp uyku evresi ve artı solumun durumunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Uyku apnesi, gece horlaması, nefesin tamamen kesilmesi, sabah uyandığında hiç uyumamış gibi yorgunlukla gün içerisinde oturduğu yerde uyuklaması olan hastaları, uyku testini yapmak üzere bir gece uyutuyoruz. Ayrıca nörolojik hastalıkların çoğunda polisommografi artık standart haline gelmiştir. Bu laboratuvar sayesinde vatandaşların çevre illere gitmelerine gerek kalmayacak. Bu sayede, hastaların başka yerlere gidip perişan olmasını engellemiş olduk. Bu hastalarda hastalıklarıyla ilgili büyük bir katkımızın olduğunu düşünüyoruz. Birçok bölüm açısından çok faydası olan bir testtir."

erzincan'da
"uyku
laboratuvarı"
kuruldu
Yorum (2)
dt.
hayırlı olsun memleketime....
0
Cevapla
yakup kayser
uyku laboratuarını hizmete girmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir