Medimagazin logo

Engelilerden sağlık kurulu raporu için ücret alınmayacak

Engellilere tanınan haklardan yararlanmak için verilen sağlık kurulu raporlarından ücret alınmayacak ancak muayene sonrası engelli olmadığı tespit edilenler ücret ödeyecek.
Engelilerden sağlık kurulu raporu için ücret alınmayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden engelli sağlık kurulu raporlarının fiyatlandırılmasına ilişkin görüş istedi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden gönderilen cevabi yazıda, Engelllilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engelllilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamındaki engelllilik haklarından yararlanmak üzere talep edilen raporlar için ücret talep edilmemesi ancak işlemlerin tamamlanmasından sonra engelli olmadığı tespit edilenlerden ücret alınması gerektiği bildirildi.

-"Engellilik oranına göre fiyatlandırma da olmaz"

Söz konusu genel müdürlüğün yazısında ayrıca, rapor için engellilik oranına göre fiyatlandırmaya gidilmesinin mümkün olmadığı da bildirildi.

Yazıda, yürürlükteki mevzuatta engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanılmasının farklı engel oranlarına bağlandığına işaret edilerek, özel eğitim hizmetlerinin bedelinin ödenmesi için asgari yüzde 20, araç alımında özel tüketim vergisi istisnası için ise yüzde 90 ve üzerinde engel oranı arandığı anımsatıldı.

Bu durumda engelli sağlık kurulu raporu almak için başvuranlardan ücret talep edilmesi ve bu ücretlendirmenin engel oranına göre belirlenmesi, bu konuda bir ölçüt ve sınır çizilmesi mümkün olmadığı gibi tersi bir uygulamanın engelilikle ilgili temel politika anlayışına uygun düşmeyeceği bildirildi.

engelilerden
sağlık
kurulu
raporu
için
ücret
alınmayacak
Yorum (2)
s.k.
Eğer engelli hayatını hastanesiz idame ettirebiliyorsa, emin olun hastaneye, bırakın ücretsiz olmasını,üstüne para verseler adımını atmaz.Çünkü sağlam hastaların yeri oldu hastaneler.Gerçekten ağır hastalar içinse sürünme merkezi, dr risk almıyor, yolluyor üst kuruma-habire tetkik istiyor-ameliyattan kaçıyor....Sağlam hastalar rahat, o zaten dolaşmaya gelmiş hastaneye, dr istemese bile kendi tetkik istetiyor, film istetiyor-artist olacak ya, bi filmini çektiriyor...SAGLIK ÖZELLEŞİRSE İŞTE BÖYLE BİŞEYİ ÇIKAR İŞİN, saglık temel insan hakkıdır, dr u işçi, insanları müşteri yaparsan olan gerçek hastalara olur.
2
Cevapla
a.s
Burada ücret talep edilmesi doğru değil, tersi uygulama yani ücret alınması engelli politikasına uygun düşmez diyor. YANİ HER HALÜKARDA ÜCRET ALMAYIN DİYOR.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir