Medimagazin logo

En stresli meslekler!

Bir meslekte strese yol açabilecek 11 faktör baz alınarak 2011 yılının en stresli meslekleri sıralandı
En stresli meslekler!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CareerCast.com internet sitesi tarafından yapılan en stresli meslekler araştırmasına göre pilotluk başı çekiyor.

Bir meslekte strese yol açabileek 11 faktörün baz alınarak en stresli 10 meslek ortaya kondu. İş yerinde strese yol açan faktörleri, çalışma ortamı, rekabet, fiziksel ihtiyaçlar, işi belli sürede bitirme zorunluluğu ve mesleğin büyüme potansiyeli oluşturuyor.

10. Emlakçı

Yavaş büyüyen emlak piyasası, emlakçıların daha fazla strese girmesine yol açıyor. Gelirlerinin komisyon odaklı olması, satışlardaki belirsizlik, uzun çalışma saatleri gibi faktörler emlakçıların stres katsayısını arttırıyor.

9. Acil yardım çalışanı

Hasar gören kişiye acil müdahale ederek onların sağlık kurumuna ulaştırılmasında sorumlu olan acil yardım çalışanlarının yaşadığı günlük stres kayda değer.

8. Borsacı

Borsacılar, gün içerisinde ani kararlar vererek başkalarının refah durumunu etkilerler. Fıırsatları kaçıran borsacılar için hisse senedi piyasası başlı başına bir stres kaynağı. Piyasa yukarı yönlü olduğunda müşterilerin borsacılardan iyi performans bekliyor olmaları da borsacıların stres yükünü arttırıyor.

7. Mimar

İnşaat sektörünün hızla büyüyerek rekabet ortamını kızıştırması mimarların da stres katsayısını arttırıyor.

6. Reklam Müdürü

Bu mesleğin stresli olmasının en büyük nedenini teknoloji oluşturuyor. Geleneksel dinleyicilerin sürekli değişmesiyle, basılı reklam alanı belirsizliğini sürdürüyor. Uzmanlar, Reklam Müdürlerinin ancak yeni trendlere ayak uydurarak stresin üstesinden gelebileceklerini belirtiyorlar.

5. Haber Spikeri

Global krizler, felaketler, savaşları 7/24 canlı yayında sunuyor olmak haber spikerlerinin stresini arttırıyor. Sürekli değişen ve alt çizgilerden takip etmek zorunda oldukları gündem nedeniyle hazırlıksız yakalanabiliyorlar.

4. Foto muhabiri

Bu mesleğin tehlikeleri apaçık, New York Times’ın 4 muhabiri bu sene Libya’da tutuklandı ardından serbest bırakıldı. Dünyanın her yerinde gazeteciler çalışma saatlerinin yanı sıra yazdıkları yüzünden mağdur olmaya devam ediyorlar!

3. Kıdemli Kurumsal Yönetici

Yüksek maaş olan üst düzey yöneticiler, aldıkları maaşın bedelini stres olarak geri ödüyorlar. Yöneticilik, kapsamlı bilgi birikimi, hızlı kavrama yeteneği, teknolojij yeni trendeleri sürekli takip edebilme ve kararları en doğru şekilde uygulamayı da beraberinde getiriyor.

2. Halkla İlişkiler Üst Düzey Yöneticisi

Halkla İlişkiler Üst Düzey Yöneticileri, müşterilerine her zaman merhametli olmak zorundadırlar. Başarı ya da başarısızlıkları, müşterilerin kararlarına bağlıdır. Aynı zamanda sosyal medya ile sürekli iletişim içerisinde olmayı gerektiren bu meslek, bir çok kampanyanın küçük detaylarını da atlamamayı gerektiriyor.

1. Pilot

2011 yılının en stresli mesleği olarak seçilen pilotluk, bir çok olayı aynı anda idare etmeyi gerektiren bir meslek olarak nitelendiriliyor. Kule yöneticileri, pilotların stresini arttıran etkenlerin başında geliyor.

en
stresli
meslekler!
Yorum (8)
tip doktoru
Valla turkiye için doktorluk
0
Cevapla
serkan çağan
doktorluk, özelliklede cerrahlık zorluk, stress derecesi en düşük. herhalde en geyik meslek.
0
Cevapla
kamil ömür
Bu pilotlar dünyada en stresli işi yaptıklarını herkese yutturmuşlar.Aslında hiç bir özelliği olmayan rahat bir meslek.Kabindeki yüzlerce düğmeyi filmlerden görenler çok zor bir iş diye düşünüyor.Halkla diyalogları olmadığı için arkalarından atan tutan da yok.Hiç kimse ücretlerini tartışmaz.Yılda bir kez uçak düşer olay olur.( kurtulan olmayacağı için.) Acil yardım çalışanı listeye ..dik zoruyla girmiş,neredeyse ilk onda yer almıyacakmış.Pilot mu olsaydık acaba?
0
Cevapla
HEMŞİRENİN AHI;
ADI GEÇEN STRESLİ MESLEKLER SKALASI HANGİ ÜLKEYE AİT ACABA; ÜLKEMİZİN GERÇEKLERİYLE İLGİSİ KOPUK... ÖZELLİKLE YÖNETİCİLİK BELKİ KOLTUĞU KORUMAK İÇİN BİN TAKLA ATMAKTAN STRESLİDİR. YOKSA BİLİYORUZ Kİ SORUN GÖRMEKTEN, SORUNLARI DUYMAKTAN GICIK KAPAN BİR YIĞIN ÇAPSIZ İDARECİ VEYA ÇARPICI KARLAR İÇİN MİLLETİ SÖĞÜŞLEYEN BİR EMLAKÇININ NE STRESİ OLABİLİR? BENİM STERSLİ MESLEKLER LİSTEM; 1- CERRAH DOKTOR, 2- YENİDOĞAN HEMŞİRESİ- AMELİYATHANE HEMŞİRESİ 3- GAZETECİ... SAYGILARIMLA,
0
Cevapla
demir demir
yurt dışında demekki doktorlar en stresli meslek grubunda değil..sadece acil yardım çalışanları yani 112 çalışanları gibi kişiler stresli..bu haberden sonra gelsin ya yabancı doktor bekleriz valla:))
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir