Medimagazin logo

'En büyük başarılardan biri de doğumlarda ölümlerin azalmasıdır'

Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Son 13 yılda sosyal alanda elde ettiğimiz en büyük başarılardan biri, doğumlarda anne ve bebek ölümlerinin azalmasıdır" dedi.
'En büyük başarılardan biri de doğumlarda ölümlerin azalmasıdır'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Son 13 yılda sosyal alanda elde ettiğimiz en büyük başarılardan biri doğumlarda anne ve bebek ölümlerinin azalmasıdır. Bunu da tabii daha yaygın, erişilebilir bir sağlık hizmetiyle gerçekleştirdik" dedi.
 
Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getiren tasarı üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
 
Hükümetleri döneminde eğitim ve sağlığın personel politikalarında hep öncelikli alanlar olduğunu ifade eden Yılmaz, "Sağlık personeli sayımızı da her sene arttırıyoruz. Özellikle önümüzdeki dönemlerde de öncelikli alanlardan biri olmaya devam edecektir ancak her yıl bütçe imkanlarımız, ülkemizin gerçekleri çerçevesinde hareket ediyoruz ama elimizden gelen maksimum ölçüde de eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal alandaki personele her zaman öncelik veriyoruz" diye konuştu.
 
Son dönemlerde yaptıkları düzenlemelerle araştırma görevlileri başta olmak üzere akademisyenlerin özlük haklarında çok önemli iyileştirmeler gerçekleştirdiklerini, gençlerin akademisyenliği tercih etmesi noktasında önemli bir teşvik sağladıklarını belirten Yılmaz, çok sayıda yeni üniversitenin kurulduğunu ve bu üniversitelere nitelikli gençlerin çekilmesi anlamında önemli adımlar attıklarını söyledi.
 
Cevdet Yılmaz, başka bir soruyu yanıtlarken, polislerin özlük haklarında iyileştirmelere değindi. Her kurumun kendi içerisinde bir hiyerarşisinin ve değişik düzeylerin ek göstergelerinin bulunduğunu dile getiren Yılmaz, "Bir düzeyle ilgili vereceğimiz bir karar, diğer düzeyleri de etkileyebiliyor. Polis için, emniyet teşkilatımız için böyle bir durum söz konusu. Dolayısıyla bizim gösterge rakamları için uygun gördüğümüz artış 3000 şeklinde. Çünkü o polislerimizin üstleri de var. Belli bir hiyerarşi içinde bu ek göstergeler tespit ediliyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
Yılmaz, anne ve bebek sağlığına ilişkin soruyu yanıtlarken, "Son 13 yılda sosyal alanda elde ettiğimiz en büyük başarılardan biri, doğumda anne ve bebek ölümlerinin azalmasıdır. Bunu da tabii daha yaygın, erişilebilir bir sağlık hizmetiyle gerçekleştirdik" dedi.
 

cevdet yilmaz
saglik personeli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir