Medimagazin logo

Emekli hekimler ile ilgili hukuki girişimlerde yeni gelişme: 'Dava süreçleri başlıyor'

İzmir Tabip Odası emekli hekim maaşları ile ilgili hukuki girişimlerinin başladığını duyurdu
Emekli hekimler ile ilgili hukuki girişimlerde yeni gelişme: 'Dava süreçleri başlıyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu emekli hekimlerin maaşları ile ilgili Hukuk Bürosunun yaptıkları girişimleri paylaştı. Tabip Odası yaptığı açıklamada mağduriyet yaşayan hekimlerin durumları ile ilgili Tabip Odası'na bilgi vermesini de iletti. 

Tabip Odasından yapılan açıklama şu şekilde: 

"01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile, Emekli Sandığından emekli olan ve sosyal güvenlik kuruluşu ile ilişkilendirilecek çalışması olmayan pratisyen ve uzman tabiplerin emekli aylıklarında 1.500,00-2000,00-TL artış yapılacağı düzenlenmiştir. 

Düzenleme sadece Emekli Sandığından emekli olan ve sosyal güvenlik kuruluşu ile ilişkilendirilecek çalışması olmayan hekimleri kapsadığı için, emekli aylığı artışından yararlanan hekimlerin sayısı ne yazık ki sınırlı kalmıştır.  

Kanun kendi içinde birçok mağduriyeti getirmektedir. Emekli aylıklarında yapılan artıştan bütün emekli hekimlerin yararlanması gerektiğine ilişkin talep ve önerilerimiz TBMM’deki tartışmalarda dikkate alınmamıştır.  

Emekli aylığı artışından, SSK ve Bağkur’dan emekli olan meslektaşlarımız ile Emekli Sandığından emekli olsa bile sosyal güvenlik kuruluşu ile ilişkilendirilebilecek çalışması olan meslektaşlarımız (özel hastane, tıp merkezi, işyeri hekimliği vb) da yararlanamamaktadır. Ayrıca, kanun ile getirilen her koşulu taşımasına rağmen bazı meslektaşlarımıza ilave ödemelerin yatırılmadığı veya eksik yatırıldığı tespit edilmiştir.

Bu süreçte Odamız Yönetim Kurulu’nun ve Hukuk Bürosu’nun Ocak ayı içindeki girişimlerini aşağıda özetliyoruz.  

1-) Oluşan mağduriyetleri ve hakkaniyete uygun olmayan uygulamaları değerlendiren Yönetim Kurulumuz,  farklı statüdeki meslektaşlarımız adına emsal davalar açılmasına karar vermiştir.  

2-) Bu çerçevede, Emekli Sandığından emekli olmasına rağmen işyeri hekimliği yaptığı için artıştan yararlanamayan bir hekim; tıp merkezinde çalıştığı için artıştan yararlanamayan bir hekim adına dava süreci başlatılmıştır.  

3-) SSK veya Bağkur’dan emekli olduğu için artıştan yararlandırılmayan hekimler adına emsal dava süreci başlatılmıştır.  

4-) Emekli Sandığından emekli olup halen muayenehanesinde çalışan ve artıştan yararlandırılamayan meslektaşlarımız adına Hukuk Büromuz tarafından hazırlanan dilekçeler SGK’ya gönderilmiştir. SGK tarafından gerekli düzeltmelerin yapılması istenmiştir. Gerekli düzeltme yapılmadığı takdirde hukuksal süreç başlatılacaktır.

5-) Herhangi bir yerde çalışmadığı için emekli aylığı artışından yararlanması gerekirken bu artıştan yararlandırılmayan veya uzman hekim olmasına rağmen pratisyen hekimler için getirilen artıştan  yararlandırılan hekimler adına Hukuk Büromuz tarafından hazırlanan dilekçeler SGK’ya gönderilmiştir. Dilekçelerin yanıtı beklenmektedir. Gerekli düzeltme yapılmadığı takdirde hukuksal süreç başlatılacaktır.

Ocak 2019 döneminde, farklı durumda olan yaklaşık 450 meslektaşımıza yazılı ve sözlü danışmanlık hizmeti verilmiştir. Mağduriyet yaşayan meslektaşlarımızın Odamıza bilgi vermesini dileriz. "
 

i̇zmir tabip odası
emekli hekim
ssk
Yorum (7)
drcem
Tebrikler.... tabipler birliğinin hekimler için ilk defa bir çabanın içinde olması beni bir hekim olarak ziyadesiyle duygulandırdı.....
37
Cevapla
Kamil Ömür
Dr. Cem iyi sallamışsın. Tabip odası yıllardır özlük hakları ile ilgili kanun tasarısı hazırlardı, hükümet ile görüşürdü ancak hazırlanan tasarı kabul görmezdi.
47
Cevapla
STEFAN
Helal olsun İzmir tabip odasına. TTB ise başka şeylerden vakit bulamadı galiba.
6
Cevapla
Kamil Ömür
TTB de kaç defa yasa tasarısı hazırladı onlarda kabul edilmedi. Sağlık bakanlığı yıllardır sağ iktidarların elinde, TTB ise solun elinde. Ya ikisi de sağcı ya da ikisi de solcu olacak ki bazı şeyler olsun. Artık bir evi bir arabası olan hekimlerin emekliliği gelmişti bu nedenle son yasa tasarısı kabul edildi. Şu haliyle bile emekli albayın altındayız. Ama yine de olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum.
8
Cevapla
Sorun
Kamil Ömür hocam bence neden bu değil. Örneğin toplu sözleşmede bizi de temsil eden yetkili konfederasyon-sendika Memur-Sen -Sağlık-Sen iktidara çok yakın aynı düşüncede (Hatta eski genel başkanları iktidar partisi milletvekili) ama imzaladıkları sözleşmeler ortada % 3.5 zam vs. Hala hekimlerin büyük çoğunluğunun üye olduğu yetkili Sağlık-Sen hekimler için ne kazanım elde etti? Sorun bence bizde mesleki dayanışma yerine birbirinin kuyusunu kazan hekimlerde. Örn sizin hastanede ortalamadan döner sermaye alan hekimleri (sanki çok kazanıyorlarmış gibi) çekiştirmiyorlar mı? Öncelikle aramızdaki suni ayrımları kaldırarak (pratisyen uzman aile hekimi cerrah...) mesleki dayanışma ile meslek örgütü çatısı arasında birleşmeliyiz. Yoksa bu böyle devam eder gider...
32
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir