Medimagazin logo

Dr. Öz: Seks ömrü uzatır

Dr. Mehmet Öz, İstanbul’da Sağlıklı Cinsellik kliniğinin açılışına katıldı. Dr. Öz, “Seks uzun yaşamanızı sağlar, haftada 2 kez cinsellik yaşamak ömrü 3 yıl uzatıyor” dedi ve ekledi, “Gökkuşağı renklerinde beslenin. Gökkuşağından kırmızı rengi alın portakal yiyin, mor renkleri bolca tüketin.”
Kaynak: ntvmsnbc - TÜLAY KARABAĞ
Dr. Öz: Seks ömrü uzatır
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Sağlığın tüm boyutlarını kaliteli bir cinsellikle birleştiren ve kişiyi fiziksel sağlık kadar psikolojik ve sosyal yönden de destekleyen Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik-Cinsel Wellness Kliniği Levent’te açıldı. Hattat kliniğin açılışına, cinselliğin sağlık üzerindeki etkilerine sık sık vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet Öz de katıldı.

Cinselliğin sağlıklı kalmanın en önemli koşullarından biri olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Öz, “Çünkü seks stresten uzaklaştırır, kalp krizi ve felç riskinizi azaltır. Haftada 2 kez cinsellik yaşamak ömrü 3 yıl uzatıyor. Haftada 1 kez cinsellik yaşamak bile yaşam süresi ve kalitesi üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Cinsellik tüm vücut sisteminin bir göstergesi. Vücut sağlıklı ise cinsel hayat da sağlıklı oluyor. Vücutta sorun varsa, başta cinsellik etkileniyor” dedi.

CİNSEL SORUN ÖZGÜVENİ AZALTIR
Tedavi edilmeyen sorunların büyüdüğünü belirten Prof. Dr. Halim Hattat ise “Cinsel fonksiyon bozukluğu nasıl hissetmenize neden oluyor?” diye sorduğumuzda en sık aldığımız yanıtlar arasında kendine güvende azalma, endişeli, öfkeli üzgün, depresif, cazibesiz ve mutsuz hissetme yer alıyor. Hastaların partnerleri de kendilerini kızgın, utanç içinde, endişeli, şaşkın hissediyor, çoğunun kendisine olan güvenini azalıyor, kendilerini çekici hissetmiyor. Kısacası erkeğin sorunu kadını, kadının sorunu erkeği etkiliyor. Bu nedenle günümüzde cinsel sorunları bireysel değil çiftin sorunu olarak ele alıyoruz. Çiftin mutlu olacağı bir cinsel beraberlik hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR
“Sağlıklı cinsel yaşam mutluluk hormonları başta olmak üzere pek çok kimyasalın salgılanmasını sağlıyor” diyen Prof. Dr. Halim Hattat, haftada 2 kez seks yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi: “Bağışıklığı koruyan bazı maddeler düzenli cinsel hayatı olanlarda yüzde 30 daha fazla salgılanıyor. Araştırmalar düzenli cinselliğin 10 yaş genç gösterdiğini ortaya koyuyor.”

 

Cinsel sağlığın yararlarına ilişkin bu kadar veri karşısında akla gelen sorulardan biri de ‘sağlıklı bir cinsellik yaşamak için ne yapılmalı? oluyor. Prof. Hattat’a göre, bu konudaki anahtar kelime ‘performans’ değil, ‘kalite’:

PROF. HATTAT: BU, BİR YARIŞ VEYA VARIŞ NOKTASI DEĞİL
“Önemli olan keyif aldığınız bir cinselliğe odaklanmaktır. Bu durum bir yarış veya varış noktası değildir. Önemli olan kişi ve partnerinin tatminkâr, mutlu ve kaliteli bir beraberlik yaşamasıdır. 20’lerinde olup her gün cinsel ilişki yaşayan ancak hiç tatmin olmamış hisseden birçok insan var. Aynı şekilde 70’lerinde olup ayda bir beraberlik yaşayan ve son derece mutlu olan kişiler de var. Düzenli bir cinsellik çiftler için önerdiğimiz bir şeydir. Biz sürekli birlikteliklerde veya evliliklerde periyodik bir yaklaşımı öneriyoruz. Periyodik aralıklarla tatmin edici birleşmeler aynı zamanda cinsel fonksiyonun devamı açısından da önemli.”

Sağlıklı cinsellikte beslenme, alışkanlıklar, yaşam tarzı önemli rol oynuyor. Prof. Hattat, Akdeniz tipi beslenmenin cinsel fonksiyonları iyileştirdiğini kanıtlayan pek çok araştırma olduğunu söylüyor. Fazla kilo, hareketsiz yaşam, sigara-alkol tüketimi ve uyku sorunları cinsel sağlığı olumsuz etkileyen faktörler arasında. Duygusal ve zihinsel sağlık da elbette bu bütünün parçaları.

TUTKULARINIZI PAYLAŞIN, BİRBİRİNİZE DOKUNUN
Prof. Mehmet Öz’e göre sağlıklı bir cinsellik yaşamada işin özünü, pozitife odaklanmak oluşturuyor: “Kendi mutluluğunun sorumluluğunu almak ve her şeyi karşı taraftan beklememek gerekiyor. Birbirinizden sıkıldığınız zamanlarda partnerinizin sevdiğiniz yanlarını düşünün. Tutkularınızı paylaşın, ortak ilgi alanları oluşturun. Saygı gösterin, empati kurun ve mümkün olduğunca birbirinize dokunun.”

KARPUZ, CİNSEL BÖLGELERE KAN AKIŞINI ARTIRIR
Beslenme alışkanlıklarının cinsel sağlığı önemli ölçüde etkilediğini belirten Prof. Hattat’ın vurgu yaptığı besinlerin başında karpuz var: “Yaz aylarında sık tüketilen karpuzun içindeki sitrulin maddesinin nitrik oksit salınımını arttırarak penise giden kan akımını arttırdığı gösterilmiştir. Protein kaynakları testosteron seviyelerinize olumlu etki eder. Yağlı etlerden kaçının. Soğan ve sarımsakta bulunan alisin maddesi testosteron üretimini ve cinsel bölgeye giden kan akışını arttırır. Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar da yararlı.”

PROF. ÖZ: BEL ÇEVRESİ CİNSEL SAĞLIĞI ETKİLİYOR
Prof. Mehmet Öz’ün beslenmeyle ilgili favorisi ise gökkuşağı renklerindeki gıdalar. “Cinsel sağlığı olumlu etkilemek istiyorsanız, gökkuşağı renklerinde beslenin. Gökkuşağından kırmızı rengi alın portakal yiyin, mor renkleri bolca tüketin” diyen Dr. Öz’ün kaliteli cinsellik ve uzun yaşam için önerileri ise şöyle:

“Cinsellik için bel çevresi çok önemli. Bel çevreniz boyunuzun yarısı kadar olmalıdır. Menopoz sonrasında hormonların azalması cinsel isteği de düşürüyor. Ancak menopozdaki kadınlar bu şikayetleri cinselliğin bitişi olarak görüp, biraz da utanma sebebiyle çözüm aramıyor. Oysa bu tip merkezlere başvurularak, menopoz şikayetleri ve menopoz süresindeki cinsel problemler çözülebilir. Kalp ilaçlarının, mesela Beta blokerlerin cinsel performansı düşürücü etkisi olabiliyor. Bu ilaçları kullanan hastalar cinsel problem yaşadıklarında durumu mutlaka hekimlerine bildirmeliler. Ben bu ilacı alan hastalarıma mutlaka ‘Cinsel hayatınızda bir değişim var mı?’ diye sorarım. Varsa, tedavi planında değişiklikler yaparım.

 

SİZE VERİLMİŞ GENLERLE YAŞAMAYA MECBURSUNUZ AMA…
Yaşam kaliteniz ve sürenizin yüzde 70’inden fazlasını kontrol edebilirsiniz. Tıpkı bir araba gibi bedeniniz de düzenli bakım görürse daha fazla yol kat edebilir. Stresin üzerinizdeki etkilerini azaltabilirseniz. Size verilmiş genlerle yaşamaya mecbursunuz ancak genlerinizin işlevlerini değiştirebilirsiniz. Örneğin günde yalnızca on dakika yürümek kanserin ilerleme hızını azaltan bir geni etkin hale getirir. Hayatınızda sadece 5 şeyi düzelterek, hem kaliteli hem de uzun bir yaşama sahip olabilirsiniz. Bunlar: Tansiyonu kontrol etmek, sigarayı bırakmak, günde 30 dakika egzersiz yapmak, stresi kontrol atına almak ve yemekten zevk aldığınız sağlıklı gıdalarla beslenmektir. Aslında bu kadar basit.”

CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN ÜRÜNLERE DİKKAT
Sağlıklı cinsel fonksiyonlara sahip olmak için işe konuşmakla başlamak gerektiğini belirten Prof. Hattat'ın önerisi, "Cinsel sorun yaşadığınızda bunu içinizde tutmayın, utanmayın, paylaşın" şeklinde.

Prof. Hattat’ın üzerinde durduğu noktalardan biri de cinsel gücü artıran ürünler oldu. Hattat, “Günümüzde özellikle cinsel performans destekleri konusunda sahte ve kopya ürünlere dikkat etmek gerek. 2005 yılından sonra bu ilaçların sayısı yüzde 90 arttı. O yüzden güvenli kaynaklardan ve mutlaka uzman hekimin önerisiyle kullanılmaları şart” uyarısında bulundu.

dr.
öz:
seks
ömrü
uzatır
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir