Medimagazin logo

Doktorları bekleyen büyük tehlike

Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri ve Hekime Şiddete Sıfır Tolerans Çalışma Grubu İl Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, hasta yakınları tarafından şiddet veya hakarete uğrayan doktorların, ’post travmatik’ ya da ’tükenmişlik’ sendromu gibi psikolojik rahatsızlık yaşadığını söyledi.
Kaynak: HÜRRİYET
Doktorları bekleyen büyük tehlike
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA-Dr. Ozan Uzkut, Türkiye’de geçen hafta 17 hekimin hasta yakınlarının saldırısına uğradığını kaydetti. Doktorların yoğun iş temposu nedeniyle stres altında çalıştığına dikkati çeken Uzkut, görevi başında hasta yakınları tarafından şiddet ya da hakarete uğrayan hekimlerin, psikolojik sorunlar yaşadığını ileri sürdü.

Dr. Uzkut, saldırı sonrası post travmatik ya da tükenmişlik sendromu yaşayan hekimlerin, mesleğini yerine getiremeyeceği düşüncesine kapılarak işinden uzaklaşmasına neden olan psikolojik hastalıkla mücadele ettiğini belirtti.

GÖREVİNİ YAPAMAYACAĞI DÜŞÜNCESİ

Yoğun iş temposuyla çalışan doktorların hasta yakınlarının saldırısı nedeniyle son dönemde moral ve motivasyonunda azalma görüldüğünü aktaran Uzkut, şöyle konuştu:

"Tükenmişlik ya da post travmatik sendrom yaşayan hekimler mesleki anlamda işinden soğuyarak, çalışma şevki kırılıyor. Görevlerini yerine getiremediği düşüncesine kapılan hekimler mesleki olarak kendilerini tükenmiş olarak görüyor. Bu psikolojik rahatsızlığı yaşayan hekimler en az 6 ay tedavi görüyor. Bu süreçte de mesleklerini yerine getiremiyor."

ANTALYA’DA 7/24 İHBAR HATTI

Hasta yakınları tarafından hekimlere yapılan saldırıların önlenmesi için çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Uzkut, Antalya Tabip Odası olarak saldırıya uğrayan doktorlara yardımcı olmak amacıyla avukatın da aralarında yer aldığı ekip kurduklarını söyledi. Antalya Tabip Odası’nın internet sitesinden ’Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın 7/24 yanındayız’ sloganıyla üyelerine duyuru yapan oda yönetimi ’Hekime Şiddete Hayır Hattı’ kurarak, saldırıya uğrayan sağlık personelinin arayabileceği telefon numaralarını paylaştı.

DAYAK YİYEN DOKTORA YARDIM

Antalya’da saldırıya uğrayan sağlık personeline hukuki süreçte yardımcı olmak amacıyla oluşturulan ekip hakkında bilgi veren Uzkut, şunları söyledi:

"Görevi başında hasta yakınlarının saldırısına uğrayan hekim, şiddet uygulayarak karşılık veremez. Bizler de yasal yollardan hakkımızı aramak ve meslektaşlarımıza yardımcı olmak için bu sistemi geliştirdik. Antalya’da saldırıya uğrayan hekim istediği saatte beni ya da hukuk müşavirimiz Semih Önen’i telefonla arayabilir. Hekimlerimizden saldırıya uğradığı yönde ihbar gelirse oda yönetim kurulu üyeleri olarak, olayın hukuki yönde işlemlerini başlatmak için çalışma yapıyoruz. Meslektaşlarımızın yaşadığı saldırı sonrası yasal hakkını kullanıyor ve dava açıyoruz."

Uzkut, saldırıya uğrayan doktorun post travmatik ya da tükenmişlik sendromu yaşamaması için psikolojik destek de verdiklerini belirtti.

doktorları
bekleyen
büyük
tehlike
Yorum (10)
Mücahit Altuntaş
1.Hekimlerin ,sağlık açlışanlarının iş yükünü azaltmamız gerekiyor. 2.Hekimlerin ,sağlık çalışanlarının çalışma ortamını randevulu , belirli bir sürede(15-20dk) , sessiz , güvenli insanca hale getirmek gerekiyor. 3.İş yükü , çalışma koşullarını görmek gerekiyor.Malpraktis yasalarını , hasta haklarını yönetmeliğini çıkarmadan önce buraların düzeltilmesinin gerektiğini idrakı , öngörüsü gerekiyor. 4.Sağlıkta hastayı müşteri , sağlık yönetimini kazanca endenksli işletmelere sokmaktan bir an önce vazgeçmek gerekiyor. 5.İnsan 15-20dk muayne süresi , akılcı , geri bildirimli sevk sistemi , yan dal-organ hekimliği yerine aile hekimliği-pediatri-dahiliye gibi bütüncül hekimliği desteklemek , sağlığı bütüncül hekimlik üzerinden kurgulamak gerekiyor. 6.Sağlığın karar vericilerinin yani siyasilerin yaptıkları uygulamaları ,yapacakları uygulamaları akılcı , mantıklı, bütünsel sorunları öngörerek , sağlık çalışanlarıyle , kamuoyuyla paylaşarak yapmaları ,kamuoyuu her aşamada bilgilendirmesi gerekiyor. 7.Bu ülkenin , yetiştirdiği değerleri ,sağlık çalışanlarının , hekimlerinin kıymetini bilmesi gerekiyor. 8.Bu ülkenin herşeyden ama herşeyden önce emeği , emeğin kıymetini bilmesi ,ona saygı göstermeyi bilmesi gerekiyor. 9.Bunları öğrenemezsek , geliştiremezsek , hepimizin aynı gemide , daha karışık , içinden çıkılmaz sorunları , kargaşayı ,anlayışsızlığı ,son boyutuyla tüyler ürperten şiddet olaylarını yaşamaya devam edeceğimizi anlamamız gerekiyor. 10.Hekime şiddet konusunu Bakanlığın kamuoyunu bilgilendirerek ele alması , , akşamları çeşit çeşit dizeler yenide bu gittikçe artan temel sorunumuzu açık oturumlarda kamuoyuyla paylaşması gerekiyor.Daha sağlıklı bir sağlık ortamı için ,sağlık çalışanlarının durumunu düzeltmek için , paylaşımcı ,eleştirici , bütüncül bakmayı , sorunları çözümleri ifade etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. 11.Özetle sağlıkta hekim , sağlıkçı, hasta(müşteri) yabancılaşmasını çözmek gerekiyor.
0
Cevapla
dr
bu haberi okuyan birçok siyasi ve vatandaşın dalga geçip küfür ettiğinden eminim
0
Cevapla
Polimorfizm
Dr.Mücahit Altuntaş'ınönerilerinin altınai imzasını atmayacak dr yoktur, sağlık bakanlığı dışında tabi.
0
Cevapla
murat
bende genelleşmiş anxiyete bozukluğu ve tükenmişlik sendromu var.antidepresan ve anxiolitik kullanıyorum..bu sistem beni mahvetti.
0
Cevapla
erhan aslanhan
tabikide olaylara her zaman pozitif yaklaşmak felaket habercisi olmaktan daha iyidir. fakat şu an böyle bi yaklaşım polyannacılık oynamaktan başka bişey değildir. bir laf vardır tatlı tatlı yemenin acı acı geğirmesi olur diye. çok amiyane bi tabir gibi gelse de maalesef durumu kabak gibi ifade etmektedir.mücahit altıntaş isimli yorum yazan doktor arkadaşın adeta bildirge gibi yazdığı bu maddelere katılmamak mümkün değilse de bence şiddetin altında yatan ana etken doktor arkadaşın belirttiği 4. maddedir. yani'Sağlıkta hastayı müşteri , sağlık yönetimini kazanca endenksli işletmelere sokmaktan bir an önce vazgeçmek gerekiyor'şeklinde yazdığı madde. sonuçta ok yaydan çoktan çıkmıştır ve tatlı tatlı yeme faslı yerini acı acı geğirmeye bırakmıştır, mutlak olan bu tabiat kuralı işlemektedir ve bu sistem geğirmektedir. yapı
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir