Medimagazin logo

Doktorlara taciz tuzağı ve tehdit!

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin, bazı kişilerin, özellikle hekimlere asılsız suçlamalar yönelttikten sonra şikayetlerinden vazgeçmeleri karşılığında para talep ettiklerini öne sürdü.
 Doktorlara taciz tuzağı ve tehdit!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESKİŞEHİR-Tekin, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, bazı kendini bilmez insanların, kanunlardaki hassas maddeleri kullanarak, sağlık çalışanlarını asılsız suçlamalarla karşı karşıya bıraktığını iddia etti. Sağlık çalışanlarının, kendilerine yöneltilen asılsız, alçakça iftiralar nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden Tekin, şunları kaydetti:

"Bu kişiler, kamu hastanelerinde poliklinik fiziki şartlarının uygun olmamasını ve personel yetersizliği nedeniyle sağlık çalışanlarının odalarda yalnız çalışmalarını fırsat bilerek, kullandıkları bazı bayanlar aracılığıyla sağlık çalışanlarına özellikle hekimlere, 'cinsel taciz ve saldırı' iddiasında bulunmakta ve sonrasında bu şikayetlerinden vazgeçmeleri karşılığında para talep etmektedirler. Maalesef yasalar, bu tür iddialar karşısında sadece bayanın iddiasını esas almakta, kendisine suç isnat edilen sağlık çalışanları, alçakça iftiralara maruz kaldıkları yetmiyormuş gibi, böyle bir olayın olmadığını ispat etmekle karşı karşıya bırakılmaktalar. Bazen sağlık çalışanları hiç dinlenilmeden, olayın doğru olup olmadığı tetkik edilmeden sadece şikayetçinin şikayetiyle gözaltına bile alınmaktadırlar."

 "Ya kapısı açık poliklinik odası, ya da her hekime bir sekreter"

Tekin, bu durumda, hekimlerin ya hasta mahremiyeti yerine kendini düşünerek, kapısı açık odalarda çalışacağını ya da her doktora bir sekreter tahsis edileceğini savunarak, şöyle devam etti.

"Böylece poliklinik odalarında hastayla baş başa kalmamış olacaklar. Maalesef, bu yöndeki taleplerimiz, 'fiziki mekan ve personel yetersizliği' öne sürülerek reddedilmiş ve bu tür olayların vuku bulmasına yol açılmıştır. Peki, hekimler ne istiyor? Öncelikle sağlıklı fiziki koşullarda ve mekanlarda çalışmak istiyoruz. Küçücük, dar ve havasız odalarda çalışmak istemiyoruz. Dar ve kapısı kapalı poliklinik odalarında hastayla baş başa kalmak istemiyoruz. Muayene ya da müdahale ettiğimiz bazı kişilik ya da davranış bozukluğu olan, psikiyatrik olarak 'borderline' diye tabir edilen hastalar tarafından 'cinsel taciz' suçlamalarına maruz kalabiliyor ve böylesine durumlarda şahsın geçmişine, psikiyatrik durumlarına bakılmadan, üzerimize atılan bu iftiraları temizlemek için karakollarda, savcılıklarda, adliye koridorlarında meramımızı anlatmaya, bu moral ve motivasyon bozukluğuyla görevimizi yapmaya çalışıyoruz."

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin yaptırımının da ağırlaştırılmasını talep eden Tekin, tüm sıkıntılarının giderilmesini istedi.

doktorlara
taciz
tuzağı
ve
tehdit!
Yorum (4)
Mülayim Sertabip
tacize uğradığını iddia eden kişinin sadece ifadesinin yeterli olması son derece tehlikeli ... hele de bizim ülkemizde ... suistimale son derece açık ... allah hepimizi iftiradan saklasın ! amin !
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
Peygamber efendimiz sav ne buyurmuştur Ya rabbi beni kadınların şerrinden ve fitnesinden koru bu nedenle yanınızda bır bayan olmadığı sürece bayan hasta muayene etmeyin ağabey önerisi.....aksi takdirde her gün böylesi iğrenç bir tuzakla karşı karşıya gelirsiniz.............
0
Cevapla
ahmed eyyuboğlu
maalesef bu ceza yasaları nedeniyle böyle iftira ve asılsız iddialar sebebiyle çok insanın canı yanıyor ve hapis cezalarına muhatap olabiliyorlar.bazı suç örgütleri, bu tür şikayetleri kullandıkları bayanlar aracılığıyla yaparak doktor arkadaşlara şantaj yapıyorlar ve ciddi mağdurıyetler yaşamalarına yol açıyorlar.Aman dikkat edin demekten başka yapacak bir şey yok.ceza yasası şikayetçi bayanın şikayetini esas alıyor ve iftira edilenede sen taciz etmediğini ispat et deniyor. ne adalet ama.....
0
Cevapla
Müstafi doktor
Bedrettin Alyamaç ne alaka?!! Tazminat beklentisiyle işlenen iftira suçunu kadın şerrine bağlamayı nasıl başardınız?Kimbilir hangi kadın düşmanı kültürden köken almış bir sözü sırf hadis kitabında yazıyor diye sanki peygamber sözüymüş gibi alıntılayınca iddianız güçlenmiş olmuyor. Kafanızdaki şerli kadın prototipine islam dininden dayanak aramayın, bulamazsınız. Kötülük kötülüktür, kadını erkeği olmaz. Ama hem kadın hem erkek doktorun kendisiyle aynı cinsiyette bile olsa hastayla aynı odada yalnız kalmaması önerinizde haklısınız.sırf cinsel iftiraya değil, fiziksel veya sözel saldırıya karşı da bir önlem olur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir