Medimagazin logo

Doktora beyaz kodlu güvenlik

Kanun Hükmündeki Kararname'nin yankıları sürerken Sağlık Bakanlığı'nın aynı zamanda hasta hakları ve doktor güvenliği için de bir çalışma yürüttüğü anlaşıldı. Doktorların hasta veya yakınları tarafından maruz kaldıkları şiddete karşı tüm hastanelerde 'Güvenlik Komiteleri' oluşturuldu.
Kaynak: AKŞAM - Dilek GEDİK / ANKARA
Doktora beyaz kodlu güvenlik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

- 1 YILDA 140 BİN VAKA: Hasta Hakları Birimi, 2010'da 121 bin vakayı yerinde çözdü. 20 bin dosya, şikayetten dolayı kurula gitti. Vatandaşlar hasta hakları birimlerine daha çok önerilerde bulundular. Bakan Recep Akdağ, TBMM'de vatandaşın yıpranmış ameliyat önlüklerinin değiştirilmesini, tuvaletlere serum askıları asılmasını, otoparkta görevlinin bulunmasını, hastane bahçesinin düzenlenmesini, diyet yapan hastalara ara öğünler çıkarılmasını, röntgen çekimi sırasında mahremiyete uygun soyunma kabinlerinin yapılmasını önerdiğini örnek gösterdi.

- ÇALIŞANLARA EĞİTİM: Yılda 2 milyon kişi vatandaşa hasta hakları eğitimi, sağlık çalışanlarından da 300 bin kişiye eğitim verildi. Hekim seçme hakkı tüm hastanelerde uygulandı. 12 bin güvenlik personeli de hasta hakkı konusunda eğitildi.

- 400 BİN KİŞİYE TELEFONLA RANDEVU: Bir yılda 80 bin kişi merkezi randevu sisteminden randevu aldı. Gelecek 6 ayda günlük 600 bin kişinin 40 bininin telefonla randevu alması bekleniyor.

- GÜVENLİK KOMİTELERİ: Sağlık çalışanlarının özellikle acil servis doktorlarının maruz kaldığı şiddete karşı Sağlık Bakanlığı ve tüm sağlık kuruluşlarında Çalışan Güvenliği Komiteleri oluşturuldu. Çalışanlara yönelik şiddeti kontrol altına almak için ve böyle bir olaya maruz kalındığında olaya doğru ve zamanında müdahale etmek amacıyla 'Beyaz Kod Sistemi'' geliştirildi.

doktora
beyaz
kodlu
güvenlik
Yorum (2)
Frankie Bellevan
Hayırdır?Nereden aklınıza geldi?Bizden geçti. İthal doktorlarınızı iyi koruyun.
0
Cevapla
Dr. Jane Doe
Ya bu beyaz formu iki kere tuttun mu , ''Neden hep senin adın geçiyor beyaz formlarda, neden hep senin başına geliyor'' derler, insanları fişlerler. Hem beyaz form tutuyor da ne yapıyor yani? Haberin başlığı beyaz kod ile ilgili, ama konu ile ilgisiz olan TBMM'ye yapılmış olan şikayetlerden bahsedilyor.Gerçekte doktorun, hemşirenin şiddet görmesi kimsenin umrunda değil.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir