Medimagazin logo

Doktor ve sağlık çalışanını silahla tehdit etmişti... Duruşmada helallik isteyip özür diledi

Edirne'de yakınıyla gittiği hastanede doktor ve sağlık çalışanını silahla tehdit ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlanan tutuklu sanık Rifat Kuş, duruşmada özür diledi
Kaynak: DHA
Doktor ve sağlık çalışanını silahla tehdit etmişti... Duruşmada helallik isteyip özür diledi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Edirne'de geçen ay Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi acil servisine, yakınıyla birlikte gelen Rifat Kuş ile nöbetçi doktor ve sağlık memuru arasında tartışma çıktı. Kuş, bu sırada belindeki tabancayı çıkararak doktor ile sağlık çalışanını tehdit etti. Hastanenin güvenlik görevlileri devreye girerek olayı büyümeden kontrol altına aldı. Olay sonrası gözaltına alınan Kuş, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

'Haklarını helal etsinler'

Hakkında, 'Silahlı tehdit suçundan' 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Rifat Kuş'un 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı. Duruşmaya sanık Rifat Kuş,  avukatı, doktor B.K., sağlık çalışanı A.Ö. ve avukatları katıldı. Savunmasında yaptığı hareketin doğru olmadığını belirterek, doktor ve sağlık çalışanlarından özür diledi. Üzerindeki silahın arkadaşına ait olduğunu söyleyen Kuş, "O gün iyi olaylar yaşamadım. Doktor ve sağlık çalışanının sert üslubundan dolayı sinirlendim. Silahı kimseye doğrultmadım, yaptığımın yanlış olduğunu anlayınca da silahı yanımdaki arkadaşıma verdim. Kimseyi tehdit etmedim. Şikayetlerini geri çeksinler demiyorum. Ama haklarını helal etsinler" dedi.

Doktor B.K., sanık ve acil servise birlikte geldiği 2 kişiden şikayetçi olduğunu söyledi. Sağlık çalışanı A.Ö. de, yüksek sesli müzikle acil servise gelen sanık ve arkadaşlarının, kendisinin ve doktorun uyarılarına karşın müziğe kapatmadığını ve silahı kendisine doğrultarak tehdit ettiğini belirterek, şikayetçi olduğunu söyledi. Duruşmada olay anına ait güvenlik kamera görüntüleri de izlendi. Sanık avukatının yazılı savunma için süre talep etti. Rifat Kuş'un tutukluluk halinin devamına karar verilerek, duruşma 30 Kasım'a ertelendi.

'Şiddetin gerçek boyutu çok daha yüksek'

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Genel Sağlık-İş Edirne Şube Başkanı Özcan Arslan, sağlık hizmetlerinde yaşanan şiddet olaylarındaki artışın, kaygı verici boyutlara ulaştığını söyledi.

Arslan, "Sağlık sisteminde eksiklikler, yetersizlikler, sorunlar artıkça bu sorunların faturası sağlık çalışanlarına kesilmektedir. Sağlık hizmeti sunan kamu kurum ve kuruluşlarımızda şiddetsiz gün geçmemektedir. Bıçak, silah gibi kesici ve delici aletlerle gerçekleşen saldırılar, endişe verici bir boyut kazanmış durumdadır. 2023'ün ilk 6 ayında 'beyaz kod' sistemine 9 bin 35 adet başvuru olmuştur ve bu rakamlar sadece buz dağının görünen kısmıdır. Şiddetin gerçek boyutları çok daha yüksektir" dedi.
 

doktor
saglik calisani
edirne
silahli tehdit
Yorum (5)
eşitadaletisteriz
silah doğrulturkenki korkuyu stresi adrenalini damar ve sinir harabiyetini tahmin etmek bile istemiyorum, kimse yaşamasın umarım, cezalar caydırıcı ve eşit olmalıdır , hakkımızı da helal etmiyoruz...
32
Cevapla
A.a
ben mi yanlış okudum...6 aydan 3 yıla kadar mı ceza alacak en fazla...eeee o cezanın yatarı yok benim bildiğim...yani suçlu bulunsa da serbestmi kalacak...gel de hakkını helal etme bu tiplere...helal olsun kardeşi̇m ...sonuna kadar helal olsun...helal etmesem sen beni zaten bulursun!!!!!
29
Cevapla
Yorumsuz
helallik kodu gelirse şaşırmam. yeşil kod.
20
Cevapla
Helal
helalden haramdan bu kadar çekiniyorsan silah doğrultmak nesi ? üstelik acil serviste cereyan ediyor hadise, can pazarında, ölümün, azrailin kol gezdiği mekanda.bu nedenle helal etmiyoruz.
11
Cevapla
DR.ALİ
sağlıkta şiddeti bizzat sağlık bakanlığı teşvik etmekte ve körüklemektedir.
13
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir