Medimagazin logo

Doğada yüzde 97 oranında çözülebilen plastik üretildi

Kansere neden olan mikroplastikler gıda güvenliğini ve sağlığımızı tehdit etmeye devam ediyor. Mikroplastiklere dönüşmeyen bitkisel bazlı yeni bir plastik, gıdalarımızda, suyumuzda ve vücudumuzda tespit edilen toksik maddelerin artışına çözüm olabilir.
Kaynak: ntv.com.tr - Tarık Kızıldağ
Doğada yüzde 97 oranında çözülebilen plastik üretildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyanın neredeyse her yerinde mikroplastik artışı devam ediyor. Uzmanlar çareyi doğda çözüldüğünde mikroplastiğe dönüşmeyen yeni bir tür bitkisel plastik üretmekte buldu.

San Diego'daki California Üniversitesi'nden araştırmacılar, alglerden biyoplastik olarak da adlandırılan bitki bazlı bir polimer geliştirdi.

Bu plastiklerin yüzde 97'sinin 200 gün içinde çöplüklerde biyolojik olarak parçalandığı kaydedildi. Geleneksel plastiklerin yalnızca yüzde 35'i doğada çözülüyor.

Bitkisel bazlı plastik

Ekip, "TPU-FC1" adı verilen yosun bazlı bir polimer yapmayı başardı ve 2022 yılında fosil yosun yağından yapılan ilk biyolojik olarak parçalanabilen ayakkabı tabanlarını piyasaya sürdü.

Plastikler, alglerden elde edilen petrolden üretiliyor ve bu da onu biyolojik olarak parçalanabilen ürünler için en iyi seçenek haline getiriyor.

Araştırmacılar, bitki bazlı mikroplastiklerin yüzde 32'sini 90 gün sonra ve yüzde 3'ünü 200 gün sonra geri kazandı.

Bu, test malzemesinin yüzde 97'sinin biyolojik olarak parçalandığı anlamına geliyor.

plastik
mikroplastik
california universitesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir